Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Nádory jícnu

(Brno Masarykův onkologický ústav | přečteno: 101019x )

Jícen je tvořen několika typy buněk. Nádor vzniká zvrhnutím kterékoliv z nich.

Jaké jsou typy léčby nádorů jícnu?

Základními léčebnými metodami nádorů jícnu jsou chirurgie, radioterapie a chemoterapie, přičemž lékaři obvykle používají kombinace jednotlivých metod.

Chirurgie je nejběžnější metodou léčby. Operace, kterou nemocní s touto diagnózou obvykle postupují, se nazývá esofagektomie, což znamená odstranění nádoru s přilehlou částí jícnu, lymfatickými uzlinami a okolními tkáněmi, které by mohly být rovněž postižené. Samozřejmě, že čím je nádor menší, tím menšího operačního zákroku je třeba k jeho bezpečnému odstranění. Zbylá část jícnu se poté napojí na žaludek. V případě, že nádor je již natolik pokročilý, že jej nelze odstranit, provádějí se tzv. bypassové operace, kdy chirurgové vytvoří zcela novou cestu pro potravu, jež nádor obchází. V některých případech chirurg přistupuje k zavedení tzv. stentu, což je drátěná trubička, která se po zavedení do místa nádoru roztáhne, přitlačí ho blíže ke stěně jícnu a umožní tak opět zprůchodnění cesty pro potravu.

_Radioterapie je léčebná metoda založená na ničivých účincích ionizujícího záření na nádorové buňky. Nevýhodou této metody (stejně jako chirurgie) je pouze její lokální efekt (působení jen v místě ozařování). Může být využita předoperačně ke zmenšení velikosti nádoru, eventuálně i pooperačně ke zničení zbylých nádorových buněk. Často se používá jako metoda samostatná u pacientů, kteří nemohou být operováni, ať již pro výrazně pokročilý nádor, či pro závažné přidružené choroby. Někdy se radioterapie používá i pro odstranění bolestí, či jiných příznaků onemocnění. Léčba se provádí v tzv. frakcích (nemocný chodí na ozařování každý všední den), doba léčby je 5-6 týdnů. V případě vážných komplikací během léčby lékař může zvážit přerušení radioterapie. Pokud to stav pacienta a vzdálenost bydliště dovoluje, je možno na radioterapii docházet i ambulantně.

Chemoterapie je způsob léčby, při kterém k ničení nádorových buněk používáme léků (=cytostatik). Druh používaného cytostatika závisí na typu nádorového onemocnění. Výhodou této léčebné metody je působení na všechny nádorové buňky v těle, ať už se nacházejí kdekoliv (tedy oproti předchozím metodám nepůsobí jen v jednom místě), proto se používá především v případech rozšíření nemoci i do jiných orgánů. Cytostatika se mohou užívat samostatně, častěji však v kombinacích, formou injekce, infuse, méně často tablet. Podávají se v tzv. cyklech, kdy se střídají dny aplikace chemoterapie a dny bez léčby. Doba mezi jednotlivými cykly trvá obvykle 2-4 týdny (podle typu použitého režimu), nutné je však zdůraznit, že odstupy jednotlivých cyklů jsou voleny tak, aby i ve dnech bez aplikace léku chemoterapie v organismu stále působila a pacient byl tak léčen v podstatě neustále. Léčba může podle stavu pacienta a typu režimu opět probíhat i ambulantně, většinou však za krátké hospitalizace.

V případě nádoru jícnu se chemoterapie často podává souběžně s radioterapií.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Šárka
2x

Děkuji za tento článek! Je v něm skutečně mnoho informací, vždy, když mě napadlo "se na něco dalšího zeptat" našla jsem to v dalším odstavci. Také forma je výborná. Není příliš odborná, ale zároveň je článek podrobný a skutečně dobře informuje. Přeji hodně dalších takových článků a jednoduše hezký den! Šárka

Jana
1x

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Nádor na páteři

Dobrý den, mému otci zjistili nádor na páteři, který z menší části prorůstá do páteře a z větší ven. Ráda bych více informací. Velice děkuji Olga Míková

Zhoubné nádory kůže

Rozeznáváme tři hlavní typy zhoubného bujení kůže. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem je UV záření. Schopnost UV radiace iniciovat vznik nádoru kůže je ovlivněna...

Rakovina žaludku

Řada statistik ukazuje, že se výskyt rakoviny žaludku ve většině vyspělých států snižuje. Příčina není bohužel zcela známa.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce