Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Náhle vzniklá bolest šourku (Syndrom akutního šourku)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6823x )

Náhle vzniklá bolest šourku je příznak, který byste zejména u dítěte neměli v žádném případě podceňovat. Tyto bolesti provází v dětském věku celou řadu onemocnění, z nichž některé mohou ve velmi krátké době (4-6 hodin) pacienta nenávratně poškodit. Jedná se především o torzi semenného provazce, uskřinutou tříselnou kýlu, méně nebezpečná onemocnění jsou zánět nadvarlete a torze apendixu varlete/nadvarlete.

shutterstock.com

Všechna onemocnění se projevují bolestí, která dítě omezuje v běžných aktivitách. Závažnost jednotlivých onemocnění se však liší.

Torze (zatočení) semenného provazce

Tento stav vzniká u chlapců, kteří mají varle uložené v šourku volně, a to se proto může otočit okolo své osy jako švestka okolo své stopky. Semenný provazec se spirálně stočí, jako když se ždíme ručník, a tím se zaškrtí cévy, které odvádějí z varlete krev. S krátkým časovým odstupem se uzavřou i cévy, které krev s kyslíkem do varlete přivádějí, a varle může do 4-6 hodin odumřít. Toto onemocnění postihuje muže bez ohledu na věk, nejčastěji v období puberty, či v novorozeneckém věku. Jak bylo uvedeno, příčinou je volné uložení varlete v obalech. Tato vada téměř vždy postihuje obě varlata, proto je dítě do budoucna ohroženo vznikem torze i na druhé straně. Ztráta jednoho varlete obvykle k poruše budoucí plodnosti nevede, ztráta obou varlat by vedla nejen ke sterilitě, ale také nutnosti nahrazovat po celý život chybějící mužský pohlavní hormon testosteron.

Uskřinutá tříselná kýla

Uskřinutá tříselná kýla představuje situaci, kdy skrze kanál v třísle, který je místem přirozeného oslabení břišní stěny, pronikají orgány z dutiny břišní do třísla a někdy až do šourku. Nejčastěji se jedná o střevo a břišní předstěru. Při průchodu úzkým kanálem může dojít k uskřinutí těchto orgánů, náhlému uzávěru střeva. V důsledku poruchy zásobení kyslíkem, mohou tyto orgány odumřít. V případě postižení střeva hrozí vznik sepse, nebezpečného celotělového zánětu.

Zánět nadvarlete

Zánět nadvarlete vzniká zpravidla v důsledku bakteriální infekce, šířící se z močových cest. U chlapců před pubertou je vzácný. Tento zánět může vést k postupnému rozšíření zánětu na přilehlé varle. I při včasné léčbě hrozí jizvení varlete a nadvarlete a jejich nevratné poškození (zvláště plodnosti). Následné jizvení totiž může vést k poruše transportu spermií z varlete do chámovodu.

Torze (zatočení) appendixu varlete/nadvarlete

Appendix varlete je malý kyjovitý výrůstek při horním pólu varlete. Tyto malé nevýznamné výrůstky se mohou otočit okolo své osy a vyvolat místní zánět. Neohrožuje funkci varlete/nadvarlete, protože tyto orgány nemají po narození pro dítě žádný význam. Jde o zbytky z vývoje genitálií před narozením. Onemocnění však způsobuje dítěti bolest a omezuje jej přechodně ve fyzické aktivitě.

Abyste předešli možným následkům, je třeba pacienta dopravit co nejdříve k vyšetření urologem nebo chirurgem v následujících případech:

  • Bolest v šourku je silná a vznikla náhle a neustupuje během krátké doby (cca do 30 minut)
  • Bolest v šourku narůstá a málo reaguje na běžné léky na bolest (Paralen, Ibuprofen)
  • Šourek je zarudlý a oteklý
  • Bolest šourku je provázena bolestmi v podbřišku, nucením na zvracení, zvracením
  • Varle novorozence je tuhé a tmavě prosvítá kůží

Diagnostika

Lékař vyšetří pohledem a pohmatem břicho, třísla a šourek, změří teplotu a odešle vzorek moči k vyšetření. Vyšetření šourku je vždy trochu bolestivé a vyžaduje trpělivost od pacienta i vyšetřujícího lékaře. Ve většině případů bude také provedeno ultrazvukové vyšetření šourku, které je nebolestivé. Spočívá v přiložení sondy přístroje na kůži šourku. Pomocí speciálního nastavení sondy (Doppler) je lékař schopen rozpoznat, zda je ve varleti zachován průtok krve a takto potvrdit či vyloučit torzi varlete. Vyšetření současně poskytne lékaři informace o struktuře varlete, nadvarlete a obsahu tříselného kanálu.

Léčebné postupy

Torze semenného provazce

V případě, že lékař nemůže vyloučit torzi semenného provazce pomocí klinického a ultrazvukového vyšetření, je nutné torzi vyloučit pomocí operace – revize šourku. Operace se provádí v celkové anestézii, při operaci se šourek otevře z řezu na přední ploše šourku. Pokud je varle otočeno, lékař ho vrátí do původní polohy a zafixuje v šourku tak, aby v budoucnu již k nové torzi nemohlo dojít. Stejným způsobem je třeba preventivně zafixovat i druhé varle. Pokud chirurg při operaci nalezne varle, které v důsledku dlouhé doby uplynulé od začátku potíží odumřelo, odstraní ho. Pobyt v nemocnici nebývá dlouhý, obvykle je pacient propuštěn následující den po operaci.

Pokud chlapec jedno varle ztratí a druhé varle má zdravé, nemívá problémy s nástupem a průběhem puberty a ani plodnost nebývá významným způsobem snížena. Rodičům dětí s jedním varletem je doporučeno, aby pro své děti vybírali raději nekontaktní sporty. Dále jsou poučeni o nutnosti časné kontroly v případě nové bolesti, zarudnutí a otoku šourku na straně zdravého varlete. Po ukončení růstu je možné chlapci do šourku implantovat z kosmetických důvodů umělé varle.

Tříselná kýla

Pokud je tříselná kýla uskřinutá, lékař se obvykle pokusí již na ambulanci kýlu vrátit do dutiny břišní pomocí tlaku na kýlní vak. Pokud se repozice podaří, kýla se operuje plánovaně v následujících 24-48 hodinách. Pokud se repozice nezdaří, je nutné operovat ihned. Výkon se opět provádí v celkové anestézii. Spočívá v řezu v třísle, kudy chirurg pronikne až ke kýlnímu vaku, který prohlédne, jeho obsah vrátí do dutiny břišní a kýlní vak odstraní. Pacienti jsou obvykle následující den po operaci propuštěni z nemocnice domů. Možnými chirurgickými komplikacemi jsou: zánět v ráně, krvácení, opětný vznik tříselné kýly. Varle bývá při uskřinutí postiženo vzácně. V následujících letech po operaci je třeba sledovat polohu varlete v šourku, u některých dětí může jizva „vytáhnout“ varle mimo šourek. V těchto případech hovoříme o vzestupu varlete.

Zánět nadvarlete

Ve většině případů je způsoben bakteriální infekcí, která se rozšířila z močových cest. Základem léčby jsou proto antibiotika. V některých případech je nutné přímo přes břišní stěnu zavést hadičku do močového měchýře, která slouží k dočasnému odvodu moči. Provádí se v celkové narkóze pomocí silné jehly. Hlavní komplikací je rozšíření zánětu z nadvarlete do varlete, tvorba abscesu v nadvarleti a jizvení nadvarlete.

Torze apendixu varlete/nadvarlete

Obvykle nevyžaduje ani chirurgickou léčbu ani podávání antibiotik. Doporučuje se pouze tlumit bolest běžnými léky (ibuprofen aj.) a fyzický klid na několik dní. Bolesti zpravidla během 4-5 dní vymizí, hmatné zvětšení v oblasti nadvarlete může přetrvávat ještě 2-3 týdny. Jen zřídka je třeba odstranit zatočený apendix chirurgicky, když zánětlivá reakce neustupuje.

U pacientů s akutně vzniklou bolestí šourku je nutné rychle stanovit diagnózu a včas zahájit léčbu.

Zdroj: www.cus.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře pomocí tzv. kontrastní látky. Lze takto zjistit některé z onemocnění vývodných močových cest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce