Nepříjemný pocit uprostřed noci. Probudíte se a zjistíte, že máte propocené pyžamo. Na vině může být příliš tlustá pokrývka, teplé věci na spaní z nevhodného materiálu nebo velká teplota v ložnici. Nadměrné noční pocení ale může být projevem nějaké zdravotní komplikace.
Pocení je přirozený proces, jehož smyslem je udržení stabilní vnitřní teploty uvnitř těla. Organismus se tak chrání před přehřátím. Nadměrné denní i noční pocení však zpravidla bývá signálem, že s naším tělem není něco v pořádku. Je proto vhodné vyloučit zdravotní příčinu nočního pocení, což by vždy měl posoudit lékař.
Co je nejčastější příčinou nočního pocení?
Banální příčiny
Do této kategorie lze zahrnout příliš vysokou teplotu v místnosti, teplou přikrývku a podobně. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.
Menopauza
Návaly horka, které doprovázejí menopauzu, mohou nastat v noci a způsobit pocení. Jedná se o velmi častou příčinou noční pocení u žen. Na vině je nízká nebo kolísavá hladina estrogenu v těle.
Čtěte také: Příchod menopauzy může signalizovat i suchá rýma a pocit písku v očích
Idiopatická hyperhidróza
Idiopatická hyperhidróza je stav, ve kterém tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez jakékoliv lékařské identifikovatelné příčiny.
Infekce
Nejčastěji je noční pocení spojováno s tuberkulózou, ale postihuje i nemocné s endokarditidou (zánět srdeční chlopně), osteomyelitida (zánět kostí), a abscesy. Noční pocení je také příznakem infekce HIV.
Rakovina
Noční pocení může být příznakem některých druhů rakoviny, jako je lymfom a leukémie; každopádně rakovina by byla téměř jistě doprovázena větším úbytkem hmotnosti a chudokrevností.
Čtěte také: Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty
Léky
Užívání některých léků může vést k nočnímu pocení. Jedná se především o antidepresiva. Až 22% pacientů užívajících antidepresiva trpí na noční pocení. Další psychiatrické léky byly rovněž spojeny s tímto stavem. Léky na snížení horečky, jako je aspirin a paracetamol mohou někdy vést k pocení v noci.
Hypoglykemie
Nízká hladina krevního cukru může způsobit pocení. Lidé užívající inzulín nebo perorální léky na cukrovku mohou trpět v noci hypoglykémií, což způsobuje pocení.
Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru
Hormonální poruchy
Hormonální poruchy (nádory, které způsobují vysokou nadlimitní produkci hormonů) a noční pocení také vyvolává zvýšená činnost štítné žlázy
Neurologické stavy
Tyto podmínky jsou méně časté. Zejména se jedná o autonomní dysreflexe, posttraumatické stavy, cévní mozkové příhody a autonomní neuropatie. Všechny tyto podmínky mohou způsobit zvýšené pocení a projevovat se i nočním pocením.
Běžné infekce
Běžné infekce jako chřipka jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud si vezmeme protizánětlivé léky (Paralen, Coldrex a podobně). Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.
Další možné příčiny
- gastro-refluxní choroby jícnu – kdy unikají žaludeční kyseliny ze žaludku do jícnu
- nadměrná konzumace alkoholu, návykových látek
- obstrukční spánková apnoe – stav, který způsobuje přerušení dýchání během spánku
Pokud se vás tento problém týká, začněte s tím, že nastavíte termostat na nižší teplotu, noste pyžamo z přírodních vláken, zapomeňte na syntetiku a hřejivé materiály. Večer se vyhněte kořeněným jídlům, kávě a alkoholu.
Noční pocení, trvá-li delší dobu, by nemělo být podceňováno, zejména je-li spojeno s obtížemi jako je ztráta na váze či chudokrevnost.
Zdroj: www.webmd.com