Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Mohl(a) bych mít AIDS?

(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 19758x )

Na tuto otázku vám dá jasnou odpověď krevní test. Při podezření na AIDS se vyšetřují protilátky proti viru HIV v krvi.

Dobrá rada
shutterstock.com

Při podezření na AIDS se vyšetřují protilátky proti viru HIV v krvi. Je to podobné jako vyšetření protilátek v krvi proti virové hepatitidě nebo lymeské borrelioze. Protilátky proti HIV se začínají tvořit po získání infekce s odstupem několika týdnů. Většinou jsou pozitivní do 6 týdnů. Proto není vhodné vyšetřovat tyto protilátky bezprostředně po možnosti získání infekce. To ale neznamená, že v tomto období, říká se mu "okno," není dotyčná osoba infekční. Opak je pravdou. Ostatně přečtěte si i další informace o tomto onemocnění. Najdete je zde.

Základní vyšetření protilátek proti viru HIV se provádí testem ELISA. Tento test je schopna provést jakákoli laboratoř, která provádí sérologická vyšetření. Většinou je toto testování prováděno na spádovém hygienicko - epidemiologickém pracovišti. Odběr krve na vyšetření může být proveden v jakémkoli zdravotnickém zařízení včetně ordinace praktického lékaře. Odebírající zdravotnické zařízení již ví, která laboratoř v daném regionu vyšetření na HIV provádí.

Cena základního vyšetření testem ELISA se pohybuje v rozmezí 300 - 500 Kč. Tu hradí zájemce o vyšetření, jedná-li se o vyžádané vyšetření. V případě, že následně žádá dotyčný o písemné potvrzení o výsledku vyšetření, je tato služba hrazena zvlášť. Některá pracoviště např. Centrum pro AIDS při Infekční klinice FN Bulovka - Praha provádí toto základní vyšetření zdarma. Nikoli však vystavení potvrzení o výsledku vyšetření.

V případě, že základní test ELISA vyjde pozitivní, neznamená to ještě jednoznačně, že pacient má AIDS. V tomto případě se provede následně tzv. konfirmační test WB (ten se již provádí bezplatně) v Referenční laboratoři ČR pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze - Šrobárově ulici. Teprve je-li pozitivní i WB, lze říci, že pacient má HIV infekci.

A nyní jaké jsou praktické možnosti provedení odběru na HIV:

  • Bez výslovného souhlasu pacienta nelze odebrat krev na průkaz protilátek proti HIV!
  • Na žádost pacienta je možné provést tento odběr anonymně.

Při odběru zdravotnické zařízení vyžaduje pouze datum narození (nikoli rodné číslo) a místo nynějšího bydliště (nikoli adresu), stačí údaj třeba: Praha, Benešovsko, Jindřichohradecko ... Potom zájemci o vyšetření přidělí číslo a pod tímto číslem jde vzorek krve na vyšetření do laboratoře. Jméno ani zdravotní pojišťovnu nemusí zájemce o vyšetření udávat. Vyšetření hradí sám na místě. V případě pozitivity na HIV slouží údaje o věku a místě bydliště (viz výše) pouze statistickým účelům - o konkrétní osobě nic nevypovídají.

V případě, že se jedná o nezletilého, který je solventní, cenu za vyšetření musí zaplatit každý, je postup stejný jako u kohokoli jiného. Ale v případě pozitivity na HIV (ověřené i WB) je zdravotnické zařízení povinno informovat rodiče nebo osoby, které jsou právně odpovědné.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Igor C

Dobrý den, zajímá mě jedna věc. Když nezletilá osoba udá jako lokalitu bydliště př.: Ústecký kraj, Kladensko, Jičínsko a udá falešný datum narození a testy pak vyjdou pozitivně, jakože dána osoba je hiv pozitivní, jak se dál postupuje? Nebo když zada falešnou lokalitu a spravny datum narození...jak se pak dopátrá zakonného zastupce? Dekuji za odpověd


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Syphilis - příjice

Můžete se nakazit výhradně pohlavním stykem a to, že máte syfilis, čili příjici, zjistíte většinou za 21 dnů podle deprese, únavy, zvýšené teploty, bolesti kloubů a kostí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

AIDS

Přestože první případy výskytu nemoci AIDS na světě byly popsány až v roce 1976, nabylo rozšíření této nemoci za necelé čtvrtletí charakteru celosvětové pandemie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce