Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

I "obyčejnou" rýmu je třeba vyléčit

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4767x )

Rýma patří mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích a obvykle doprovází nachlazení nebo chřipku.

shutterstock.com

Rýma - rinitida je definována jako zánět nosní sliznice. Jde o onemocnění, kdy jsou přítomny alespoň dva nebo více z následujících příznaků:

 • Otok sliznice,
 • překrvení sliznice,
 • ucpání nosu,
 • výtok z nosu,
 • porucha čichu,
 • kýchání,
 • svědění, dráždění v nose,
 • bolesti nebo tlak v obličeji a čele;
 • svědění a pálení očí,
 • pálení v krku,
 • celková únava,
 • zvýšená tělesná teplota.

Symptomy musí trvat nejméně jednu hodinu denně po dobu nejméně dvou týdnů.

Nejběžnější forma akutní katarální rinitidy začíná typicky prodromálním „suchým“ stadiem, při němž bývá zvýšená únava, pocit chladu či horka, bolest hlavy, pocit sucha v nose a svědění. Během několika hodin se objevuje katarální stadium s vodnatou sekrecí, obturací nosu, slzením, poruchou čichu, uzavřenou huhňavostí. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují. Jestliže na virový infekt nasedá bakteriální superinfekce, mění se nosní sekret na hnisavý nebo hlenohnisavý a onemocnění běžně trvající asi 7 dní se prodlužuje.

Rýma většinou neohrožuje život, ale přesto má výrazný vliv na kvalitu života, má závažné ekonomické dopady na společnost a může mít za následek závažné komplikace. Rýma zhoršuje pocit životní pohody (zhoršená schopnost soustředění, zhoršené dýchání nosem, výtok z nosu, bolest hlavy, zhoršený spánek aj.), ke ztrátě výdělku dochází pro sníženou produktivitu práce a většina léčiv k léčbě rýmy není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Ne zcela zanedbatelné jsou rovněž možné komplikace rýmy – akutní zánět vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha, sinobronchiální syndrom aj. Neléčená rýma může přejít do chronické podoby, může být spouštěčem rozvoje astmatu či vážných potíží, jako je například nedoslýchavost nebo zhoršená artikulace. Akutní rýma je závažné onemocnění u novorozenců, kteří mají omezenou schopnost dýchat ústy.

Čtěte také: Zánět uší způsobuje i nevinná rýma. Podceněná léčba může poškodit sluch

Léčba rýmy

Se zmírněním otoku sliznic a uvolněním nosní dutiny vám pomohou nosní spreje či kapky. Ty aplikujte vždy do obou nosních dírek.
Nezapomínejte na dostatečný pitný režim – nejméně 2 litry za den. Doporučují se ovocné šťávy, lehké bylinkové čaje a neperlivá minerální voda. Pro přípravu čajů se používá list máty peprné, heřmánkový květ, tymiánová nať, vrbová kůra, bez černý či lípa. Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. Zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje obsah hlenu. Rýma je spojena s vysokou frekvencí smrkání, a nejen sliznice, ale i vstupní oblast nosu pak bývají podrážděné. Normální stav nosních dutin pomáhají obnovit různé balzámy nebo kapky z grepového oleje. Právě extrakt z grepu působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, celkově posiluje organismus a je prevencí proti nachlazení a infekcím.

Na cévy nosu působí i perorální dekongestiva, léky s pseudoefedrinem, jejichž účinek však není tak rychlý a intenzivní. Nosní sliznice je šetřena, protože se léky aplikují ve formě tablet. O nasazení těchto léků rozhoduje lékař.

Přidejte mořskou sůl

Spolu s kapkami do nosu je vhodné používat roztoky přírodní mořské vody, které šetrně omyjí nosní sliznici, odstraní sekret, a zajistí tak lepší kontakt léku s tkání, zároveň se díky nim předchází vzniku zánětu vedlejších nosních dutin a středouší, a také nepříjemnému vzniku bolestivých strupů v nose. Použití těchto přípravků je velmi jednoduché a přináší rychlou úlevu. Navíc jsou vhodné i jako prevence.

Pomůže i inhalace

Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami se využívalo snad od nepaměti. Velmi účinné jsou aromaterapeutické inhalace. Stačí dát do mísy s horkou vodou několik kapek éterického oleje. Na uvolnění ucpaných dutin se hodí tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní, na uvolnění ucpaného nosu přidejte do horké vody tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Pak se nakloňte nad mísu a zakryjte hlavu ručníkem. Zhluboka dýchejte patnáct minut, ale občas ručník zvedněte a nadechněte se čerstvého vzduchu, aby vám inhalace nebyla nepříjemná. Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření, hlavně u malých pacientů. Zde je mnohem účinnější použít kompresorový inhalátor: tato léčba inhalační léčba působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou.

 • mátová silice – inhalováním silice máty peprné nebo mátové silice jiných druhů máty lze docílit splasknutí nosní sliznice. Terapie je nejúčinnější, když se mátová silice kombinuje se silicemi eukalyptu nebo smrku, jelikož ty ještě zesilují účinek mátových silic a pomáhají ztekucovat sekret a brzdit zánět
 • kafr - osvědčeným prostředkem je balzám proti nachlazení na bázi kafru, obsahující mentol, eukalyptový olej a borovicovou silici (většinou z kleče), inhaluje se půl čajové lžičky kafrového balzámu v 1 litru vroucí vody
 • heřmánkový květ – 2 čajové lžičky na 1 litr vroucí vody, 10 minut inhalace

Horké koupele

Někteří lékaři doporučují místo inhalace spíše horké koupele předloktí nebo nohou, přičemž do teplé vody lze přidat mořskou sůl nebo i odvar z bylin. Koupel by měla trvat asi 15-20 minut. Dojde při ní k reflexnímu uvolnění nosu, lze volně vysmrkat sekret a člověku se celkově uleví.

Rady našich babiček

Při léčbě nachlazení a rýmy vsaďte na silný a poctivý vývar z masa, nejlépe kuřecího či slepičího, kostí, kořenové zeleniny, cibule, česneku, nového koření a pepře, který nechte táhnout alespoň čtyři hodiny! Vývar nesmí klokotat, jen mírně probublávat. Šálek horkého vývaru vás posílí a uvolní ucpaný nos. K posteli si postavte talířek s rozkrojenou cibulí a rozmačkaným česnekem. Jejich uvolňující se silice mají dezinfekční a antibiotické účinky a pročišťují nos. Dalším pomocníkem je křen, který je nejlepší využít v počátcích rýmy. Stačí ho nastrouhat, smíchat s medem a třikrát denně si dát jednu čajovou lžičku.

Čtěte také: Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení

Léčba rýmy homeopatiky

Počáteční stadium

 • Aconitum napellus (rýmy po expozici suchému chladu), zimnice, kýchání, suchá nosní sliznice, horečka se suchou překrvenou kůží, intenzivní žízní a úzkostí, 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Dulcamara (Solanum dulcamara) – rinitidy po expozici vlhkému chladu (mlhy), prochlazení po promoknutí, 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Nux vomica (Strychnos nux vomica) – záchvatovité kýchání s maximem po ránu, zimnice (postižený se nemůže zahřát), přecitlivělost na průvan, střídavě suchá nosní sliznice a vodnatá sekrece, 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Sambucus nigra – „suchá rýma“ s ucpaným nosem zejména v noci, dusivý kašel, klíčový lék rýmy kojenců, 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Sticta pulmonaria (Labaria pulmonaria) – ucpaný nos (zduřená sliznice bez produkce hlenu), marné pokusy o vysmrkání, svíravé bolesti v oblasti kořene nosu (jako by byl sevřen skřipcem), doprovodný suchý kašel, 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Sulfur – rutinní preskripce 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) jednorázově.

Stadium vodnaté nosní sekrece

 • Allium cepa – dráždivý výtok z nosu, nedráždivé slzení, záchvaty kýchání, chrapot, někdy bolest v oblasti čelních dutin, zmírnění příznaků v chladu a na čerstvém vzduchu , 5 nebo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Arsenicum album (Acidum arsenicosum) – pálivý výtok z nosu odírající okolí horního rtu, bolesti jednoznačně zmírněné teplem, 5 nbo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Euphrasia officinalis – nedráždivý výtok z nosu, dráždivé slzení, 5 nbo 9 CH (D4 nebo 6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.
 • Kalium iodatum – dráždivý výtok z nosu, dráždivé slzení (zarudlé oči), bolesti v oblasti čelních dutin, 5 nebo 9 CH (D 4 nebo6), 5 granulí (10 globulí, kapek) 2 – 4 x denně.

Čtěte také: Zánět vedlejších dutin nosních - komplikace rýmy

Prevence spočívá především v otužování, dostatečném každodenním pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážené stravě s dostatkem zeleniny a ovoce. Dobré je také omezit sladkosti, bílou mouku. Dále nutno dbát na dostatek vitaminu A, C, D včetně doplnění minerálů, především zinku. Další možností jsou výplachy nosu mořskou vodou nebo vincentkou.
Důležitou prevencí je otužování, saunování, sportí, vyvážená výživa s dostatečným přívodem vitamínů, častá výměna kapesníků a mytí rukou.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce