Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Opravdu chcete zhubnout? Hlavně už to neodkládejte!

( Redakce | přečteno: 14320x )

Pět až deset kilo. Pokud už byste v létě rádi vážili o tolik méně, je nejvyšší čas začít.

Pět až deset kilo. Pokud je vaše váha vyšší právě o tolik a v létě byste už rádi vážili akorát, máte právě nyní ideální dobu k tomu, abyste s tím začali něco dělat. „Hubnout by se mělo zhruba půl kilo týdně ,“ říká obezitolog Petr Sucharda ze III. interny pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jde to samozřejmě i rychleji, ale lékaři to nedoporučují, mimo jiné proto, že by to s sebou obnášelo velká dietní omezení, která se však nedají dodržovat věčně, a proto pak hrozí spíše jo-jo efekt neboli návrat kilogramů zpět.

Chcete zhubnout do léta? Nejvyšší čas začít!

Úvodem tři dobré rady: zapomeňte na hubnutí jako na období utrpení. Přestaňte na shazování kil myslet, kudy chodíte. Nevnímejte jídlo jako hřích , kterého by se člověk snad ani neměl dopouštět. Pokud si tato doporučení vezmete za své, mělo by vám jít zbavování se přebytečné váhy snáze.

„Člověk by měl hubnout kvůli sobě a nikoli proto, že to po něm chce okolí nebo módní diktát,“ říká psycholožka Zdena Sládečková, která vede kurzy hubnutí. Jinými slovy, úspěšně zhubnout může spíše člověk, který má sám sebe rád, než ten, který si vyčítá každé snědené sousto a přitom si ho neumí odepřít. Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré si uvědomit, jak jste ke kilům navíc přišli, dále si ujasněte, proč vlastně míníte zhubnout a nakonec si stanovte, za jak dlouho, o kolik kilogramů a jakým způsobem.

Při zjišťování příčin nadváhy nebo obezity s největší pravděpodobností zjistíte, že si za ni můžete sami. A to přesto, že se mnoho lidí vymlouvá na zděděná kila navíc nebo, což je také populární výmluva, problémy třeba se štítnou žlázou. Jenže, ty má asi jedno procento lidí, kteří jsou obézní.

Trochu jiné je to v případě obezity, která se v rodině vyskytuje opakovaně: většinou se sice nedědí obezita jako taková, nicméně špatné stravovací návyky a případně i pomalejší metabolismus, zvyklý ukládat zásoby na horší časy, už ano. To však rozhodně neznamená, že člověk z rodiny, kde jsou všichni jako kuličky, musí být také obézní.

Není však nutné za každou cenu počítat každé snědené deko , zvláště pokud vám tento postup nevyhovuje. „Důležité však je radikálně změnit přístup ke stravování a pohybu, a to pokud možno ze dne na den, postupné změny jídelníčku nejsou totiž moc účinné, protože tělo si na ně zvykne a váha se nehne,“ radí pražská obezitoložka Naďa Barešová. Pozor však, počítejte s tím, že změna vašeho životního stylu by měla být trvalá, proto se nepouštějte do žádných extrémních diet. Jinak než ti, kterým jde o pár kilo, musí ke shazování kil přistoupit lidé, kteří mají třeba třicet i více kil nad ideální váhu. V úvahu připadá podávání hubnoucích léků, ale také operační zákrok, při kterém se jim může zmenšit žaludek.

Víte, jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí? Asi vůbec nejčastější dvě jsou tyhle: nerealistické cíle a drastické diety. Je lepší dát si takový závazek, který můžete splnit. Pokud si slíbíte, že zhubnete dvacet kilo za půl roku, záhy zjistíte, že to není možné, a nejspíše na svou snahu rezignujete. Extrémní diety sice pomohou rychle shodit hmotnost, ale dlouhodobě bude asi málokomu chutnat jídlo, které jí jen z donucení. Proto je lepší postupovat pomalu , ideální jsou nejvýše dva až tři kilogramy za měsíc.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Eduard Nud

Je dobré chtít se zhubnout. To je bez diskuse. Je ale dobré dát si reálný cíl. Jak už bylo řečeno. Jaký to je reálný cíl? Hubnout pomalu. Jenomže hubnout pomalu znamená hubnout dlouho. Je tedy lepší dělat to pro něco jiného, než hubnutí. Příklad. Cvičení může být jako náhražka intimních radovánek, kterému se stejně tak jako tak obéznímu člověku nedostává. Příliš nebo vůbec. A je to. Výsledek se totiž nedostaví až za několik měsíců, nýbrž toliko ihned. A když nezhubnete, tak tož to si alespoň zaběháte. Třeba na rotopedu.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce