Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Léky v těhotenství

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 44179x )

Pokud je budoucí mamina zdravá, je nejlépe nebrat nic. Zapomeňte na léky na spaní, hormony, neberte zbytečně umělé vitamíny a už vůbec ne drogy...

Každá nastávající maminka by si měla pamatovat, že je vhodné léky v těhotenství zbytečně nebrat. Pokud je budoucí mamina zdravá, je nejlépe nebrat nic. Zapomeňte na léky na spaní, hormony, neberte zbytečně umělé vitamíny a už vůbec ne drogy. Pokud je to alespoň trošku možné, v prvních 3 měsících těhotenství je nejlépe vyvarovat se jakýchkoliv léků, protože zárodek je v tomto období nejvíce zranitelný.

Léky v těhotenství

Výjimku tvoří pouze léky životně důležité, bez kterých by se budoucí maminka neobešla (např. u diabetičky inzulín...). Ale i u těchto léků je potřeba poradit se se svým gynekologem a specialistou, který vám léky předepisuje. V prvních 3 měsících těhotenství dochází k vývoji jednotlivých orgánů děťátka a pokud je to možné, je vhodné po konzultaci s lékařem léky omezit, či na nějakou dobu úplně vynechat.

Tableta obyčejného léku proti bolesti hlavy nebo při zvýšené teplotě, která obsahuje paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou, v běžně užívaných malých dávkách neuškodí ani vám ani miminku. Všeobecně je však známo, že se vám vyplatí, pokud každé užití léků v těhotenství budete předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Budete mít jistotu, že neubližujete ani sobě ani vašemu děťátku.

Jak tedy postupovat, aby nenastala situace, která vás pokouší sáhnout po léku?

  • Snažte se vyhýbat se situacím, kdy hrozí nebezpečí infekčního onemocnění (cestování v přeplněných dopravních prostředcích v období chřipkových onemocnění, návštěvy hromadných zařízení, dlouhý pobyt venku při inverzi špatného počasí, prochlazení apod.).
  • Neplánujte návštěvu exotických zemí, kde se vyžaduje očkování.
  • Otužujte se - choďte na procházky na čerstvý čistý vzduch, cvičte, plavte.
  • Poslouchejte své tělo, je-li unavené, dejte mu potřebný odpočinek.
  • Nepijte alkohol, nekuřte a nepobývejte v silně zakouřených místnostech, vyvarujte se prostředí se zářením.
  • Jezte zdravě a kvalitně - viz. Výživa v těhotenství.
  • A hlavně: snažte se být "v pohodě". Pamatujte, že každý člověk, který přijímá denní starosti s nadhledem a klidně, který bojuje s nepřízní osudu a nepoddává se jí, který vstává a uléhá s dobrou náladou a úsměvem na tváři, jen tak neonemocní. Už naše pra-prababičky dobře věděly o velké síle vlastní vůle. Naše psychika a podvědomí nás ovlivňuje velmi silně a hodně záleží na nás, jak s ní umíme manipulovat.
  • A pokud už onemocníte, navštivte lékaře a zkonzultujte s ním další postup.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 21 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce