Inzerce

Nosit jedno či dvě sluchadla?

aktualizováno 20. září 2005,   |   přečteno: 12232x

Sluchové vady jsou většinou oboustranné a víceméně symetrické. Proto lze použít sluchadla na obě uši. Nošení dvou sluchadel má své výhody - je zachováno (alespoň do určité míry) směrové slyšení, neboli rozpoznání směru, odkud zvuk přichází.

Sluchové vady jsou většinou oboustranné a víceméně symetrické. Proto lze použít sluchadla na obě uši. Nošení dvou sluchadel má své výhody - je zachováno (alespoň do určité míry) směrové slyšení, neboli rozpoznání směru, odkud zvuk přichází. Některá povolání tuto schopnost přímo vyžadují. Především u lehčích vad pak nedochází k nepříjemnému pocitu výhradně jednostranného poslechu. V nepříznivém poslechovém prostředí, kdy je přítomen hluk, se zlepšuje rozumění řeči právě díky zachování směrového slyšení orientovaného na mluvící osobu.

Nevýhoda je dvojí manipulace se sluchadly (např. při nutnosti náhlého zesílení či zeslabení hlasitosti) a větší finanční zátěž pro uživatele (příspěvek ze zdravotního pojištění na druhé sluchadlo se neposkytuje). Většina dospělých nedoslýchavých proto nosí pouze jedno sluchadlo. Vhodný postup je vyzkoušet efekt nejprve jednoho sluchadla, při dobrém efektu a trvalém nošení se pak vyplatí zakoupit si i sluchadlo druhé - komfort poslechu se bezesporu zlepší.

Péče o sluchadlo
Sluchadlo je velmi jemné a citlivé zařízení, a proto je třeba s ním zacházet opatrně. Není vodotěsné, proto pozor na déšť, na sprchování, koupání. Sluchadlo a zejména ušní vložku je třeba udržovat v čistém stavu - sluchadlo čištěním nasucho, vložku je možno od sluchadla odpojit, omýt v mýdlové vodě a vysušit. K dispozici jsou speciální roztoky, které ušní vložku nejen vyčistí, ale i dezinfikují. Dostupné jsou rovněž speciální sáčky s odvlhčovacím přípravkem, který sluchadlo vysuší, což je vhodné u silněji se potících uživatelů, sportovců atd. Čím pečlivěji se budete o své sluchadlo starat, tím déle a bez poruch vám bude sloužit. Dodržujte návod přiložený ke sluchadlu a dbejte pokynů a instruktáže při výdeji sluchadla. Nejsou výjimkou lidé, kteří užívají jedno sluchadlo 15 i více let.

Dítě a sluchadlo
Problematika sluchových vad u dětí je velice složitá a překračuje rámec této stránky. Přesto považujeme za vhodné alespoň stručně a informativně přiblížit nejdůležitější momenty pro úspěšný průběh korigování nedoslýchavosti u dětí a jeho nezbytné součásti.

Mluvíme-li o nedoslýchavosti u dítěte, předpokládáme, že se sluchadly bude moci zcela nebo alespoň částečně sluch využít k rozumění řeči. Slovem "částečně" chceme naznačit, že nedokonalé rozumění na základě sluchu může být doplněno schopností odezírat, a tím pádem komunikovat mluvenou řečí. To ovšem předpokládá, že řeč bude už u dítěte vybudována, přičemž nezáleží tolik na její vnější stránce, tedy výslovnosti, jako na slovní zásobě, kterou dítě má, a jak jí při komunikaci dokáže využít.

Rozvoj řeči u nedoslýchavého dítěte je úzce spojen s obdobím, kdy došlo ke vzniku sluchové vady. Pokud to bylo před ukončením časného vývoje řeči, tedy zhruba před 4.-5. rokem věku dítěte, slovní zásoba není buď vůbec rozvinuta, nebo jen částečně, a není dobře fixována v paměti dítěte. Zde je edukace sluchu a řeči (jak se odborně postup rehabilitace nedoslýchavých dětí označuje) mnohem složitější a zdlouhavější než v případě zhoršení sluchu ve věku pozdějším. V každém případě je nezbytné zajištění odborné péče ihned při podezření na výskyt sluchové vady. Dítě by měl vyšetřit odborný lékař-foniatr a rozhodnout, zda je nutné přidělení sluchadel. Včasná diagnostika sluchové vady je nesmírně důležitá pro další rozvoj dítěte. Dětem vždy přináleží sluchadla na obě uši (pro správný rozvoj řeči je to nezbytné) a zdravotní pojišťovny na to svým finančním příspěvkem pamatují.

Edukace sluchu a řeči se provádí pod odborným vedením zkušeného logopeda a trvá většinou řadu let. Pravidelné kontroly u foniatra jsou samozřejmostí. Pro děti se sluchovými vadami lze rovněž zajistit docházku do speciálních mateřských škol, a je-li to nezbytné, pak i do speciální školy základní. O tom, zda sluchově postižené dítě je možné zařadit (integrovat) do běžné základní školy, je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem - foniatrem, logopedem nebo eventuálně dětským psychologem znalým problematiky sluchových vad. Na pomoc nedoslýchavým dětem a jejich rodičům jsou zřízena tzv. sluchová centra, většinou při speciálních školách, která mají k dispozici svého lékaře, logopeda i psychologa. Pro úspěšnou edukaci řeči a sluchu je nezbytná spolupráce rodičů při rehabilitaci, která je časově velmi náročná. S dítětem je nutné denně procvičovat úlohy zadané logopedem, jinak nemá rehabilitace naději na úspěch. Známe nedoslýchavé pacienty, kteří při dobře vedené edukaci sluchu a řeči dokázali vystudovat vysokou školu, přestože jejich sluchová vada byla velmi těžká.

Odezírání
Odezírání je vlastně zrakové "čtení" slov z postavení úst mluvící osoby. Odezíráním si pomáhají - aniž to tuší - v podstatě i normálně slyšící lidé. Vždyť při vzájemném rozhovoru jsme zvyklí dívat se na obličej a ústa mluvící osoby. Proto se nestyďte pozorně sledovat ústa mluvícího, a pokud něco přeslechnete, ihned požádejte o zopakování slova nebo věty. Dělají to i normálně slyšící lidé.
Odezírání je prakticky jedinou možností komunikace pro neslyšící, pokud se chtějí domluvit "orálně" - tedy řečí. Znaková řeč je pro ně jednodušší, ale tu ovládá kromě komunity neslyšících jen velmi málo lidí, a v praktickém životě je proto těžko použitelná.

Miroslav Hroboň,Ivan Jedlička, Jaroslav Hořejší
převzato z knihy Trápí nás nedoslýchavost
vydané v nakladatelství Makropulos

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

    Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

  • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

    Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.