aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Diabetes v rodině

(MUDr. Radomíra Kožnarová CSc. | přečteno: 5208x )

Vážený pane profesore, jsem sice starý (74 let), ale nechtěl bych skončit jako můj bratr o pět let mladší, který zemřel před 3 týdny po amputaci obou dolních končetin. Máme diabetes po matce v rodě a já mám DM od 40 let. Jsem na tabletách Glucobene na lačno kolem 8 mmol/l, ale po mírném obědě kolem 13 mmol/l,moc Vás jako kapacitu v oboru prosím o radu. Sice hodně jezdím na kole, chodím pěšky 10-15 km, plavu, ale nohy mě i v klidu také bolí. Udělali mě sice angiografii DK, je tam malé poškození cév v přijatelném stavu k mému věku.Snažně Vás prosím odpovězte mě, mohu-li se na Vás obrátit a poprosit prohlídku a rady. Děkuji Vám předem, že mě neodmítnete a pomůžete. S úctou Vás zdraví Alois Adamec Švermova 529 39811 Protivín, e-mail: aadamec@volny.cz

Vážený pane Adamče, Vzhledem k tomu, že píšete, že Vám byla již provedena angiografie dolních končetin s negativním nálezem a že jste bez obtíží schopen větší fyzické aktivity, domnívám se, že Vaše obtíže nejsou cévního původu. V případě cévního postižení jsou bolesti chakteristické tím, že se objevují zejména při chůzi, většinou ve stejném intervalu a ustupují po zastavení. Klidové bolesti jsou až posledním stádiem cévního postižení. Ve Vašem případě se nejspíše jedná o bolesti na podkladě diabetické neuropatie - postižení nervů cukrovkou. Pro toto onemocnění je charakteristické brnění nohou, snížená ciltivost, až někdy klidové bolesti, zejména noční. Bohužel neexistuje jiná léčba, která by přímo ovlivnila průběh, než co nejlepší kompenzace cukrovky. Ve Vašem případě by možná zlepšení kompenzace mohlo přinést efekt, neboť glykémie na lačno 8 mmol/l a po jídle kolem 13 mmol/l svědčí pro to, že zde nějaké rezervy jsou. Kromě glykémií je třeba také vyšetřit tzv. glykovaný hemoglobin, parametr dlouhodobé kompenzace cukrovky. Toto vyšetření ukáže, zda šlo pouze o náhodné hodnoty glykémií či trvalou záležitost.
Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 736 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce