Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Liposukce

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 15389x )

Liposukce je kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje nadbytečná tuková tkáň. Při liposukci lze přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstranit přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle...

Liposukce je kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje nadbytečná tuková tkáň. Při liposukci lze přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstranit přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle. Nejčastějšími lokalizacemi však jsou boky, stehna, hýždě, břicho, podbradek, vnitřní partie kolen, dále paže, tváře, kotníky a bérce. Výhodou je, že efekt operace je ve většině případů trvalý.

Ideálním kandidátem na liposukci je pacient(ka) s místním (nikoli celkovým) tukovým nadbytkem při alespoň částečně zachovalé elasticitě kůže. Nejlepší efekt přináší liposukce provedená v době, kdy je kůže ještě schopna dostatečného smrštění (retrakce), aby po operaci nebyl patrný kožní nadbytek nad odsávanou partií. Věk je jako kriterium relativní, starší pacienti nejsou výjimkou. V žádném případě se nejedná o metodu vedoucí k výrazné redukci váhy a odstranění obezity. Pacienti obézní, s povšechným přebytkem tukové tkáně po celém těle, nemohou očekávat uspokojivý kosmetický efekt.

LiposukceOperaci nelze provést u pacientů se závažnějšími systémovými chorobami, obzvláště kardiovaskulárními, u pacientů s poruchami krevní srážlivosti a je také nutné, aby lékař včas odhalil pacienty s psychiatrickým onemocněním (bulimie, mentální anorexie apod.). Obecně nelze samozřejmě provést operaci u pacientů, kteří nemohou podstoupit celkovou nebo místní anestezii.

Před výkonem v celkové anestezii je nutné si zajistit u Vašeho praktického lékaře, případně u internisty, předoperační vyšetření, jehož rozsah je dán věkem a Vaším celkovým zdravotním stavem. Pokud je výkon plánován v lokální anestezii , bývají většinou tato vyšetření nutná pouze u odsávání více lokalit. Před operací je nutno neužívat nebo vysadit léky, které zvyšují krvácivost. Jsou to nejčastěji léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin apod.), případně Warfarin, Pelentan. Pokud užíváte tyto léky dlouhodobě, je nutné se o bezpečnosti jejich vysazení poradit s lékařem. U žen je také žádoucí, aby v době operační zákroku neměly menstruaci. Nejlépe je naplánovat operační výkon na polovinu menstruačního cyklu. Doporučuje se také po poradě s gynekologem dočasně vysadit hormonální antikoncepci pro možné riziko vzniku hluboké žilní trombózy.

LiposukceVýkon se provádí většinou v celkové anestezii, ale lze ho absolvovat i v místním znecitlivění. Před operací se na těle pacienta vyznačí partie, ze kterých se bude tuk odsávat. Operace se potom provádí speciální liposukční kanylou.Je to podlouhlá kovová trubička různých průměrů, na jednom konci připojená k odsávačce a na druhém konci zakončená tupě, s bočním otvorem s ostrými okraji. Liposukce lze také provést tzv. ultrazvukovou kanylou, která rozrušuje tukovou tkáň pomocí ultrazvuku. Je ke tkáním šetrnější a používá se s výhodou v místech, kde je tuk více prostoupen tuhým vazivem (boky, horní partie břicha a prsa u mužů). Z jednoho nebo více krátkých většinou cca 5-10mm řezů (v závislosti na velikosti partie) se kanyla zasouvá do podkoží a postupně odsává tukovou tkáň. Umístění řezů se volí tak, aby výsledná jizva byla co nejméně patrná (bikini line, pupek atd.).

Po té, co se odsaje plánované množství, řezy se zašijí a pacientovi se oblékne kompresívní oblek, který přitlačí v operovaných partiích kůži k podkoží. Kompresívní oblek je nutno stále nosit několik týdnů. Pooperační období, pokud není operace provedena ambulantně, vyžaduje krátkodobou hospitalizaci, kdy se hradí ztráta tekutin a tiší se pooperační bolest. V pozdějším pooperačním období je potřeba počítat s dočasnými podlitinami, jejichž vzhled není příliš estetický, ale časem dojde k jejich vstřebání.

LiposukcePo operaci je nutno 6-8 týdnů nosit elastické prádlo aby se kůže nad odsávanými plochami dobře přihojila. Lokálně je možné užívat masti s heparinem pro urychlení vstřebávání krevních výronů (hematomů). Vhodné je fyzické šetření v prvních dnech po operaci, ale časná přiměřená mobilizace je žádoucí. Plnou kondici lze očekávat cca po 6 - ti týdnech.

Z komplikací, které se mohou po výkonu objevit, je třeba zmínit delší dobu přetrvávající krevní výrony, infekci či přechodné změny vzhledu a citlivosti kůže v operovaných oblastech.

Obecně platí, že liposukce s sebou přináší riziko vzniku drobných nerovností kůže, obzvláště při operaci větších rovných ploch. Vyjímečně se vyskytuje po výkonu tzv.pomerančová kůže. Někdy lze jen velmi obtížné zredukovat objem podkoží u párových lokalit na stejnou velikost na obou stranách.

Cena operace se na jednotlivých pracovištích i výrazně liší a závisí také od počtu operovaných partií a na délce hospitalizace. Jakýkoli konkrétní údaj by byl zavádějící.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč zrovna já mám celulitidu?

Celulitida se stala téměř noční můrou mnoha dívek a žen. Je to problém, který vůbec nesouvisí s nadváhou, jak se často mylně uvádí. Mnohdy se jí nevyhnou ani ženy, které jsou celý život štíhlé a sportující.

Proč zrovna já mám celulitidu? - pokračování

Minule jsme si něco řekli o tom, jak a proč vzniká celulitida. V boji proti ní a s ní jsem začali stravou acvičením a dnes budeme pokračovat masážemi, zábaly a koupelemi. Nakonec se zmíním o některých speciálních metodách v péči o celulitidu...

Dotaz na celulitidu

Trápí mne pomerančová kůže na stehnech. Máte pro mne nějakou radu?

Liposukce

Liposukce je kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje nadbytečná tuková tkáň. Při liposukci lze přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstranit přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce