Inzerce

Patnáctiletý Tomáš: Arytmie mne nedostala!

12. října 2010, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 16317x

Koho by napadlo, že může mít patnáctiletý kluk problémy se srdcem – zvlášť, když jako sportovec absolvuje i extrémně těžké závody, včetně těch na horských kolech. V případě Tomáše byla velká náhoda, že se vůbec včas přišlo na to, že ho může kdykoli zabít srdeční arytmie! Za život tedy vděčí odborníkům z Kliniky sportovní medicíny.

foto: shutterstock.com

Tomáš, závodník na horském kole, 15 let

Tomáš často absolvuje i velmi extrémní závody, například na horských kolech. V patnácti letech je plný energie a nikdy neměl žádné zdravotní problémy.

Potíže

On, ani nikdo jiný, neměl o jeho skryté srdeční vadě tušení. Právě proto ho mohla kdykoli zabít!

Vyšetření a diagnóza

"V rámci preventivní kontroly u sportovců jsme Tomášovi provedli pár testů," popisuje průběh vyšetření MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny. "Poslechový nález na srdci i plicích byl normální, nic nesvědčilo pro jakékoli srdeční onemocnění. Přesto jsme udělali ještě EKG. Při EKG náhodně zjištěna delta vlna – abnormalita svědčící pro abnormální elektrický převod ze síní na komory, jehož důsledkem bývají velmi závažné srdeční arytmie, velmi často smrtelné – WPW syndrom. Onemocnění je charakterizované přídatnou elektrickou dráhou v srdci, kterou v určitých situacích mohou být vedeny elektrické impulsy, čímž může dojít k arytmiím s velmi rychlou činností-tepovou frekvencí komor," vysvětluje MUDr. Gocal. Právě tato porucha mohla Tomáše kdykoli zabít! "V případě vyčerpání při extrémní zátěži dochází často k výrazným výkyvům krevních iontů jako je sodík, draslík, magnesium a další, v této chvíli, pokud se tato arytmie objeví, existuje vysoké riziko, že se přemění v arytmii výrazně závažnější, která může být příčinou náhlé smrti sportovce jinak zcela zdravého," varuje MUDr.Gocal.

Doporučení a léčba

"Klienta a jeho rodiče jsme s výsledky testů seznámili a vysvětlili jsme jim, jaká rizika mohou nastat. Doporučili jsme Tomášovi třítýdenní pauzu ve sportování a následné tzv. elektrofyziologické vyšetření v kardiocentru, kterým se tato příslušná dráha vyhledala a pak byla zničena radiofrekvenční ablací."

Komentář lékaře

"Prognóza Tomáše je velmi optimistická: dlouhý a arytmií neomezovaný život! Pokud bychom ale na poruchu nepřišli, mnohonásobně by se zvýšila pravděpodobnost smrti při zátěži!," tvrdí MUDr. Gocal.

Jak je na tom Tomáš nyní?

Vzhledem, k tomu, že porucha byla odstraněna, může Tomáš dále sportovat bez jakýchkoli omezení. Bylo mu doporučeno, aby zůstal trvale pod kontrolou specialistů v kardiocentru. "Závažné arytmie ho již neohrožují, je tedy zdráv a bez rizika," uzavírá MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
honza

Hovvno. Nic mu nebylo. Potrebovali jenom vydelat prachy a von to vodssral!

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. srpna 2011, 12:51:10


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.