Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
(21. července 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 353x )
Slunce je důležitým zdrojem energie, navíc podporuje tvorbu životně důležitého vitamínu D. Nadměrné nechráněné slunění způsobuje nejenom předčasné stárnutí kůže, ale také podporuje vznik zhoubných kožních onemocnění. Jaké jsou zásady bezpečného opalování a jak pečovat o spálenou pokožku?
Slunce je důležitým zdrojem energie, navíc podporuje tvorbu životně důležitého vitamínu D. Nadměrné nechráněné slunění způsobuje nejenom předčasné stárnutí kůže, ale také podporuje vznik zhoubných kožních onemocnění. Jaké jsou zásady bezpečného opalování a jak pečovat o spálenou pokožku?
První představuje akutní poškození, jako je spálení sluncem a jeho následky. Kromě místních projevů – zarudnutí a puchýře spojené s bolestivostí, pálením a pocity horka – to někdy mohou být i celkové obtíže, jako jsou zimnice, třesavka, horečka, pocity na zvracení a zvracení. Později se objevuje mokvání, u kterého je riziko sekundární infekce. Nakonec dochází k olupování nevzhledných cárů kůže a ke změnám pigmentace. Většina těchto změn je dočasných. Některé typy pigmentací ale mohou přetrvávat, stejně tak například jizvení při závažnějším spálení, což je spálení s puchýři, případně s bakteriální infekcí.
Druhou skupinou je tzv. fotoaging (předčasné stárnutí) spojený s výraznými a četnými vráskami a rýhami, pigmentacemi, suchostí a zhruběním kůže. A třetí, nejzávažnější, jsou kožní nádory.
Důležité je znát i svůj fototyp pokožky. Rozeznáváme 4 základní typy, ale některé zdroje uvádí až 5 typů fototypů pokožky:
Obecně platí, že sluneční ochrana dermokosmetiky prodávaná v lékárně splňuje vyšší normy a standardy než kosmetika, která je prodávaná v drogeriích. Může se jednat o přísnější regulace při výběru ingrediencí (alergie, tolerance na citlivou pleť), organických a minerálních filtrů. Dermokosmetické produkty navíc podléhají přísnému testování a klinickým studiím.
Spálení sluncem je neinfekční akutní zánět kůže projevující se zarudnutím, vznikem puchýřů, napětím a bolestí pokožky po expozici ultrafialového záření. Zdrojem ultrafialového záření bývá nejčastěji slunce, ale spálenou pokožku může způsobit i umělý zdroj. Spálení sluncem je ovlivňováno nejen délkou expozice a intenzitou slunečního záření, ale také fototypem kůže.
Odborníci rozlišují spálení od slunce na tři stupně podle závažnosti:
Míra spálení pokožky od sluníčka rozhoduje následně o tom, jak dlouho bude trvat, než se ho zbavíte.
GS betakaroten s měsíčkem lékařským obohacený biotinem a zinkem skvěle chrání pokožku při opalování, působí antioxidačně a zpomaluje projevy stárnutí. Pycnogenol je velmi silný a účinný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály. Bioaktivní látky v něm obsažené podporují tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce a jeho antioxidační účinek je mnohonásobně vyšší než účinek vitamínu E nebo C. Snižuje rozvoj hyperpigmentací a stařeckých skvrn. Vsadit můžete i na obklad z černého nebo zeleného čaje. Taniny obsažené v černém čaji snižují horkost těla a polyfenoly chrání pokožku před poškozením UV zářením. Účinná látka zeleného čaje epigallokatechin-3 gallát (EGCCG) je velmi silný antioxidant s protizánětlivým účinkem a chrání i proti UV záření.
Přestože spáleniny sluncem bývají spíše nepříjemností, než závažným problémem, jsou i případy, kdy je lékařské ošetření na místě. Je proto důležité správně odhadnout situaci a posoudit, zda spálení není natolik vážné, aby vyžadovalo výlet do ordinace.
Puchýře nejsou důvodem k panice, pokud však pokrývají více jak 20% vašeho těla, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Zdravotní pomoc byste měli vzhledat i pokud trpíte horečkami nebo zimnicí. Pokud si nejste jisti, alespoň zatelefonujte pro radu, vždy je lépe se ubezpečit, než riskovat vznik potenciálně nebezpečného stavu.
Pokud se vám na těle tvoří nadměrné množství puchýřů, puchýře pokrývají váš obličej či ruce, kůže vykazuje znaky infekce (pociťujete silnou bolest, objevuje se hnis, puchýře krvácejí) nebo se vaše spálení po pár dnech stále nelepší, vyhledejte lékařskou pomoc. S návštěvou doktora byste neměli otálet také v případě, že máte horečky a omdléváte.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi