Proč zrovna já mám celulitidu? - pokračování

(MUDr. Marie Finsterlová | přečteno: 7347x )

Minule jsme si něco řekli o tom, jak a proč vzniká celulitida. V boji proti ní a s ní jsem začali stravou acvičením a dnes budeme pokračovat masážemi, zábaly a koupelemi. Nakonec se zmíním o některých speciálních metodách v péči o celulitidu...

shutterstock.com
Minule jsme si něco řekli o tom, jak a proč vzniká celulitida. V boji proti ní a s ní jsem začali stravou acvičením a dnes budeme pokračovat masážemi, zábaly a koupelemi. Nakonec se zmíním o některých speciálních metodách v péči o celulitidu.

Masáže všeobecně podporují prokrvení masírovaných oblastí s následným urychlením toku lymfy, tkáňového moku. Tím se účinněji odplavují i zplodiny látkové přeměny a rozvolňují se tukové polštáře.

Domácí masáže lze provádět například malými plastikovými koulemi různých velikostí s tupými hroty na povrchu. Masírujte se s nimi krouživými pohyby od kolen vzhůru po stehnech, hýždích až na břicho směrem k pupku. K masáži za sucha se výborně hodí žínka z luffy. Vždy před sprchou opět krouživými pohyby masírujte celé tělo od konečků prstů nohou až na břicho a od konečků prstů rukou přes paže až na ramena. Navíc touto masáží provedete i lehký mechanický peeling, odstraníte odumřelé buňky z povrchu pokožky a zároveň ji prokrvíte. Pak se osprchujte vlažnou vodou a určitě se budete cítit výborně. A mějte na paměti, že každá masáž by měla být příjemná a ne utrpení.

Masáží můžeme také vpravovat do pokožky různé účinné látky obsažené v kosmetických přípravcích proti celulitidě. Většinou jejich efektem je opět zvýšit prokrvení kůže a podkoží a zlepšit vzhled pokožky.

Velmi příjemné jsou bylinné zábaly a koupele. Zábaly se doporučují provádět následovně: jednou týdně namočte obvazy do připraveného bylinného roztoku a pevně jimi poté obvažte problémové partie. Poté se zabalte do osušky a 20 minut odpočívejte. Zábaly by Vás neměly studit. Stejně tak si dopřejte dvakrát týdně desetiminutovou koupel s extraktem z bylin k prokrvení a koupelovým olejem.

Všechny tyto metody jsou výborným doplňkem saunování. Sauna a koupele se však všeobecně nedoporučují v případech, kdy trpíte vysokým krevním tlakem, horečkou, tuberkulózou, těžkou srdeční nemocí, onemocněním oběhového systému a při akutních infekčních onemocněních kůže.

Tak tady by mohla pomyslně končit "domácí péče" o celulitidu. Dále uváděné metody patří do rukou odborníků nebo odborně vyškolených kosmetických salónů. Velmi účinné jsou ruční (manuální) anebo přístrojové lymfatické masáže (lymfodrenáže). Podle stupně celulitidy by mělo být alespoň 2x ročně aplikováno 10 kúr za sebou. Někdy těmto lymfodrenážím předchází elektrolipolýza. Ta využívá elektrický výboj ke stimulaci odbourání tukové tkáně. Na obdobném principu pracuje i ultrasonolipolýza. Často se v poslední době hovoří o kombinované metodě Anneke Knouw Countour. Ta začíná masáží postižených partií těla vysokofrekvenčním proudem. Zvýší se tak proudění krve a lymfy. Poté následuje pevný teplý elastický zábal s bylinnými extrakty, které zlepšují stav pokožky. Okamžitě se zlepší výživa ošetřovaných oblastí, zvýší se přeměna látek a zrychlí se odbourávání tukových zásob. Tekutiny a zplodiny se rychleji dostanou do krevního řečiště přes ledviny do moče. Logicky z toho vyplývá nutnost dostatečného příjmu tekutin, jak jsem se zmiňovala v první části.

Metodou plastické chirurgie je liposukce, tedy tzv. odsátí tuku. Je to metoda volená v případech, kdy se všemi dostupnými metodami nepodařilo odstranit tukové polštáře, zejména v problémových partiích -- stehna, hýždě, břicho.

Efekt těchto dnes zmiňovaných metod, zvláště pokud se doplní správným jídelníčkem a cvičením, je zprvu prokazatelný jen zmenšením objemu ošetřovaných partií. Postupně se však zlepší i vzhled pokožky a dostaví se tak odměna za Vaše úsilí.

Vydržte tedy a nepropadejte beznaději! Zdravím Vás a přeji pevnou vůli!

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 563 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Celulitida postihuje ženy už od puberty. Pomáhají masáže, lasery anebo extrémní chlad

Až 80 % žen trápí celulitida. V boji s ní mohou využít kromě změny svého životního stylu i lymfatické masáže. Do popředí se dostávají rovněž méně známé metody, takzvaná mezoterapie nebo ledová kryoterapie.

Liposukce

Liposukce je kosmetický operační výkon, při kterém se odsátím odstraňuje nadbytečná tuková tkáň. Při liposukci lze přístrojem (odsávačkou) pomocí speciálního nástavce (kanyly) odstranit přebytečný podkožní tuk v podstatě z jakéhokoliv místa na těle...

Proč zrovna já mám celulitidu? - pokračování

Minule jsme si něco řekli o tom, jak a proč vzniká celulitida. V boji proti ní a s ní jsem začali stravou acvičením a dnes budeme pokračovat masážemi, zábaly a koupelemi. Nakonec se zmíním o některých speciálních metodách v péči o celulitidu...

Liposukce není hubnutí

K nepříjemným kosmetickým změnám, ztrpčujícím život hlavně ženám, patří zvýšené ukládání tuku v geneticky a hormonálně určených lokalitách. K odstranění tuku lze užít operační metoda, která se nazývá liposukce. Jde o chirurgické zmenšení tukových vrstev z různých partií. Zejména jde o kyčelní a hýžďové oblasti, vnitřní strany stehen a kolen, břicho a boky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.