Diabetes v rodině

(MUDr. Radomíra Kožnarová CSc. | přečteno: 4609x )

Vážený pane profesore, jsem sice starý (74 let), ale nechtěl bych skončit jako můj bratr o pět let mladší, který zemřel před 3 týdny po amputaci obou dolních končetin. Máme diabetes po matce v rodě a já mám DM od 40 let. Jsem na tabletách Glucobene na lačno kolem 8 mmol/l, ale po mírném obědě kolem 13 mmol/l,moc Vás jako kapacitu v oboru prosím o radu. Sice hodně jezdím na kole, chodím pěšky 10-15 km, plavu, ale nohy mě i v klidu také bolí. Udělali mě sice angiografii DK, je tam malé poškození cév v přijatelném stavu k mému věku.Snažně Vás prosím odpovězte mě, mohu-li se na Vás obrátit a poprosit prohlídku a rady. Děkuji Vám předem, že mě neodmítnete a pomůžete. S úctou Vás zdraví Alois Adamec Švermova 529 39811 Protivín, e-mail: aadamec@volny.cz

Vážený pane Adamče, Vzhledem k tomu, že píšete, že Vám byla již provedena angiografie dolních končetin s negativním nálezem a že jste bez obtíží schopen větší fyzické aktivity, domnívám se, že Vaše obtíže nejsou cévního původu. V případě cévního postižení jsou bolesti chakteristické tím, že se objevují zejména při chůzi, většinou ve stejném intervalu a ustupují po zastavení. Klidové bolesti jsou až posledním stádiem cévního postižení. Ve Vašem případě se nejspíše jedná o bolesti na podkladě diabetické neuropatie - postižení nervů cukrovkou. Pro toto onemocnění je charakteristické brnění nohou, snížená ciltivost, až někdy klidové bolesti, zejména noční. Bohužel neexistuje jiná léčba, která by přímo ovlivnila průběh, než co nejlepší kompenzace cukrovky. Ve Vašem případě by možná zlepšení kompenzace mohlo přinést efekt, neboť glykémie na lačno 8 mmol/l a po jídle kolem 13 mmol/l svědčí pro to, že zde nějaké rezervy jsou. Kromě glykémií je třeba také vyšetřit tzv. glykovaný hemoglobin, parametr dlouhodobé kompenzace cukrovky. Toto vyšetření ukáže, zda šlo pouze o náhodné hodnoty glykémií či trvalou záležitost.
Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 170 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní nebo jako výsledek některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Patní ostruha jako riziko diabetické nohy

Mám diabetes I.st.od svých šesti let. Mám na patách výrustky (něco jako ostruhy), které jsem zdědila po otci. Bojím se že tyto výrustky budou časem vadit v chůzi a budu mít problémy s "diabetickou nohou". Co mohu s tímto dělat? Děkuji za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.