Fungují homeopatika i na léčbu a prevenci paradentózy? To vám zodpoví odborník?
Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest. Účinným prostředkem na léčbu bolestí v krku může být homeopatie nejlépe v kombinaci s režimovým opatřením.
Co si počít při prvních příznacích bolestí v krku
Zvýšený pitný režim
Tekutiny odvádějí toxiny k těla, prohřívají tělo vnitřně a brání dehydrataci organismu. Vhodnými tekutinami jsou čaje. Například šípkový čaj, jenž obsahuje množství vitamínu C a rutin (vlažný čaj je vhodné dosladit medem), nebo majoránkový čaj s citronem a medem (1 malá lžíce majoránky zalitá cca 500 ml horké vody; nechejte louhovat 3 minuty, med a citron přidejte do vlažného čaje, aby se nezničily vitamíny a účinné látky obsažené v medu) či čaj z černého rybízu (hrst mraženého černého rybízu nebo rybízového kompotu zalijte vodou a popíjejte klidně i s ovocem a medem přidaným opět do vlažného nápoje). I čistá převařená teplá voda je v tomto období mnohem lepším nápojem než sladké džusy nebo mléčné výrobky.
Lehká strava
Dobré je připravovat si teplé a husté polévky – například krémovou polévku z dýně hokkaido, zeleninové vývary, slepičí (kuřecí) polévka, které nejenom zahřejí, ale i posilní organismus.
Priessnitzův zábal na krk
Vnitřní vrstva je přiložena na povrch krku a je tvořena nejlépe bavlněnou látkou (bavlněným kapesníkem) namočenou do studené vody a vyždímanou. Druhá vrstva je tvořena nepropustným materiálem (igelitový sáček) a zevní vrstva je vlněný šátek/šál nebo bavlněná plena. Každá vnější vrstva by měla minimálně o 2 cm přesahovat vrstvu pod ní. Zábal ponechejte na krku 2 hodiny. Opětovné přiložení se doporučuje po tří až čtyř hodinové přestávce.
Cumlejte olej
Používejte za studena lisovaný olej – například olivový nebo slunečnicový (1 lžíce oleje do úst přemílat v ústech cca 10 minut a vyplivnout, provádět 2x denně). Takto použitý olej pomůže rychle odstranit bakterie z dutiny ústní a krku. S prvním cumláním je dobré začínat hned ráno, po očistě dutiny ústní a jazyka. Po cumlání oleje ústa nejlépe nevyplachujeme.
Česnek
Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.
Při teplotě ulehněte do postele a šetřete síly!
Pokud se objeví zvýšená tělesná teplota nad 38 °C, snažte se vypotit pod peřinou. Teplotu můžete snižovat obklady končetin (skvělé jsou octové ponožky – tedy ponožky namočené do vody s octem).
Homeopatická léčba:
- Belladonna 9 C – zarudlé, překrvené mandle, pocit tepavé bolesti. Může být horečka s pocením, rudé tváře.
- Apis mellifica 15, 30 C – pocit pálivé, bodavé bolesti, otok v krku. Není pocit žízně, ale ulevuje pití studených nápojů.
- Phytolacca 9 C – při polykání řezavá bolest, která vystřeluje do uší.
- Mercurius solubilis 15 C – povleklý, oteklý jazyk s otisky zubů po stranách, páchnoucí dech, zvýšená tvorba slin, mandle oteklé a povleklé.
- Lachesis mutus 9 C – profialovělé, tmavé hrdlo; pocit sevření hrdla. Často bolestivost levé mandle. Citlivost krku na dotek, odmítá zábal krku – je to nepříjemné.
Dávkování: Ze začátku po 1 hodině, po zlepšení 4–5x denně.
Můžeme také použít polykomponentní přípravek na bolest v krku – Homéogène nebo Angin-Heel, které dávkujeme také po 1 hodině do zlepšení příznaků.
Pokud nedojde k úlevě a zlepšení celkového stavu do 2 dnů, vyhledejte lékaře.
Bolesti v krku v těhotenství a období kojení
Léky rozpouštíme v čistých ústech, nezapíjíme.
- Oscillococcinum – 1 tubička léku za 8 hodin, 3 dávky.
- Ferrum phosphoricum 9 C – 2x 5 granulí denně do ústupu potíží a týden poté.
- Homéogène 9 – 1 tabletu po hodině do ústupu potíží.
Kdy je vhodné navštívit lékaře
Návštěva lékaře je vhodná pokud opakované podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5 – 7 dnů u dospělých a 2 – 3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.
Zdroj: www.svethomeopatie.cz