Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Co vás čeká na magnetické rezonanci

( Renata Vyšínová | přečteno: 91761x )

Lékař vás nejčastěji pošle na magnetickou rezonanci při cévních potížích, poraněních páteře, výhřezu ploténky. Ideální je na vyšetření mozku při podezření na roztroušenou sklerózu a potížích s centrální nervovou soustavou. Hodí se při podezření na nádorové onemocnění. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.

Video
shutterstock.com

Není opravdu čeho se bát, to je hlavní, co byste měli vědět. Nepříjemné to může být pro lidi s klaustrofobií, ale dá se to zvládnout. Při vyšetření hlavy vám mohou vadit zvuky, které přístroj vydává – někdy kvůli nim dostáváte sluchátka s hudbou nebo špunty do uší, které nepříjemný hukot a rány přehluší.

Jak to funguje

Metoda magnetické rezonance na rozdíl od výpočetní tomografie či klasického rentgenu nevyužívá účinků rentgenových paprsků. Orgány lidského těla jsou zobrazovány na základě jejich chování v silném magnetickém poli.

Co vás čeká

Před vyšetřením vám lékař položí několik otázek, popřípadě budete muset vyplnit dotazník – jde o to, aby věděl o případném těhotenství, problémech s ledvinami a dalších okolnostech, které mohou vyšetření komplikovat nebo zcela znemožnit. Upozorní vás na to, že silné magnetické pole může poškodit například kardiostimulátor, kochleární implantát, neurostimulátor nebo inzulinovou pumpu. Musí se odstranit i kovový oblouk zubních rovnátek. Opatrnost je zapotřebí i v situaci, kdy máte umělou chlopeň a další materiály v těle – kloubní náhrady, svorky nebo dlahy nevadí, pokud jsou v těle před vyšetření déle, jak 6 týdnů. Vyšetření není vhodné pro ženy v prvních třech měsících těhotenství.

Musíte se připravit na to, že po dobu vyšetření budete muset ležet v klidu a v prostoru, který může vadit lidem s klaustrofobií. Pokud vám to vadí velmi, pak můžete požádat o uklidňující léky, po kterých ale nemůžete ani odjet autem, ani odejít bez doprovodu. Existují i přístroje, které jsou otevřené a nemají tvar tunelu.

Právě kvůli všem těmto rizikům budete muset podepsat informovaný souhlas s vyšetřením. Měli byste se svléknout do spodního prádla a odložit veškeré kovové šperky či doplňky, v některých případech je zapotřebí i odstranit make-up. Samotné vyšetření trvá od deseti do zhruba 40 minut. Jestli chcete vědět, kolik to bude ve vašem případě, podívejte se na tento přehled. Ležíte při tom na lůžku, které zajíždí do otvoru, který je těsně kolem vás. Nejste bez dozoru ani šance nahlásit případné potíže – k dispozici máte mikrofon, a tak vás personál slyší. Vy zase slyšíte jeho pokyny, pokud například máte na chvíli zadržet dech.

V některých případech dostanete do žíly kontrastní látku, ale alergické reakce na ni jsou vzácné,

Co vidí lékař při manetické rezonanci? Podívejte se na toto video z Fakultní nemocnice Plzeň, Kliniky zobrazovacích metod, která na svých stránkách http://radiologieplzen.eu/ nabízí kompletní informace pro pacienty, směřující na toto i podobná vyšetření.

Komerční sdělení
2022_Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti hlavy.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Karel Nový
10x

Co je pravdy na tom, že člověk, který měl diagnostikovaný folikulární karcinom štítnice se ani po jeho operačním odstranění nesmí podrobit MR a magnetoterapii? Děkuji za odpověď.

Miloš
28x

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat co se podává za léky když mám jít na magnetickou rezonanci a trpím klaustrofobií. Děkuji

svatava bardonová

Trpím fobií z uzavřeného prostoru,užívám cipralex.Stačí si vzít při vyšetření leksaurin rúžový to je ten sylnější.Děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Migréna

Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.

Pomoc při migréně

Záchvaty migrény jsem úspěšně zvládala včasným užitím Ergofeinu, později v kombinaci s Alnagonem. Ergofein se nedodává a Alnagon je přísně dokladovaný receptem. Jakou pro mne můžete mít radu? Migrénu mívám v posledních letech velmi často (každý týden). Jitka

Nadměrné pocení v oblasti hlavy

Syn se poslední dobou nadměrně potí.Nejvíce ale v oblasti hlavy. I když je chladné počasí, potí se tak,že má úplně mokré vlasy.Trápí ho to a společensky velmi znemožňuje.Je mu 19let,180/90,nepije,nekouří.Doporučeno mu bylo magnesium,ale žádný efekt nenastal.Děkuji předem za odpověď a radu,kam se obrátit a co může být příčinou.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce