Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Kontaktní čočky a léto: Co rozhodně nedělat a proč?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1534x )

Kontaktní čočky jsou velmi oblíbené především v letních měsících, protože lidem s oční vadou přináší spoustu výhod a pohodlí. Aby tomu tak zůstalo i v létě, je potřeba dodržovat základní pravidla, která se pojí právě se sezónou cestování, koupání, sportování a opalování. Na která „NE“ byste v souvislosti s čočkami v létě neměli zapomínat, radí Daniel Szarvas, kontaktolog e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz. Díky jeho tipům si budete moct užít pohodové léto bez akutních návštěv očního lékaře.

Dobrá rada
shutterstock.com

Nenoste čočky během dlouhého letu

V letadle je nepřetržitě zapnutá klimatizace a suchý vzduch vysušuje pokožku, oči i čočky. Myslete na to a cestujte raději s brýlemi a s dostatečnou zásobou tekutin a očních kapek.

Při cestování letadlem si nezapomeňte do příručního zavazadla sbalit roztok na čočky ve speciální (menší) cestovatelské velikosti do 100 ml. Větší balení si kvůli bezpečnostním omezením na palubu vzít nemůžete. Naštěstí s tím výrobci roztoků počítají, a tak má každá značka roztoků i své „cestovní“ 60ml balení.

S čočkami neusínejte!

Že se s kontaktními čočkami nesmí spát, je poměrně známý fakt, který se ale během delších přesunů například vlakem opravdu špatně dodržuje. Občas člověk prostě usne, aniž by to plánoval. Zvažte proto vyndání čoček ještě před cestou.

Nevystavujte oči přímému sluníčku

Kontaktní čočky vás před nebezpečným zářením neochrání. Ani čočky s UV filtrem totiž nezakrývají celé oko a oční okolí, proto je ideální ochranou kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí.

Nepodceňujte hygienu čoček

Naopak, buďte při manipulaci s čočkami ještě opatrnější a při čištění důkladnější. Ve vyšších teplotách se bakterie a nejrůznější choroboplodné zárodky šíří rychleji, proto je vhodné častější oplachování čoček roztokem. Zároveň při manipulaci s čočkami udržujte čisté ruce. Pokud na cestách nemáte zrovna k dispozici teplou vodu a mýdlo, použijte antibakteriální gel, který ničí 99,9% bakterií a virů bez použití vody.

Neskladujte roztok na přímém slunci

Ze stejného důvodu jako u bodu výše. Většina roztoků je určena k použití do 30 °C a přímé slunce může snížit účinnost roztoku. Pokud už se do roztoku nějaká bakterie dostala, v teple se může šířit rychleji.

Neplavejte ve vícedenních čočkách

Plavání v chlorované vodě v bazénu a v moři je, co se týče bakterií, v podstatě bez problému. Horší už je to v rybnících a jezerech, kde se snadno množí mikroorganismy, které můžou způsobit nejrůznější nepříjemnosti. Obecné doporučení pro nositele kontaktních čoček zní: plavat ano, ale v jednodenních čočkách, které po plavání vyhodíte. Pokud je vám nepříjemné plavat s čočkou v oku, pořiďte si plavecké brýle.

Není potřeba se zbytečně bát a výrazně se omezovat, stačí dbát na prevenci a i během dovolených o své oči pečovat… Jako o oko v hlavě :)

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

74%
26%
Zatím hlasovalo 221 lidí

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce