Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Jak poznáte klíšťovou encefalitidu?

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 29116x )

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající ve dvou stádiích. Po inkubační době trvající 7 - 14 dnů od přisátí klíštěte, se objevují příznaky připomínající chřipku, tedy horečka, bolest hlavy a zad, malátnost. U většiny lidí v této fázi onemocnění končí.

Dobrá rada
shutterstock.com

U některých může přejít po týdenním období klidu do druhé fáze. Ta již odpovídá postižení centrálního nervového systému. Po uplynutí několika dnů klidu dojde ke zhoršení stavu, který provází pocit na zvracení, zvracení a bolest hlavy, světloplachost, poruchy rovnováhy a vědomí. K dalším příznakům patří poruchy paměti, spánku, třesy, postižení okohybného nebo lícního nervu. V dalším průběhu může dojít až ke vzniku obrny, která je asymetrická.

Laboratorní průkaz virových infekcí není jednoduchý, protože prokazujeme protilátky, ne původce. Lékař vychází především z anamnézy a příznaků. Po objevení a odstranění klíštěte není nutné podléhat panice, ale pokud by se objevily bolesti hlavy, světloplachost či jiné specifičtější příznaky, s návštěvou lékaře neváhejte.

Podrobnosti o této nemoci si můžete přečíst i zde.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
martinaniki

dobry den mam manžela těžce nemocneho klištovou encefalitidou a zaroven boreliozou jeho nemoc začala 9.srpna 2006 a pak byl převezen do ostravske fakultni nemocnice kde byl v umělem spanku 14dni po probuzeni zjištovaly jestli mozek je v pořadku a to taky je .Nema žadnou pohyblivost jen lehce krči prsty na rukou a na nohach ale leva strana je na tom lepe a byl take levak.Stale je na dychacich přistrojich a je převezen do mista bydliště kde potřebuje dychaci přistroj a rehabilitace.Bouhužel stale neni schopny dychat sam a zkoušely ho častečně odpojovat ale nedokažeto bylo mi sděleno od doktoru že bude do konce života na přistrojich a udělaly maximum ale ja tomu nevěřim musi něco existovat at se dychani obnovi když ma mozek v pořadku prosim pomoz te mi jakekoliv sděleni pro mě je přinosem a vděčnosti děkuji moc martinaniki

xb

Nemůžu Vám samozřejmě nic slíbit, ale myslím si, že by stálo za to zkusit koncentrát z 23 pečlivě vybraných bylin, který má mimo jiné velký vliv na tvorbu energie ve svalech a na fungování mozku. Oba tyto efekty mám ověřené na sobě a u některých lidí se projevují ještě markantněji. Jestli o tom chcete vědět víc napište mně na email xbilek@centrum.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 545 lidí

Mohlo by vás zajímat

Očkování a prevence klíšťové encefalitidy

Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

Hmyz útočí, braňte se

Více než tři tisíce lidí ročně v zemi onemocní lymskou borreliózou, zhruba šest stovek klíšťovou encefalitidou.

Podezření na klíšťovou encefalitidu

Asi před dvěma týdny jsem měl klíště,v uplynulých dnech kašel,rýma a celkově lehká únava.Teploty ani výrazné bolesti hlavy jsem neměl. Jsem lehký hypochondr a tak mi vrtá hlavou klíšťová encefalitida.Je možné zajít za obvodní lékařkou a nechat si udělat odběr krve,kterým by se dala zjistit tato nemoc?Děkuji.S pozdravem Tomáš

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce