Inzerce

Neschopnost vyprázdnit močový měchýř - retence moči

6. března 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2035x

O retenci moči hovoříme ve chvíli, kdy moč nemůže z močového ústrojí odcházet a hromadí se v něm. Retence neboli zadržování moči je neschopnost se vymočit a spontánně vyprázdnit plný močový měchýř. Retence moči má celou řadu příčin. Patří k nim neprůchodnost močové trubice, některé chronické a infekční nemoci, neurologická a onkologická onemocnění, operační zákroky, určité skupiny léků, úrazy míchy nebo otrava těžkými kovy.

foto: archiv FNO

Akutní a chronická retence

Akutní retence

Při akutní retenci dojde k úplné zástavě močení. Tento stav je doprovázen bolestí močového měchýře, a pokud k němu dojde, je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Infekcí a zvýšeným tlakem jsou přímo ohroženy jen ledviny, tak močový měchýř.

Chronická retence

U chronické retence část moči odchází a část tzv. zbytková moč, často ve větším množství, v močovém měchýři zůstává. Chronická retence moči je většinou důsledek jiných zdravotních obtíží a může vyústit v akutní stav. Projevuje se zvětšeným, nebolestivým močovým měchýřem. Typickým příznakem je slabý, přerušovaný proud moči. Močení provází nutnost tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a pauza mezi snahou o vymočení a nástupem proudu moči.

Příčiny retence moči

Retence moči má celou řadu příčin. Patří k nim:

 • neprůchodnost močové trubice,
 • některé chronické a infekční nemoci,
 • neurologická a onkologická onemocnění,
 • operační zákroky,
 • určité skupiny léků,
 • úrazy míchy nebo otrava těžkými kovy.

Zatímco u mužů je nejčastější příčinou chronické močové retence úrazové postižení míchy, u žen je to roztroušená mozkomíšní skleróza.

Zbytnění prostaty

Benigní hyperplazie prostaty úzce souvisí se stárnutím mužů. Prostata obkružuje močovou trubici jako prstenec, věkem se zvětšuje a močovou trubici utlačuje. Močení je proto obtížnější. Stěna močového měchýře musí odolávat vyššímu tlaku a po určité době se stává dráždivější. I menší množství moči pak způsobí nucení na močení. Současně hrozí všechna další nebezpečí z retence moči. Proto by měl každý muž po 50. roce věku zvážit návštěvu urologa, i když nemá s močením žádné potíže.

Neprůchodnost močových cest

U neprůchodných močových cest najdeme velmi často překážku přímo v močové trubici nebo v močovém měchýři – kámen, nádor, vřed nebo krevní sraženinu. Zúžení průměru močové trubice může způsobit vrozená vada nebo infekce a následné zjizvení. Močení je také omezeno při stlačení močové trubice ať již zmiňovanou zvětšenou prostatou, nádorem pánve, těhotnou dělohou nebo konečníkem plným tuhé stolice při zácpě.

Neurologická onemocnění a úrazy míchy

Také přerušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem a mozkem vede často k retenci moči. Může se jednat o následek úrazu míchy nebo pánve. Do mozku se pak nedostane informace o plném močovým měchýři a ke svalovině močového měchýře pokyn k jeho sevření a vyprázdnění. Tento stav může způsobit i operační výkon anebo neurologické onemocnění, například roztroušená mozkomíšní skleróza.

Chronická a infekční onemocnění

K retenci moči dochází například v důsledku diabetické neuropatie při cukrovce, mozkové mrtvice či infekčních nemocí – tuberkulózy, AIDS, kapavky nebo syfilis.

Léky

Zadržování moči je nežádoucím účinkem u léků proti křečím (spasmolytik), proti alergiím (antihistaminik), u léků patřícím do skupiny anticholinergika a u botulotoxinu, užívanému k léčbě hyperaktivního močového měchýře. Retence moči bývá někdy přítomna i v důsledku užívání léků používaných při celkové anestezii.

Nebezpečí nedostatečného vyprazdňování moči

Pokud je vyprazdňování nedostatečné, v močovém měchýři zůstává zbytkový objem moči. Toto prostředí je ideální k pomnožení bakterií a rozvoji infekce močových cest. Vysoké koncentrace minerálů obsažených v moči způsobují tvorbu močových kamenů, které je třeba odstranit chirurgicky. Tlak, kterému musí stěna močového měchýře odolávat, vede nejdříve k jejímu zbytnění, což může způsobit útlak močovodu a zhoršit odchod moči, později k jejímu ochabnutí. Tím se schopnost vymočení opět sníží.

Stále stoupající tlak v močovém měchýři může také způsobit zpětný tok moči z močového měchýře do močovodů až do ledvin, které jsou ohroženy infekcí a celý organismus pak otravou krve. V důsledku zvýšeného tlaku může dojít k rozšíření ledvinných pánviček a poškození funkce ledvin až k jejich selhání. Mezi další komplikace patří samovolný únik moči, ke kterému dochází z přetékání močového měchýře a akutní retence, tedy úplná zástava močení.

Diagnostika retence moči

Diagnostikou retence moči se zabývá urolog, který provede tzv. urodynamické vyšetření, tj. měření objemu močového měchýře, tlakových poměrů v dolních močových cestách a sledování činnosti svalstva a svěrače močového měchýře.

Léčba retence moči

Zákrokem, který pomůže při retenci moči, je cévkování, neboli katetrizace. Do močového měchýře se přes močovou trubici zavede cévka (měkká silikonová nebo latexová hadička), která odtok moči umožní. Současně se lékař snaží nalézt a odstranit příčinu, která ke vzniku retence moči vedla.

Zdroj: lepsipece.cz
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • anonym (Operace hemoroidů) 15. srpna 2019, 16:18:49

  Je to tady napsáno, že potíže tvoří složitá bakterie, je potřeba ji likvidovat, užívat… Diskutovat

 • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

  Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

 • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

  Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.