Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Patnáctiletý Tomáš: Arytmie mne nedostala!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18443x )

Koho by napadlo, že může mít patnáctiletý kluk problémy se srdcem – zvlášť, když jako sportovec absolvuje i extrémně těžké závody, včetně těch na horských kolech. V případě Tomáše byla velká náhoda, že se vůbec včas přišlo na to, že ho může kdykoli zabít srdeční arytmie! Za život tedy vděčí odborníkům z Kliniky sportovní medicíny.

shutterstock.com

Tomáš, závodník na horském kole, 15 let

Tomáš často absolvuje i velmi extrémní závody, například na horských kolech. V patnácti letech je plný energie a nikdy neměl žádné zdravotní problémy.

Potíže

On, ani nikdo jiný, neměl o jeho skryté srdeční vadě tušení. Právě proto ho mohla kdykoli zabít!

Vyšetření a diagnóza

"V rámci preventivní kontroly u sportovců jsme Tomášovi provedli pár testů," popisuje průběh vyšetření MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny. "Poslechový nález na srdci i plicích byl normální, nic nesvědčilo pro jakékoli srdeční onemocnění. Přesto jsme udělali ještě EKG. Při EKG náhodně zjištěna delta vlna – abnormalita svědčící pro abnormální elektrický převod ze síní na komory, jehož důsledkem bývají velmi závažné srdeční arytmie, velmi často smrtelné – WPW syndrom. Onemocnění je charakterizované přídatnou elektrickou dráhou v srdci, kterou v určitých situacích mohou být vedeny elektrické impulsy, čímž může dojít k arytmiím s velmi rychlou činností-tepovou frekvencí komor," vysvětluje MUDr. Gocal. Právě tato porucha mohla Tomáše kdykoli zabít! "V případě vyčerpání při extrémní zátěži dochází často k výrazným výkyvům krevních iontů jako je sodík, draslík, magnesium a další, v této chvíli, pokud se tato arytmie objeví, existuje vysoké riziko, že se přemění v arytmii výrazně závažnější, která může být příčinou náhlé smrti sportovce jinak zcela zdravého," varuje MUDr.Gocal.

Doporučení a léčba

"Klienta a jeho rodiče jsme s výsledky testů seznámili a vysvětlili jsme jim, jaká rizika mohou nastat. Doporučili jsme Tomášovi třítýdenní pauzu ve sportování a následné tzv. elektrofyziologické vyšetření v kardiocentru, kterým se tato příslušná dráha vyhledala a pak byla zničena radiofrekvenční ablací."

Komentář lékaře

"Prognóza Tomáše je velmi optimistická: dlouhý a arytmií neomezovaný život! Pokud bychom ale na poruchu nepřišli, mnohonásobně by se zvýšila pravděpodobnost smrti při zátěži!," tvrdí MUDr. Gocal.

Jak je na tom Tomáš nyní?

Vzhledem, k tomu, že porucha byla odstraněna, může Tomáš dále sportovat bez jakýchkoli omezení. Bylo mu doporučeno, aby zůstal trvale pod kontrolou specialistů v kardiocentru. "Závažné arytmie ho již neohrožují, je tedy zdráv a bez rizika," uzavírá MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
honza

Hovvno. Nic mu nebylo. Potrebovali jenom vydelat prachy a von to vodssral!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

ElektroKardioGram neboli EKG

EKG je velmi jednoduché, nenáročné a hlavně nebolestivé vyšetření, díky kterému má lékař přehled o elektrické aktivitě Vašeho srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se šíří až na povrch Vašeho těla, kde ho lze snímat EKG.

Slovníček z kardiologie

Co to znamená, pokud někdo trpí arytmií nebo ischemickou chorobou srdeční? Vysvětlení těchto i dalších pojmů, které souvisí se srdcem, najdete ve slovníčku, který sestavila MUDr. Simona Michálková z Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Patnáctiletý Tomáš: Arytmie mne nedostala!

Koho by napadlo, že může mít patnáctiletý kluk problémy se srdcem – zvlášť, když jako sportovec absolvuje i extrémně těžké závody, včetně těch na horských kolech. V případě Tomáše byla velká náhoda, že se vůbec včas přišlo na to, že ho může kdykoli zabít srdeční arytmie! Za život tedy vděčí odborníkům z Kliniky sportovní medicíny.

Vysoký krevní tlak ohrožuje plíce

Bez potravy se člověk obejde až několik týdnů, bez vody pár dnů, ovšem bez přísunu vzduchu vydrží pouhých pár minut. Dýchání je proto základním předpokladem i projevem života. Znečištěné životní prostředí, stejně jako nezdravý životní styl má přímý dopad na výkonnost dýchací soustavy, zejména na plíce.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce