Neschopnost vyprázdnit močový měchýř - retence moči

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6821x )

O retenci moči hovoříme ve chvíli, kdy moč nemůže z močového ústrojí odcházet a hromadí se v něm. Retence neboli zadržování moči je neschopnost se vymočit a spontánně vyprázdnit plný močový měchýř. Retence moči má celou řadu příčin. Patří k nim neprůchodnost močové trubice, některé chronické a infekční nemoci, neurologická a onkologická onemocnění, operační zákroky, určité skupiny léků, úrazy míchy nebo otrava těžkými kovy.

archiv FNO

Akutní a chronická retence

Akutní retence

Při akutní retenci dojde k úplné zástavě močení. Tento stav je doprovázen bolestí močového měchýře, a pokud k němu dojde, je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Infekcí a zvýšeným tlakem jsou přímo ohroženy jen ledviny, tak močový měchýř.

Chronická retence

U chronické retence část moči odchází a část tzv. zbytková moč, často ve větším množství, v močovém měchýři zůstává. Chronická retence moči je většinou důsledek jiných zdravotních obtíží a může vyústit v akutní stav. Projevuje se zvětšeným, nebolestivým močovým měchýřem. Typickým příznakem je slabý, přerušovaný proud moči. Močení provází nutnost tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a pauza mezi snahou o vymočení a nástupem proudu moči.

Příčiny retence moči

Retence moči má celou řadu příčin. Patří k nim:

  • neprůchodnost močové trubice,
  • některé chronické a infekční nemoci,
  • neurologická a onkologická onemocnění,
  • operační zákroky,
  • určité skupiny léků,
  • úrazy míchy nebo otrava těžkými kovy.

Zatímco u mužů je nejčastější příčinou chronické močové retence úrazové postižení míchy, u žen je to roztroušená mozkomíšní skleróza.

Zbytnění prostaty

Benigní hyperplazie prostaty úzce souvisí se stárnutím mužů. Prostata obkružuje močovou trubici jako prstenec, věkem se zvětšuje a močovou trubici utlačuje. Močení je proto obtížnější. Stěna močového měchýře musí odolávat vyššímu tlaku a po určité době se stává dráždivější. I menší množství moči pak způsobí nucení na močení. Současně hrozí všechna další nebezpečí z retence moči. Proto by měl každý muž po 50. roce věku zvážit návštěvu urologa, i když nemá s močením žádné potíže.

Neprůchodnost močových cest

U neprůchodných močových cest najdeme velmi často překážku přímo v močové trubici nebo v močovém měchýři – kámen, nádor, vřed nebo krevní sraženinu. Zúžení průměru močové trubice může způsobit vrozená vada nebo infekce a následné zjizvení. Močení je také omezeno při stlačení močové trubice ať již zmiňovanou zvětšenou prostatou, nádorem pánve, těhotnou dělohou nebo konečníkem plným tuhé stolice při zácpě.

Neurologická onemocnění a úrazy míchy

Také přerušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem a mozkem vede často k retenci moči. Může se jednat o následek úrazu míchy nebo pánve. Do mozku se pak nedostane informace o plném močovým měchýři a ke svalovině močového měchýře pokyn k jeho sevření a vyprázdnění. Tento stav může způsobit i operační výkon anebo neurologické onemocnění, například roztroušená mozkomíšní skleróza.

Chronická a infekční onemocnění

K retenci moči dochází například v důsledku diabetické neuropatie při cukrovce, mozkové mrtvice či infekčních nemocí – tuberkulózy, AIDS, kapavky nebo syfilis.

Léky

Zadržování moči je nežádoucím účinkem u léků proti křečím (spasmolytik), proti alergiím (antihistaminik), u léků patřícím do skupiny anticholinergika a u botulotoxinu, užívanému k léčbě hyperaktivního močového měchýře. Retence moči bývá někdy přítomna i v důsledku užívání léků používaných při celkové anestezii.

Nebezpečí nedostatečného vyprazdňování moči

Pokud je vyprazdňování nedostatečné, v močovém měchýři zůstává zbytkový objem moči. Toto prostředí je ideální k pomnožení bakterií a rozvoji infekce močových cest. Vysoké koncentrace minerálů obsažených v moči způsobují tvorbu močových kamenů, které je třeba odstranit chirurgicky. Tlak, kterému musí stěna močového měchýře odolávat, vede nejdříve k jejímu zbytnění, což může způsobit útlak močovodu a zhoršit odchod moči, později k jejímu ochabnutí. Tím se schopnost vymočení opět sníží.

Stále stoupající tlak v močovém měchýři může také způsobit zpětný tok moči z močového měchýře do močovodů až do ledvin, které jsou ohroženy infekcí a celý organismus pak otravou krve. V důsledku zvýšeného tlaku může dojít k rozšíření ledvinných pánviček a poškození funkce ledvin až k jejich selhání. Mezi další komplikace patří samovolný únik moči, ke kterému dochází z přetékání močového měchýře a akutní retence, tedy úplná zástava močení.

Diagnostika retence moči

Diagnostikou retence moči se zabývá urolog, který provede tzv. urodynamické vyšetření, tj. měření objemu močového měchýře, tlakových poměrů v dolních močových cestách a sledování činnosti svalstva a svěrače močového měchýře.

Léčba retence moči

Zákrokem, který pomůže při retenci moči, je cévkování, neboli katetrizace. Do močového měchýře se přes močovou trubici zavede cévka (měkká silikonová nebo latexová hadička), která odtok moči umožní. Současně se lékař snaží nalézt a odstranit příčinu, která ke vzniku retence moči vedla.

Zdroj: lepsipece.cz
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
49%
Zatím hlasovalo 544 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

Tupá bolest v zádech, časté nucení na močení, mírně zvýšená teplota a pocit únavy. To mohou být příznaky "ledvinových kamenů", neboli urolitiázy. Jestli vám způsobí zdravotní obtíže, nebo vás dokonce ohrozí na životě, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde přesně je máte.

Mýty a fakta o samoléčbě a fytopreparátech

Každý den na nás míří informace na internetu a reklamy na potravinové doplňky, které by nás jako mávnutím kouzelného proutku měly zbavit veškerých zdravotních potíží. Jak je to ale doopravdy? Lékaři z České urologické společnosti varují, že se v případě urologických potíží na volně dostupné preparáty nevyplácí spoléhat.

Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie

Zánět močových cest je po chřipce a nachlazení nejtypičtějším onemocněním tohoto ročního období. Lze mu však účinně předcházet a také ho efektivně léčit, pokud se začne včas. Při léčbě infekcí močových cest a ledvin lze využít mnoho homeopatických léků, vybraných přesně podle symptomů každého pacienta. Pokud trpíte často těmito infekcemi, je na místě se obrátit na odborníka – homeopata, který individuálně zvolí správný homeopatický lék a jeho dávkování. Homeopatická léčba je efektivní a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře pomocí tzv. kontrastní látky. Lze takto zjistit některé z onemocnění vývodných močových cest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.