Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Na formě opalovacího přípravku nezáleží, důležitý je ochranný faktor

( Hana Slívová | přečteno: 17236x )

Chystáte se na nákup nového opalovacího krému a nevíte, který je ten pravý? Pak vězte, že důležité je jen to, aby vám byla jeho konzistence příjemná a ochranný faktor odpovídal vašemu fototypu.

Pláž

Chystáte se na nákup nového opalovacího krému a nevíte, který je ten pravý? Pak vězte, že důležité je jen to, aby vám byla jeho konzistence příjemná a ochranný faktor odpovídal vašemu fototypu a místu, kde se budete sluníčku vystavovat.

Sprej, krém, mléko, olej, gel... Jaký opalovací přípravek si vybrat? A je mezi nimi vlastně nějaký rozdíl? Odpověď je jednoduchá: není. „V různých formách se opalovací přípravky prodávají jen z toho důvodu, aby si každý mohl vybrat, co mu vyhovuje,“ konstatuje magistra Leona Štípková. Při výběru přípravku proto rozhoduje opravdu jen míra mastnoty vaší pokožky, míra ochranného faktoru a také to, co je vám příjemné . Až si budete krém aplikovat na pokožku, nezapomeňte, že i dobré opalovací přípravky, které jsou odolné proti vodě, nevydrží věčně .

„I vodě odolné přípravky proti UV záření mají pouze omezenou délku účinku ,“ upozorňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, přednosta dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady. „To je dáno chemickými vlastnostmi použitého filtru a fyzikálním postupem jeho omývání ve vodě nebo odplavování potem. Proto platí, že se během pobytu na slunci musí potírání krémem opakovat, a to nejlépe každé dvě hodiny,“ dodává profesor Arenberger.

Není třeba zdůrazňovat, že ochranný filtr opalovacího přípravku by měl být na horách i na pláži u moře co nejvyšší . Přitom ale nezáleží na tom, jestli se namažeme krémem nebo olejem. Platí však, že v horku u vody bychom měli dávat přednost méně mastným přípravkům. Naopak v chladnějším prostředí budou správné ty mastné se sníženým obsahem vody. Do hor si pak nezapomeňte přibalit i ochrannou tyčinku na rty .

Jak říká dermatoložka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Ivana Krajsová, většina lidí dnes již správně vybírá ochranný faktor podle odstínu pleti . Také pro pobyt v oblastech s vysokou intenzitou slunečního záření volí správně vyšší ochranný faktor. „Problémem ale stále zůstává doba strávená na slunci,“ konstatuje. Jak se tedy v číslech na dózách opalovacích přípravků orientovat? „Výška ochranného faktoru, tedy SPF, určuje, kolikrát déle můžeme být na slunci , než kdybychom žádný faktor nepoužili. Většina lidí se spálí po patnácti až dvaceti minutách na slunci bez ochrany spálí. Pokud tedy zvolíte faktor deset, můžete být na slunci zhruba 150 minut,“ vysvětluje MUDr. Ivana Krajsová. Při dovolené u moře je však zvykem trávit na slunečné pláži celý den. Proto je třeba v takovém případě zvolit vyšší ochranný faktor , přičemž opalovací prostředek by měl vždy obsahovat jak ochranu proti ultrafialovým B paprskům (mohou způsobit rakovinu kůže), tak ultrafialovým A paprskům (předčasně způsobují vrásky a na svědomí mají i stárnutí kůže).

Berete-li s sebou na dovolenou děti , pak nezapomeňte, že ty nejmenší, do jednoho roku věku, by na přímé sluníčko neměly přijít vůbec. Dětská kůže si totiž všechny spáleniny pamatuje daleko více než pokožka dospělá. Starší děti nezapomeňte při jejich skotačení dobře namazat ochrannými krémy a přidejte i čepici s kšiltem, šortky a tričko. I v České republice je již k dostání speciální a certifikované fotoprotekční oblečení pro děti.

Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Účinnost opalovacího krému

Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji

Olupování pokožky v zimě

V zimním období mám potíže s olupováním pokožky na obličeji (přesněji čelo). Potřebovala bych vhodný postup nebo přípravek, jak tomu zabránit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce