Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Užijte si slunce bez sluneční alergie
Nepříjemná kožní reakce po slunění, která vám znepříjemní dovolenou...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 29603x )
S opruzeninami se určitě setkal každý z nás. Nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. Zejména v těchto teplých měsících je výskyt opruzenin velice častým problémem mužů i žen. Opruzená místa vznikají pod kožními převisy, obvykle nejčastěji v podpaží, na břiše, pod prsy, v tříslech nebo kolem konečníku.
Opruzenina vzniká obvykle v místech tření kůže, kde se zadržuje teplo a vlhko, špatně sem proniká vzduch, hromadí se tu pot i kožní maz. Jedná se zejména o vnitřní plochy stehen, oblast třísel, okolí genitálu a konečníku, pod prsy i v podpaží. Za rizikové partie jsou považována všechna místa, kde je kůže převislá, proto se často vyskytují také pod převislými partiemi břicha. Častěji bývá u lidí obézních, kde je těchto třecích ploch více, a bývají výraznější. Přidáme-li nevhodný neprodyšný materiál oblečení nebo prádla, pokožka se lehce zapaří, zrudne, svědí a pálí. Pak již mluvíme o opruzení. Kůže je viditelně poškozena, macerována. Místa vlhké zapářky a zejména již macerovaná kůže se stávají vhodným prostředím pro množení mikroorganismů. Léčba nebývá vždy krátkodobou ani snadnou záležitostí. Vyplatí se proto velmi dbát na předcházení vzniku opruzení, a tím o předcházení infekční komplikace.
Čtěte také: Opruzeniny - časté trápení dětí i maminek
Čtěte také: 8 z 10 případů cukrovky by se dalo předejít
Mezi další možné rizikové faktory patří:
Čtěte také: Inkontinence: od vaty po plenkové kalhotky
Prvními příznaky je svědění v postižené oblasti, pálení a zčervenání kůže. Na dotek je oblast vlhká a v ojedinělých případech může i mokvat.
Při výskytu opruzenin lze v mnoha případech základní léčbu zvládnout i bez návštěvy lékaře. Lékárny nabízejí nespočet přípravků, které mohou pomoci problém vyřešit. Vhodné jsou například zásypy, speciální masti, krémy, pudry či koupele. Na akutní zánět fungují i vysychavé obklady z dubové kůry nebo z velmi světlého roztoku hypermanganu. Ty přikládáme na postižená místa na deset až patnáct minut několikrát denně.
Dále je u postižených míst třeba dodržovat suchou a čistou pokožku, zabránit dalšímu zapařování, upřednostňovat vzdušné oblečení a spodní prádlo z přírodních materiálů. V domácím prostředí pak nosit co nejméně oblečení, při intimní hygieně používat čistou vodu a případně antibakteriální mýdlo. Výborným pomocníkem, zejména na cestách, jsou i speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem.
Pokud domácí samoléčba nepomáhá a postižená pokožka je stále zarudlá, zanícená, či dokonce mokvá a bolí, jedná se s největší pravděpodobností o opruzeniny způsobené kvasinkami, bakteriemi nebo plísněmi. V takovém případě je vhodná návštěva lékaře dermatologa, který provede stěry z postižených míst a doporučí vhodnou léčbu.
Žádejte ve své lékárně nebo na Lékárna.cz. Před použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. A pečlivě čtěte příbalový leták!
Čtěte také: Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!
Zdroj: www.webmd.com
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Plánujete očkování proti žloutence?