Jak poznáte klíšťovou encefalitidu?

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 28390x )

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající ve dvou stádiích. Po inkubační době trvající 7 - 14 dnů od přisátí klíštěte, se objevují příznaky připomínající chřipku, tedy horečka, bolest hlavy a zad, malátnost. U většiny lidí v této fázi onemocnění končí.

Dobrá rada
shutterstock.com

U některých může přejít po týdenním období klidu do druhé fáze. Ta již odpovídá postižení centrálního nervového systému. Po uplynutí několika dnů klidu dojde ke zhoršení stavu, který provází pocit na zvracení, zvracení a bolest hlavy, světloplachost, poruchy rovnováhy a vědomí. K dalším příznakům patří poruchy paměti, spánku, třesy, postižení okohybného nebo lícního nervu. V dalším průběhu může dojít až ke vzniku obrny, která je asymetrická.

Laboratorní průkaz virových infekcí není jednoduchý, protože prokazujeme protilátky, ne původce. Lékař vychází především z anamnézy a příznaků. Po objevení a odstranění klíštěte není nutné podléhat panice, ale pokud by se objevily bolesti hlavy, světloplachost či jiné specifičtější příznaky, s návštěvou lékaře neváhejte.

Podrobnosti o této nemoci si můžete přečíst i zde.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
martinaniki

dobry den mam manžela těžce nemocneho klištovou encefalitidou a zaroven boreliozou jeho nemoc začala 9.srpna 2006 a pak byl převezen do ostravske fakultni nemocnice kde byl v umělem spanku 14dni po probuzeni zjištovaly jestli mozek je v pořadku a to taky je .Nema žadnou pohyblivost jen lehce krči prsty na rukou a na nohach ale leva strana je na tom lepe a byl take levak.Stale je na dychacich přistrojich a je převezen do mista bydliště kde potřebuje dychaci přistroj a rehabilitace.Bouhužel stale neni schopny dychat sam a zkoušely ho častečně odpojovat ale nedokažeto bylo mi sděleno od doktoru že bude do konce života na přistrojich a udělaly maximum ale ja tomu nevěřim musi něco existovat at se dychani obnovi když ma mozek v pořadku prosim pomoz te mi jakekoliv sděleni pro mě je přinosem a vděčnosti děkuji moc martinaniki

xb

Nemůžu Vám samozřejmě nic slíbit, ale myslím si, že by stálo za to zkusit koncentrát z 23 pečlivě vybraných bylin, který má mimo jiné velký vliv na tvorbu energie ve svalech a na fungování mozku. Oba tyto efekty mám ověřené na sobě a u některých lidí se projevují ještě markantněji. Jestli o tom chcete vědět víc napište mně na email xbilek@centrum.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 381 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida může zpočátku vypadat jako běžná viróza

Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu, jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má toto onemocnění skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky.

Nemocných klíšťovou encefalitidou opět přibylo, stále se chráníme málo

V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku 2015. Ke zvyšujícímu se počtu nemocných tímto vážným infekčním onemocněním může přispívat i nízká proočkovanost populace České republiky.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Klíšťová encefalitida: Zapomněli jste se včas přeočkovat?

Dodržet správný průběh očkování není vždy jednoduché. Co dělat v případě, když danou dávku vynecháte?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.