Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Měření krevního tlaku u hypertonika

( Archiv | přečteno: 15199x )

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, tedy arteriální hypertenzí, jste sledováni praktickým lékařem, internistou nebo kardiologem. Pravidelné návštěvy lékaře jsou potřebné pro optimální výběr, dávkování a kontrolu účinnosti užívaných léků. Po pohovoru a vyšetření během kontroly může lékař doporučit pokračování v léčbě nebo navrhnout její změnu. Pravidelné kontroly stabilizovaných pacientů lze provádět jednou za 3 měsíce. Při zahájení léčby nebo po její úpravě jsou nutné častější návštěvy, dle potřeby i jednou za týden, ve výjimečných případech je dokonce nutná hospitalizace.

Lékař měří krevní tlak

Lékař se při zavedení a úpravách léčby vysokého krevního tlaku rozhoduje na základě tlaku naměřeného v ordinaci a ten může být ve skutečnosti významně vyšší než mimo zdravotnické zařízení. Je to důsledek stresu. Stresové hormony zvyšují krevní tlak. Tento fenomén nazýváme syndrom bílého pláště. Léky jsou pak přidávány a předávkovány a důsledkem je nízký krevní tlak mimo ordinaci, který se může projevovat závratěmi, únavností nebo kolapsy při postavení. Měření krevního tlaku je většinou také prováděno v jednu denní dobu a lékař neví, jak se „chová“ váš krevní tlak během zbytku dne.

Lékař je ale ve zcela jiné situaci, pokud mu přinesete z domova přehled opakovaně měřených hodnot krevního tlaku v různou denní dobu a v různých situacích. Nemusí se pak při rozhodnutí o tom, jakou a jak silnou léčbu volit, spoléhat jen na hodnotu změřenou v ordinaci. Ani pravidelné kontroly nejsou pak nutné tak často. Je totiž velmi pravděpodobné, že případné zvýšení krevního tlaku zachytíte mnohem dříve, než by tomu bylo v případě měření pouze v ordinaci, a v této situaci můžete svého lékaře hned kontaktovat.

V ordinacích lékařů se můžete setkat jak s klasickým rtuťovým, tak i s digitálním tlakoměrem. Pro domácí měření je z důvodů snadnější manipulace výhodnější tlakoměr digitální. Odpadá totiž nutná manipulace s fonendoskopem. Pulzace na tepně je zachycena čidlem v manžetě tlakoměru, a tak si můžete bez problémů měřit krevní tlak sami. Jen je třeba dbát instrukcí, jak manžetu na paži přiložit. I při domácím měření je třeba dodržet zásadu měření na stejné paži po 10 minutách fyzického a psychického klidu. Tlakoměry využívající manžety na zápěstí nejsou tolik přesné.

Frekvence domácího měření krevního tlaku je trochu sporná. Závisí na tom, jak byla v poslední době upravována léčba, zda jste v psychické pohodě atd. I u stabilizovaných hypertoniků bychom pravidelné měření krevního tlaku doporučili alespoň jednou týdně. Je to vyšetření, které nebolí a organismus nijak nezatěžuje. V případě změny léčby nebo kolísání krevního tlaku si měřte tlak alespoň třikrát denně – ráno, v poledne a večer, abyste viděli, jak léčba funguje, a mohli o její účinnosti informoval svého lékaře.

Domácí měření krevního tlaku by mělo být samozřejmostí pro každého hypertonika. Je možné ho provádět prostřednictvím spolehlivého tlakoměru, který by měl být součástí vybavení domácí lékárničky podobně jako teploměr. S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 940 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce