Stačilo, aby byl nervózní, měl strach nebo byl ve stresu a na jeho oblečení začaly naskakovat mokré skvrny. „Takže při každém zkoušení před třídou, ale i na prvním rande jsem se totálně znemožnil,“ vypráví Tomáš, student, který za rok dokončí vysokou školu. Trpí hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, a jak sám říká: „Mohl bych dělat státnice ze zkušeností s antiperspiranty.“
Většinou proti pocení bojujeme, obtěžuje nás, působí potíže. Ale to, co, jak a proč se při něm v těle děje, je fascinující.
- Pocení slouží k udržení stálé tělesné teploty, ale i udržení vlastností kůže.
- Ideální teplota zevního prostředí pro svlečeného člověka v klidových podmínkách je 28 °C,
pro lehce pracujícího 25 °C, pro delší zatížení vytrvalostního charakteru 15 °C. - Na celém povrchu těla jsou asi 2–3 miliony potních žláz - s výjimkou rtů, očních víček a některých částí pohlavního ústrojí. Velké potní žlázy, označované také jako pachové,produkují hustší, zakalenou tekutinu. Najdete je v podpaží, tříslech, na bradavkách, kolem genitálu a konečníku. Malé potní žlázy produkují čirý pot bez zápachu, k charakteristickému pachu dochází až při jeho rozkladu vlivem bakterií.
- Denně mohou potní žlázy vyprodukovat 10–12 litrů potu. Mužské potní žlázy jsou aktivnější – za hodinu vyprodukují v průměru až 250 ml potu, ženské jen asi 180 ml. Ženy mají i méně potních žláz než muži, potí se tedy celkově méně. Funkce potních žláz slábne věkem.
- Ztráty vody v horkém prostředí mohou být 1-5 litrů za hodinu.
- Při pocení dochází také ke ztrátám iontů, především sodíku, hořčíku a draslíku – složení potu je ale individuální.
- Pokud se zapotíme z důvodu emočního, má pot zcela jiné složení. Protože obsahuje více látek, pak je při rozkladu jeho pach mnohem výraznější. Pach potu ovlivňují i aromatické potraviny.
- Pocení může být i příznakem některé choroby.
- Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy anebo silného emocionálního stresu, se jmenuje hyperhidróza - projevuje se zejména na dlaních a v podpaží.
RADY A TIPY NAŠICH ČTENÁŘŮ, JAK ZABRÁNIT NADMĚRNÉMU POCENÍ, ZVEŘEJŇUJEME V TÉTO RUBRICE.
Přidat nový komentář