Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Poškozená chrupavka se nenapraví

( Markéta Grosmanová | přečteno: 22487x )

S klouby, respektive s kloubní chrupavkou, je to podobné jako s mozkovou tkání. Jak je jednou poškozena, již se nenapraví.

shutterstock.com
S klouby, respektive s kloubní chrupavkou, je to podobné jako s mozkovou tkání. Jak je jednou poškozena, již se nenapraví. Proto je tak důležité potížím předcházet.

Opotřebení kloubů se obvykle začne projevovat okolo čtyřicátého věku života. Lékaři mají pro tyto potíže označení artróza nebo osteoartróza . Jde vlastně o nezánětlivé onemocnění kloubů, při němž dochází k zániku kloubní chrupavky . Ta vyplňuje plochu mezi kostmi kloubu. Pokud chybí, klouby bolí, jejich okolí může být zarudlé či oteklé a postupně se i hůře pohybují.

Co všechno vlastně můžete pro své klouby udělat a co je nejvíce ohrožuje? Zdaleka nejdůležitější je prevence a do té rozhodně patří zejména přiměřený pohyb a vhodný sport. Pro správnou funkci svalů a kloubů jsou totiž velmi důležité vazy, které drží celý pohybový aparát pohromadě. Vazy kloub obklopují, chrání a stabilizují. Pokud ale nejsou trénovány a posilovány, sehraný mechanismus přestává fungovat. Vazy se pak mohou natáhnout, natrhnout nebo i přetrhnout.

Správná funkce vazů naopak pomáhá kloubům námahu zvládat. To znamená, že člověk, který má dostatek pohybu, vytrénované svaly a silné vazy, nebude mít takové potíže ani ve chvíli, kdy jeho klouby již budou částečně opotřebované.

Jaký smysl mají preparáty, které jsou tak hojně propagované v televizi? Lékaři říkají: některé z nich určitě fungují. Sice nemohou léčit a ani netlumí bolest, ale mohou pomoci zastavit degenerativní změny . Problémem ovšem je, že lidé často užívají bez porady s ortopédem. To znamená, že vlastně vůbec nevědí, v jakém stavu klouby mají a jakými potížemi trpí. Přitom mohou mít třeba nemoc, na které přípravky s obsahem glukosamid sulfátu a chondroitin sulfát , vůbec nefungují. Proto je tak důležité nejdříve zjistit diagnózu a při té příležitosti se také ortopéda zeptat, s jakými preparáty má on dobré zkušenosti.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavla

Já jako prevenci kupuji Colavital. Teď jsem jej na internetu koupila za výhodnou cenu jako dvojbalení. Obsahuje jen kolagen a růži šípkovou, takže je čistě přírodní.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce