Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Úpal, úžeh a další potíže způsobené teplem
Vysoké teploty mohou v letních měsících způsobit úpal, úžeh a další potíže...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1094x )
Vysoké teploty, dehydratace, zabránění odvodu tepla nadměrným ošacením, sluneční záření a zvýšená vlhkost vzduchu – všechny tyhle faktory mohou v letních měsících způsobit úpal, úžeh a další potíže. Postiženi jsou především malé děti, kojenci, staří lidé, osoby s chronickým onemocněním a obézní jedinci.
Úpal je reakce organismu na jakoukoliv tepelnou expozici. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace. Nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Nejčastěji tak k úpalu dochází v místnostech či provozech s vysokou teplotou, kde není zajištěno odpovídající větrání. Ale nebezpečná je v tomto smyslu i cesta autem v horkých dnech nebo nadměrná fyzická zátěži či sport.
Příčiny jsou:
Příznaky úpalu
První pomoc
Je nutné přemístit postiženého na chladné místo, uvolnit mu oděv a dát jej do polohy vleže se zdviženými dolními končetinami. Vhodná je chladná koupel nebo alespoň otírání pokožky chladnou vodou. Je-li pacient zcela při vědomí, musí mít dostatečný přísun studených tekutin. Ve vážnějších případech je nutné přivolat lékařskou pomoc.
Prevence úpalu
Úpalu lze nejlépe předcházet nošením vzdušného, volného oděvu chránícího před účinky slunečních paprsků, častým sprchováním nebo omýváním chladnou vodou, dostatečným příjmem tekutin a omezení fyzické námahy.
Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Organismus se přehřeje kvůli působení slunečního záření. Větší riziko vzniku úžehu mají lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, může se až spálit a někdy se dokonce vytvoří puchýře.
neboli sluneční úpal představuje podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou nevznikne sám o sobě, ale jedná se spíše o obojí, tzn. úžeh i úpal společně.
Příznaky úžehu
Na rozdíl od úpalu mohou zde přicházet příznaky s časovým zpožděním po sluneční expozici, např. v noci po slunění. Může být opálení sluncem, nebo i spálená kůže.
První pomoc
Prevence úžehu
Prevencí je dostatek tekutin, střídavé ochlazování (koupání, sprchování, zvlhčování kůže), pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů (jsou-li jaké) zvláště u dětí.
Vzniká při působení zvýšené teploty většinou v kombinaci s delším stáním. Příčinou je nedostatečné prokrvení mozku při rozšíření cév z horka a současným ztrátám tekutin při pocení.
Příznaky
První pomoc
Vzniká při větší ztrátě tekutin. Na rozdíl od mdloby se jedná o delší stav spojený zejména se ztrátou tekutin. Kromě již uvedených příznaků se zde připojují poruchy jednání, excitace, zmatenost, nebo i delirium. Prevence i první pomoc je stejná jako v předchozím případě. Přestože se zde jedná o ztráty tekutin, nepodáváme velké množství tekutin, i když nemocný má žízeň. Tekutiny podáváme po malých množstvích jako v předchozím případě.
Při těžké tělesné námaze v horku s nadměrnými ztrátami tekutin a iontů v potu a jejich nedostatečném hrazení mohou vzniknout křeče z horka. Jedná se o bolestivé svalové záškuby nebo křeče, které vznikají u postižených často při vědomí. Kromě již popsaných příznaků jsou přítomny právě tyto záškuby a křeče. První pomoc a prevence je shodná jako v předchozích případech. Při opatrném a dostatečném přívodu tekutin a hlavně iontů se stav brzy sám upraví.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Chodíte darovat krev?