Inzerce

Opravdu chcete zhubnout? Hlavně už to neodkládejte!

3. března 2006, Redakce   |   přečteno: 13223x

Pět až deset kilo. Pokud už byste v létě rádi vážili o tolik méně, je nejvyšší čas začít.

Pět až deset kilo. Pokud je vaše váha vyšší právě o tolik a v létě byste už rádi vážili akorát, máte právě nyní ideální dobu k tomu, abyste s tím začali něco dělat. „Hubnout by se mělo zhruba půl kilo týdně ,“ říká obezitolog Petr Sucharda ze III. interny pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jde to samozřejmě i rychleji, ale lékaři to nedoporučují, mimo jiné proto, že by to s sebou obnášelo velká dietní omezení, která se však nedají dodržovat věčně, a proto pak hrozí spíše jo-jo efekt neboli návrat kilogramů zpět.

Chcete zhubnout do léta? Nejvyšší čas začít!

Úvodem tři dobré rady: zapomeňte na hubnutí jako na období utrpení. Přestaňte na shazování kil myslet, kudy chodíte. Nevnímejte jídlo jako hřích , kterého by se člověk snad ani neměl dopouštět. Pokud si tato doporučení vezmete za své, mělo by vám jít zbavování se přebytečné váhy snáze.

„Člověk by měl hubnout kvůli sobě a nikoli proto, že to po něm chce okolí nebo módní diktát,“ říká psycholožka Zdena Sládečková, která vede kurzy hubnutí. Jinými slovy, úspěšně zhubnout může spíše člověk, který má sám sebe rád, než ten, který si vyčítá každé snědené sousto a přitom si ho neumí odepřít. Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré si uvědomit, jak jste ke kilům navíc přišli, dále si ujasněte, proč vlastně míníte zhubnout a nakonec si stanovte, za jak dlouho, o kolik kilogramů a jakým způsobem.

Při zjišťování příčin nadváhy nebo obezity s největší pravděpodobností zjistíte, že si za ni můžete sami. A to přesto, že se mnoho lidí vymlouvá na zděděná kila navíc nebo, což je také populární výmluva, problémy třeba se štítnou žlázou. Jenže, ty má asi jedno procento lidí, kteří jsou obézní.

Trochu jiné je to v případě obezity, která se v rodině vyskytuje opakovaně: většinou se sice nedědí obezita jako taková, nicméně špatné stravovací návyky a případně i pomalejší metabolismus, zvyklý ukládat zásoby na horší časy, už ano. To však rozhodně neznamená, že člověk z rodiny, kde jsou všichni jako kuličky, musí být také obézní.

Není však nutné za každou cenu počítat každé snědené deko , zvláště pokud vám tento postup nevyhovuje. „Důležité však je radikálně změnit přístup ke stravování a pohybu, a to pokud možno ze dne na den, postupné změny jídelníčku nejsou totiž moc účinné, protože tělo si na ně zvykne a váha se nehne,“ radí pražská obezitoložka Naďa Barešová. Pozor však, počítejte s tím, že změna vašeho životního stylu by měla být trvalá, proto se nepouštějte do žádných extrémních diet. Jinak než ti, kterým jde o pár kilo, musí ke shazování kil přistoupit lidé, kteří mají třeba třicet i více kil nad ideální váhu. V úvahu připadá podávání hubnoucích léků, ale také operační zákrok, při kterém se jim může zmenšit žaludek.

Víte, jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí? Asi vůbec nejčastější dvě jsou tyhle: nerealistické cíle a drastické diety. Je lepší dát si takový závazek, který můžete splnit. Pokud si slíbíte, že zhubnete dvacet kilo za půl roku, záhy zjistíte, že to není možné, a nejspíše na svou snahu rezignujete. Extrémní diety sice pomohou rychle shodit hmotnost, ale dlouhodobě bude asi málokomu chutnat jídlo, které jí jen z donucení. Proto je lepší postupovat pomalu , ideální jsou nejvýše dva až tři kilogramy za měsíc.

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Eduard Nud

Je dobré chtít se zhubnout. To je bez diskuse. Je ale dobré dát si reálný cíl. Jak už bylo řečeno. Jaký to je reálný cíl? Hubnout pomalu. Jenomže hubnout pomalu znamená hubnout dlouho. Je tedy lepší dělat to pro něco jiného, než hubnutí. Příklad. Cvičení může být jako náhražka intimních radovánek, kterému se stejně tak jako tak obéznímu člověku nedostává. Příliš nebo vůbec. A je to. Výsledek se totiž nedostaví až za několik měsíců, nýbrž toliko ihned. A když nezhubnete, tak tož to si alespoň zaběháte. Třeba na rotopedu.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. ledna 2011, 19:26:53


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

  • Kokoska (Kvalitní kontaktní čočky) 14. listopadu 2019, 08:14:58

    Objednávám si barevné čočky přes internet pouze na nějaké akce. Využiju, vyhodím. Diskutovat

  • Jana (Liposukce) 14. listopadu 2019, 12:34:10

    Dobrý den, kdy ji doporučujete? Používám krémy na celulitidu a vůbec nepomáhají.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.