Inzerce

Diabetes v rodině

aktualizováno 4. listopadu 2006, MUDr. Radomíra Kožnarová CSc.   |   přečteno: 4354x

Vážený pane profesore, jsem sice starý (74 let), ale nechtěl bych skončit jako můj bratr o pět let mladší, který zemřel před 3 týdny po amputaci obou dolních končetin. Máme diabetes po matce v rodě a já mám DM od 40 let. Jsem na tabletách Glucobene na lačno kolem 8 mmol/l, ale po mírném obědě kolem 13 mmol/l,moc Vás jako kapacitu v oboru prosím o radu. Sice hodně jezdím na kole, chodím pěšky 10-15 km, plavu, ale nohy mě i v klidu také bolí. Udělali mě sice angiografii DK, je tam malé poškození cév v přijatelném stavu k mému věku.Snažně Vás prosím odpovězte mě, mohu-li se na Vás obrátit a poprosit prohlídku a rady. Děkuji Vám předem, že mě neodmítnete a pomůžete. S úctou Vás zdraví Alois Adamec Švermova 529 39811 Protivín, e-mail: aadamec@volny.cz

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Vážený pane Adamče, Vzhledem k tomu, že píšete, že Vám byla již provedena angiografie dolních končetin s negativním nálezem a že jste bez obtíží schopen větší fyzické aktivity, domnívám se, že Vaše obtíže nejsou cévního původu. V případě cévního postižení jsou bolesti chakteristické tím, že se objevují zejména při chůzi, většinou ve stejném intervalu a ustupují po zastavení. Klidové bolesti jsou až posledním stádiem cévního postižení. Ve Vašem případě se nejspíše jedná o bolesti na podkladě diabetické neuropatie - postižení nervů cukrovkou. Pro toto onemocnění je charakteristické brnění nohou, snížená ciltivost, až někdy klidové bolesti, zejména noční. Bohužel neexistuje jiná léčba, která by přímo ovlivnila průběh, než co nejlepší kompenzace cukrovky. Ve Vašem případě by možná zlepšení kompenzace mohlo přinést efekt, neboť glykémie na lačno 8 mmol/l a po jídle kolem 13 mmol/l svědčí pro to, že zde nějaké rezervy jsou. Kromě glykémií je třeba také vyšetřit tzv. glykovaný hemoglobin, parametr dlouhodobé kompenzace cukrovky. Toto vyšetření ukáže, zda šlo pouze o náhodné hodnoty glykémií či trvalou záležitost. Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: MUDr. Radomíra Kožnarová CSc., Centrum diabetologie, IKEM, Praha

Inzerce
loading...
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.