Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Cukrovka v době koronaviru: Neztrácejte kontakt s diabetologem!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1114x )

Diabetes je onemocnění, jehož průběh a projevy lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, léčbou a důslednou prevencí. Důležitou součástí léčby jsou pravidelné prohlídky a diabetici by je neměli rušit či odkládat ani v době epidemie koronaviru. Kdy se tedy nevyplatí rušit plánované kontroly a jaká opatření by měli diabetici v době koronaviru dodržovat radí MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize.

shutterstock.com

Zvyšuje diabetes riziko nákazy koronavirem?

Samotné onemocnění diabetem nezvyšuje riziko nákazy koronavirem. Při onemocnění koronavirem lze však očekávat zhoršení a rozkolísání glykémií, podobně jako u jiných akutních horečnatých onemocnění. V důsledku dekompenzace diabetu se také organizmus může s infekcí hůře vypořádávat. Procházíte-li akutním horečnatým onemocněním, měřte si často glykémii (minimálně 4-6x denně) nebo používejte kontinuální monitor glykémie a po poradě s lékařem upravujte svou léčbu (perorálními antidiabetiky či inzulínem) tak, aby byly glykémie bezpečně kompenzované i během nemoci.

Vynechání prohlídky může vést k závažným komplikacím

Mnozí diabetici se návštěvy lékaře obávají. Je však důležité si uvědomit, že vynecháním prohlídky se mohou vystavit riziku komplikací. Na následky onemocnění diabetem ročně zemře zhruba 5 milionů lidí. Neléčená nebo špatně léčená choroba totiž způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, mrtvici, selhání jater, nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin. Velmi často pacienty s cukrovkou postihuje také diabetická retinopatie, což je nezánětlivé onemocnění sítnice.
„Nabízíme i telefonické kontroly pro pacienty, kteří se k prohlídce nemohou dostavit nebo jsou vysoce rizikoví. Často však i při této ‚kontrole rizikových pacientů na dálku‘ zjistíme, že je potřeba pacienta objednat na osobní vyšetření. Pokud je to skutečně zapotřebí, domluvíme se, kdy má přijít, abychom minimalizovali veškerá rizika. Hlavní problém ovšem tkví v tom, že pacienti kontroly i přesto odkládají, a pak může nastat situace, kdy neodhadnou či ‚bagatelizují‘ svůj stav a může dojít k závažným komplikacím,“ varuje MUDr. Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize.

Kapacita lékařských zařízení bude přetížená

Pokud se pacienti na pravidelnou kontrolu u diabetologa nedostaví a budou se spoléhat na to, že si ji nahradí později, mohou tvrdě narazit na nedostatek kapacit lékaře.
„Problém je, že všichni pacienti čekají, až se zruší omezení, a pak chtějí vyrazit na kontrolu. Jenže takto uvažuje každý, takže následně nebudeme schopni vyhovět všem požadavkům o kontrolu kvůli přetížení. To si pacienti neuvědomují. Když zruší kontroly nyní, nezaručíme jim, že později budeme mít kapacitu my,“ poukazuje Klementová na problematiku odkládání naplánovaných prohlídek. Zároveň ubezpečuje, že centrum funguje bez omezení provozu, a na základě dané situace zavedlo celou řadu opatření. Ta mají za úkol minimalizovat rizika přenosu koronaviru, ať už mezi pacienty, tak i v rámci ochrany personálu. Patří mezi ně nejen povinná desinfekce rukou a nošení roušky pro všechny návštěvníky, měření teploty příchozím, usazování v čekárnách s minimálně dvoumetrovými rozestupy, ale také pravidelná desinfekce prostorů pomocí ozonu a germicidního zářiče, které jsou účinným nástrojem pro likvidaci libovolných bakterií a virů. „Zároveň přijímáme nové pacienty i bez doporučení praktického lékaře, nemusí tak zbytečně navštěvovat další ordinace,“ dodává Klementová z DIAvize.

Jaká opatření by měli diabetici v době koronaviru dodržovat?

Díky správné kompenzaci diabetu se snižuje riziko komplikovanějšího průběhu infekčních onemocnění. Proto zvláště v době hrozby nákazou Covid-19 je důležité dbát na opatření, která pomáhají se s cukrovkou lépe vypořádat.

Strava

Úprava stravovacích návyků je základním stavebním kamenem léčby, na což by se nemělo zapomínat ani v současné situaci. Abyste minimalizovali návštěvy obchodů s potravinami, je vhodné si sestavit jídelníček na týden. Nejen, že vám pomůže lépe rozvrhnout jeho složení tak, aby bylo pestré a odpovídalo doporučení lékaře, ale zároveň vám usnadní plánování nákupu a omezíte tím zbytečné riziko nákazy v supermarketech.

Dodržování léčby

Důležité je zejména udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak. V tomto ohledu jsou proto podstatné právě pravidelné návštěvy diabetologa a konzultace s ním.

Zvýšená hygienická opatření

Tato zásada platí pro všechny, lidé spadající do rizikových kategorií by na ně však měli dbát obzvlášť důsledně. Zásadní je: pečlivě si mýt a desinfikovat ruce, nosit roušku, nedotýkat se tváře (zejména očí, nosu, úst), dodržovat odstup alespoň 2 metry od jiných lidí a omezit vycházení z domu na nezbytné minimum.

Pohyb

Ačkoliv možnosti pohybu jsou v době bezpečnostních opatření kvůli šíření koronaviru omezenější, neměli by na pravidelné hýbání diabetici zanevřít – mohou vyrazit například na procházku do volné přírody anebo se věnovat joggingu, třeba i doma na běhacím pásu. Vždy je vhodné typ a frekvenci cvičení individuálně konzultovat s lékařem.
„U pacientů s DM 2. typu je pohybová aktivita součástí léčebného plánu spolu s dietou a medikamentózní terapií. Pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje inzulinovou rezistenci, obezitu a metabolický profil. Pacienti s DM 1. typu by měli před, v průběhu a po skončení pohybové aktivity provádět selfmonitoring glykémií z důvodu prevence akutních komplikací (hypo/hyperglykémie),“ radí MUDr. Klementová.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce