Inzerce

Mýty o bradavicích

19. července 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 319x

Bradavice, nepříjemný zdravotní i kosmetický problém, mohou potkat každého z nás. Jejich příčinou je virová infekce, kterou se můžeme nakazit například ve veřejných prostorách bazénů, koupališť nebo v dětských kolektivech.

foto: shutterstock.com

O bradavicích i metodách jejich odstranění koluje mezi lidmi celá řada mýtů. Některé se mohou zdát úsměvné, nicméně mohou vést k rozšíření bradavic na další místa na těle a následnému prodloužení léčby.

Mýtus: Bradavice se musí vyříznout nebo vytrhnout.

Mechanické odstranění patří mezi časté metody, kterými se lidé zbavují nepříjemného kožního výrůstku. Kromě vyřezávání je také propichují, vytrhávají, podvazují nití a jinak s nimi neopatrně manipulují.
„Bradavice se mohou při neopatrném zacházení rozšířit i na zdravou tkáň. Proto bych bez konzultace s kožním lékařem nedoporučoval mechanicky kožní výrůstek odstraňovat,“ vysvětluje MUDr. Petr Velčevský, dermatolog z Dermatovenerologické kliniky 1. LF a VFN v Praze. S větším počtem bradavic se prodlužuje i doba jejich léčby.

Mýtus: Každý výrůstek na těle je bradavice.

Bradavice mohou mít různý tvar, barvu a velikost. Lidé si je často pletou s jinými kožními projevy, např. mateřskými znaménky. Bradavice se nejčastěji objevují v obličeji, na rukou a nohou, ale mohou se na kůži vyskytnout i kdekoliv jinde. Méně často se tvoří na sliznicích, například v dutině ústní. Některé, například na nohou nebo u nehtového lůžka, mohou způsobovat bolest.
„Pokud si nejste jistí, zda výrůstky na vašem těle nebo u dětí jsou skutečně bradavice, obraťte se na svého lékaře. Pokud byste omylem odstranili namísto bradavic například mateřské znaménko, můžete si přivodit zdravotní komplikace obvykle od podráždění kůže až po poleptání se vznikem nevzhledných jizev,“ říká MUDr. Petr Velčevský.

Někteří lidé věří, že bradavice jsou spojeny se stářím. Bradavicemi mohou však trpět všichni, od malých dětí až po seniory.
„Příčinou tzv. „stařeckých“ bradavic nejsou viry. Pokud si je člověk například rozškrábne nebo utrhne, nehrozí jejich rozšíření na další místa. V případě, že se mu toto stane s „běžnou“ bradavicí virového původu, může se infekce přenést i na zdravou tkáň,“ vysvětluje MUDr. Petr Velčevský.

Jak předcházet bradavicím

Lidé se viry, které způsobují bradavice, nejčastěji nakazí ve veřejných prostorách, například na koupališti, u bazénu nebo ve společných sprchách a saunách. Proto se doporučuje nechodit bosí a nelehat si přímo na dlaždice, ale používat přezůvky a podložky. Ke vzniku bradavic může přispět i nadměrné pocení nohou. Proto je důležité si pravidelně dezinfikovat obuv a měnit ponožky. Pokud na svém těle člověk objeví bradavice, neměl by dlouho otálet s jejich léčbou a včas se obrátit na svého kožního lékaře. K odstranění je možné použít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kyselinu salicylovou a mléčnou. Ty by při správném použití neměly způsobovat bolest, puchýře ani omrzliny.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 49 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • n.lo14@seznam.cz (Afty – léčba) 20. srpna 2019, 10:15:21

    Dobrý den, mohu se zeptat, jak se daný gel s aloe vera na afty jmenuje a kde ho sháníte,… Diskutovat

  • Libor (vypadává ní vlasů) 20. srpna 2019, 10:16:45

    U mě zabral gel provexin, vtírám si ho do vlasů 2x denně a vlasy mi přestaly padat.  Diskutovat

  • Zpětná reakce (vyhřezlá plotýnka) 20. srpna 2019, 12:54:28

    Velmi kvalifikovaná odpověď od pana s jménem: Pič,vážím si ji. Opravdu, jste kapacita.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.