Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6236x )

Dle Českého hydrometeorologického ústavu je celý tento týden stupeň aktivity klíšťat na stupni 3, což odpovídá situaci např. v srpnu, kdy ovšem lidé určitě riziko napadením klíštětem nepodceňují. Proč je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě právě na podzim? Nejen na tuto otázku odpovídá Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z očkovacího centra.

dropbox.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Podzim se stává jedním z nejrizikovějších období, kdy kulminuje počet nakažených. Nejvíce se klíšťatům daří v jarním období od druhé poloviny března do června a druhá sezóna klíšťat přichází právě s podzimem a trvá až do prvních mrazů, zpravidla do poloviny listopadu. Je to dáno také čilou aktivitou lidí (především pak seniorů, kde je nejnižší proočkovanost) v přírodě před nástupem zimy – lidé si chtějí užít poslední teplé dny na chatě, připravují své zahrady a letní sídla na zimní období, naposledy rybaří a houbaří, podceňují přitom chladnější období a nedostatečně se chrání. S nástupem zimy potom navíc často zaměňují první příznaky nakažení s běžnou chřipkou nebo nachlazením a k lékaři tedy dorazí zpravidla pozdě a zbytečně tak zvyšují riziko trvalých následků této vážné nemoci.

Proč je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě právě na podzim?

K navození vysoké a spolehlivé imunity jsou potřebné dvě dávky vakcíny s odstupem 1-3 měsíců. Pokud se aplikuje první dávka už na podzim, do oteplení stihne očkovaná osoba obě protektivní dávky, i v případě brzkého nástupu jarního počasí. Klíšťatům totiž stačí k nárůstu aktivity teplota nad 5-7° C, mohou být tedy aktivní i v průběhu mírnější zimy.

Je možné i v chladnější části roku využít tzv. „zrychlené schéma“ očkování?

Zrychlené očkovací schéma znamená druhou dávku vakcíny už za 14 dnů po první dávce. Pokud není možné v chladnější části roku využít standardní odstup 1-3 měsíce, např. kvůli plánovanému lékařskému zákroku či léčbě, zahraniční cestě, nebo kvůli nemožnosti dodržet klid od fyzické zátěže z důvodu sportovního programu apod. je možné bez problému využít zrychlené očkovací schéma.

Jak hodnotíte nastávající sezónu z hlediska rizika nakažení? Je toto vlhké a chladné počasí pro klíšťata příznivé?

Klíšťatům vyhovuje vlhké počasí více než horko a sucho. V letošním roce je zatím hlášený o něco nižší počet případů než za stejné období v předchozích 3 letech, v posledních týdnech ale případů výrazně přibylo. Každoročně je podzim nejhorším ročním obdobím s nejvyšším počtem nakažených, jak dopadne Česká republika v letošním roce se tedy uvidí až později. Už teď je však jasné, že počet dosud hlášených případů klíšťové encefalitidy nás i letos zařadí na přední příčky v Evropě, v negativním slova smyslu samozřejmě.

Komu byste důrazně doporučil očkování proti KE? Jaké jsou hlavní rizikové skupiny?

Světová zdravotnická organizace doporučuje v oblastech s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kam spadá i ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Očkovat lze od 1 roku věku neomezeně, dokud je člověk schopen pohybu v přírodě, u řeky, na zahradě nebo v městské zeleni. Největší riziko závažných trvalých následků a paradoxně nejnižší proočkovanost je ve věkové kategorii nad 60 let věku.

Jak probíhá onemocnění a léčba u dospělých nakažených? Zůstávají nějaké následky?

turistikaProti viru klíšťové encefalitidy neexistuje žádný specifický lék. Léčí se jen příznaky např. horečka, zánět a otok mozku. A tak se stává, že v průběhu hospitalizace na jednotce intenzivní péče se zdravotní stav nemocné osoby neustále zhoršuje. Z nemocnice tak pacient někdy odchází v horším stavu, než do ní dorazil. Ze všech případů klíšťové encefalitidy se ve statistikách objeví jen ty nejtěžší případy. Mírné formy infekce většinou unikají záchytu. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, končí s dlouhodobými následky více než polovina postižených.

Je ve vývoji i vakcína proti borelióze?

Začátkem letošního roku měla nadějná vakcína vstoupit do poslední předregistrační třetí fáze klinického zkoušení. Zatím to ale vypadá na mírné prodlení jejího začátku, přesné důvody však zná jen úzký okruh lidí, kteří se na vývoji přímo podílejí. Vývoj každé očkovací látky musí splňovat velmi přísné požadavky, je zdlouhavý a nákladný, proto až do konce výzkumu nelze říci, jestli vůbec vyvíjená vakcína získá registraci a kdy. V brzké době to podle všeho zatím nebude.

Pokud se rozhodneme pro očkování, kde se můžeme očkovat?

Očkovat může každý praktický lékař nebo specializovaná centra očkování a cestovní medicíny. Rád bych upozornil, že vakcína by měla být skladována v lednici, proto je lepší, když si lékař objedná vakcínu přímo do své ordinace. Vystavení vakcíny mrazu cestou z lékárny nebo vysokým teplotám v letním období může pozitivní efekt očkování narušit. 

Přečtěte si také

Jak bolí srdce

Invazivní meningokoková onemocnění a jak jim předcházet

Roztoči čekají v posteli i v autobuse

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 384 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida může zpočátku vypadat jako běžná viróza

Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu, jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má toto onemocnění skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Klíšťová encefalitida: proti závažnému onemocnění existuje účinná ochrana

Na devět měsíců je vyřazen z běžného života nemocný klíšťovou encefalitidou. Často mu zůstanou i trvalé následky. Počet hlášených případů se rok od roku zvyšuje. Lidé podle lékařů stále podceňují prevenci, i když ochrana je jednoduchá a velmi účinná. Na očkování proti tomuto onemocnění je právě v chladných měsících roku nejvhodnější doba.

Klíšťová encefalitida: Zapomněli jste se včas přeočkovat?

Dodržet správný průběh očkování není vždy jednoduché. Co dělat v případě, když danou dávku vynecháte?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.