Inzerce

Co všechno je třeba vědět o zdravotnické záchranné službě

14. července 2008, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 11816x

Jak volat tísňovou linku? Co udělat na místě a jak se chovat po příjezdu a odjezdu sanity? Je v ČR počet středisek záchranné služby dostatečný?

foto: shutterstock.com

Informovanost lidí o základních pravidlech neodkladné zdravotní péče, je stále poměrně nízká. Mnozí z těch, kteří se snaží záchranku přivolat, neumějí například ani srozumitelně odpovědět na otázky operátora z dispečinku zdravotnické záchranné služby (ZZS) a většina volajících nezná také zásady poskytování první pomoci. Přitom se může jednat o akutní ohrožení života, kdy každá minuta snižuje šanci na úspěch…
Současně má v oblasti včasnosti, dostupnosti a kvality poskytované služby své dluhy i stát. Proto Ministerstvo zdravotnictví ČR předložilo v letošním roce Zákon o zdravotnické záchranné službě.

Osud pacienta záleží i na jeho blízkých

Na tom, zda někdo z vašeho blízkého okolí přežije infarkt, mozkovou příhodu nebo těžkou dopravní nehodu, se v první fázi podílíte i vy sami. Pasivní čekání na záchranáře, který ještě často sklidí kritiku za dlouhý dojezd, přestože se snažil o maximální urychlení, je nejčastějším problémem, s nímž se zdravotníci setkávají. Přitom stačí osvojit si několik základních pravidel : naučit se jasně a srozumitelně vysvětlit situaci a respektovat pokyny operátora, který s vámi mluví po telefonu.

Na co se připravit při volání na bezplatnou linku 155
*Popíšete, co se stalo (zda se jedná o stav bezvědomí, křeče, úraz, dopravní nehodu, zástavu dechu, bolesti na hrudi, dušnost, apod).
* Při hromadné nehodě sdělíte kolik je postižených (také zda je třeba vyprošťovací technika).
* Stručně popíšete jaké jsou hlavní příznaky (zejm. stav vědomí, dýchání, jaké má pacient přidružené nemoci, příp. jeho jméno a věk).
* Sdělíte odkud voláte (obec nebo místo – na dálnici i směr, ulici, číslo domu, poschodí, významné orientační body).
* Uvedete své jméno a nebudete vypínat telefon, ze kterého voláte.
* Budete poslouchat rady dispečerky a před ukončením hovoru nebudete pokládat telefon.

Jak poskytnout první pomoc před příjezdem ZZS:

* postiženého oslovte a pokud s Vámi mluví, komunikujte s ním,
* pokud na oslovení nereaguje, položte ho na záda, nepodkládejte mu hlavu a neposazujte ho
* zjistěte, zda dýchá (zda se zvedá hrudník a cítíte proud vydechovaného vzduchu, lze použít i zrcátko-pokud dýchá, je zamžené),
* pokud postižený dýchá, uložte ho na bok a stále ho sledujte,
* pokud nedýchá, prohlédněte mu dutinu ústní a vyčistěte ji od event. zvratků či zbytků potravy, popř. vyjměte zubní protézu,
* zprůchodněte dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady,
* pokud stále nedýchá a stále nereaguje na oslovení, zahajte srdeční masáž stlačováním hrudníku v jeho středu a střídejte ji s umělými dechy z úst do úst v poměru 30 : 2 (30 stlačení hrudníku, poté 2 vdechy) a opakujte bez přestání do příjezdu záchranářů,
* masivní krvácení zastavte přiložením tlakového obvazu či přímým stlačením krvácející cévy,
* pokud možno vyšlete další osobu před dům , aby záchranářům usnadnila nalezení místa a zavřete psa ,
* v případě, že Vám zdravotnické operační středisko sdělí, že posílá na místo leteckou záchrannou službu , pokud možno označte místo události – mávejte kusem látky,
* zavřete či odveďte domácí zvířata, zavřete dveře domu či auta,
* po přistání se k vrtulníku nepřibližujte, hrozí nebezpečí úrazu.

Sanitní vozy jsou dnes mobilními ordinacemi

Díky současnému vybavení sanitních vozidel a profesionalitě záchranářů mohou být ihned na místě zahájeny zákroky, vedoucí k záchraně života, které se v minulosti odehrávaly až v nemocnici. Takto je možno zachránit řadu pacientů v těžkém stavu, kteří by prostý transport do nemocnice nepřežili. Pokud by od Vás zdravotníci potřebovali nějakou pomoc, požádají o ni a je třeba se řídit jejich pokyny.
Z místa zásahu pak míří sanitka na příjmové oddělení, jejíž název vždy sdělí. Čas, než dojede Váš blízký do nemocnice, není „hluchý“. Sanitní vozidlo je plně vybaveno k ošetření a léčbě širokého spektra závažných stavů ohrožujících zdraví nebo život pacienta – odpovídá jednotce intenzivní péče v nemocnici.
Sanita směřuje do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení, kde už jsou na příjem pacienta připraveni. Dříve, než hodinu po odjezdu sanitky nemá význam do nemocnice telefonovat a zjišťovat aktuální informace.

Pacienti se dočkají záchranky všude tam, kde ji potřebují

Připravovaný Zákon o zdravotnické záchranné službě, které předložilo Ministerstvo zdravotnictví ČR do připomínkového řízení, by měl výrazně zlepšit dostupnost ZZS na území celé republiky a odstranit tak „bílá místa“ v síti stanic záchranné služby i zvýšit připravenost na mimořádné a krizové situace.
Celkem by mělo vzniknout 44 nových stanovišť záchranné služby, především v oblastech, kde se nyní pacientům včasné profesionální pomoci nedostává. Jedná se zejména o pomezí Moravy a Čech, Krkonoše, jižní a střední Čechy.
Změny by měly nastat ve třech základních oblastech – vedle dostupnosti (hustší síť stanic ZZS by měla současně garantovat maximální dojezdový interval do 20 minut – kamkoli na území ČR) je to i dopad na kvalitu (zlepšení návaznosti na nemocniční péči, vymezení zvláštní povinnosti např. pro lůžková zařízení – nemělo by už docházet k situacím, kdy je pacient přivezený ZZS odmítnut) a konečně oblast financování, které bude vícezdrojové ( veřejné zdravotní pojištění, státní rozpočet, v menší míře než dosud podíl krajů) a ulehčí tak výrazně krajským rozpočtům. Peníze, které kraje ušetří, by mohly jít například do dalšího rozvoje ZZS, obnovy vozového parku apod.

(Text byl připraven ve spolupráci s MZd ČR a s použitím osvětového materiálu Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina )

autor: Jaroslava Sladká

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 263 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (změna antikoncepce) 18. září 2019, 13:02:26

    Pokud chces zacit zit trochu zdrave, myslim ze zmena antikoncepce na nehormonalni je sprany krok.… Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 18. září 2019, 17:01:00

    Ahoj holky, dneska jsem byla na kontrole a rtg kotníku.musim zaklepat dopadla jsem dobře jizva… Diskutovat

  • Adéla (Zkušenosti s léčbou akné) 18. září 2019, 18:39:08

    Byla jste u někoho? Mě se začalo akné docela tvořit. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.