Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Podzimní virózy rozhodně nepřecházejte

( aktualizováno 18. října 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2204x )

Nejčastějším zdravotním problémem spjatým se zimními měsíci jsou běžná respirační infekční onemocnění. Na první pohled jde o banální nemoc, která je spíš nepříjemná než nebezpečná, ale zdání klame. Pokud odhlédneme od toho, že chodit ven s virózou je nezodpovědné vůči okolí je třeba si uvědomit, že v ohrožení jsou i sami nemocní. Přechozená viróza nebo neléčená chřipka totiž mohou způsobit vážné zdravotní komplikace

shutterstock.com

Proč nás na podzim virózy více trápí?

Infekční onemocnění, tedy i virózy, jsou podmíněné přenosem infekčních původců, nikoliv primárně vlivem teploty. V chladnějším počasí na podzim a v zimě pobýváme více v uzavřených prostorách, kde se setkáváme s více lidmi. Tím se obecně zvyšuje riziko přenosu infekčních onemocnění. Obzvlášť dobře to vidíme u dětí, které se vrátily do školních tříd a na kroužky. 

Viróza vs chřipka

Lidé mají tendenci nazývat chřipkou každé nachlazení. Ta opravdová chřipka však mívá mnohem vážnější příznaky než jen rýmu a zvýšenou teplotu. Na rozdíl od virózy vás upoutá do postele a nebudete schopni ji jen tak přechodit.

Symptomy nachlazení obvykle začínají bolestí v krku, která během pár dnů zmizí. Poté nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel. U dospělých není horečka běžná, ale zvýšená teplota je možná. U dětí se může horečka objevit. Rýma má nejprve charakter vodnaté sekrece, posléze dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Nápadně zelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních. Běžné nastydnutí je způsobováno několika stovkami různých virů. Projevy nachlazení trvají obvykle asi týden. Během prvních tří dnů je nachlazení nakažlivé, proto je vhodné zůstat doma a odpočívat. Pokud se příznaky po týdnu nelepší, může se jednat o bakteriální infekci, což znamená, že bude potřeba nasadit antibiotika. V takovém případě navštivte lékaře.

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství. Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Léčba

Běžné respirační virózy se léčí symptomaticky. Nejčastěji jde o léky proti teplotě a bolesti svalů, kapky a spreje do nosu, přípravky pro léčbu kašle a podobně. Většina jich je volně k dostání v lékárnách nebo je možné objednat z pohodlí domova na Lékárna.cz.

Součástí léčby by měl být klid na lůžku a omezení kontaktu s okolím. Klidem na lůžku předejde možným komplikacím; nezapomeňte také, že i při viróze je tělo oslabeno, a je tudíž náchylnější k nákaze dalšími nemocemi. U malých dětí může i obyčejné nachlazení provázet vysoká horečka, a pro rodiče proto nebývá snadné rozeznat ho od chřipky či bakteriální infekce; posouzení stavu lékařem je tudíž nezbytné.

Náš tip: Při léčbě virových onemocnění ke klidovým opatřením doporučujeme zvýšit příjem vitamínu C, zinek, pravidelně užívat vitamín D a pro podporu imunity je vhodné zařadit betaglukan, hlívu, echinaceu.

Chřipka se v podstatě léčí podobně jako nachlazení: klid na lůžku, hodně pít a podpořit léčbu volně prodejnými přípravky, jako jsou léky na kašel a bolest v krku, léky na bolest anebo na snížení teploty. Někdy může lékař předepsat také antivirotika. S jejich nasazením je ale třeba začít včas, ideálně už první den nemoci. Bezprostředně po chřipce bývá imunitní systém oslaben a člověk je proto náchylný znovu onemocnět. Proto je i po návratu do práce či do školy třeba dodržet rekonvalescentní režim a neskočit rovnýma nohama do plné zátěže. A pokud chřipka neustupuje a váš stav se zhoršuje, případně se přidávají nové příznaky, například bolesti na hrudi, ztížené dýchání, progredující kašel, vyhledejte ihned lékaře.

Příznaky, při kterých byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

 • ostrá bolest na hrudi
 • nesnesitelná bolest hlavy nebo závrať
 • dušnost
 • zmatenost
 • úporné zvracení
 • vykašlávání zbarveného hlenu
 • bolest v uchu
 • otok obličeje nebo pocit silné bolesti v obličeji
 • horečka, která neklesá 3 až 4 dny

U dětí jsou varovnými příznaky:

 • potíže s dýcháním nebo zrychlený dech,
 • modravé zbarvení kůže,
 • neochota pít,
 • letargie a spavost,
 • extrémní podrážděnost nebo úzkost,
 • příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují,
 • horečka s vyrážkou.

Proč je dobré "nepřecházet" virózy

Jak viróza, tak chřipka mohou přejít do vážnějších stavů, kdy bude pomoc lékaře nezbytná. Nejčastější komplikací při nachlazení bývá zánět vedlejších dutin nosních, zánět průdušnice či průdušek nebo zánět středního ucha, přechozená chřipka může mít následky dokonce až fatální - hrozí zánět plic nebo zánět srdečního svalu. Horečka trvající déle než tři dny nebo bolestivé polykání naznačují bakteriální infekci, která bude vyžadovat nasazení antibiotik.

Nutno zdůraznit, že přecházením nachlazení oslabujeme imunitní systém, a to pak snadno vede k dalším a dalším infekcím, které mohou přejít do chronicity. V neposlední řadě nakazíme další lidi ve svém okolí, třeba kolegy v pracovním kolektivu.

Jak se bránit podzimním virózám?

Prevence je nejlepším způsobem, jak se chránit před přenosnými nemocemi nebo infekcemi během podzimního období. Imunitní systém je ale velmi složitý. Zaručený recept, jak být zdráv, neexistuje. Svou roli hraje i genetika.

Obecně se dá říci, že imunitní systém posiluje dostatečný spánek 7–9 hodin denně, omezení konzumace alkoholu, aktivní pohyb alespoň 2,5 hodiny týdně, zdravá strava s omezením bílého cukru a užívání vitaminu D. Naopak je dobré se vyhnout chronickému stresu, kouření i pasivnímu a obezitě. Dle možností je také důležité se vyhýbat místům, kde se výskyt nemocných může koncentrovat. V dětství do této skupiny patří školky a školy, kde se šíření respiračních chorob zabrání jen velmi těžko. V pokročilém věku se to však netýká jen ordinací lékaře, ale všech uzavřených a málo větraných prostor, kde se zdržují lidé – dopravní prostředky, zastávky městské hromadné dopravy, kanceláře. Jejich návštěva neznamená automaticky nemoc, zvyšuje se tím však pravděpodobnost, že nemoc napadne i vás.

Pravidelně větrejte místnosti, ve kterých pobýváte. Kapénky se tak rozptýlí do prostředí a nemají možnost uchytit se v dýchacích cestách.

Důležité je také si pravidelně mýt ruce. Po cestě autobusem nebo odemykání několika dveří ve společných prostorách je lepší na to nezapomenout. Pokud je třeba rychlé řešení během dne, lze doporučit i antibakteriální gely.

Studie prokázaly, že imunitní funkce potlačuje i dlouhodobý stres, který je spouštěcím mechanismem například vzniku infekcí, ale v krajních případech i nádorových onemocnění.

Vyjděte si proto častěji na sluníčko, užívejte doplňky stravy a jezte vhodné potraviny, jako jsou houby, tučné ryby, mořské plody, ovoce i zelenina. Zázračné potraviny nemusíte hledat na internetu, jsou na dosah ruky přímo u vás v obchůdku či na trzích. Nemoci nebudou mít šanci a budete se cítit více fit, svěží a zkrátka plní energie a dobré nálady.

Posilovače imunity

 • Citrusové plody jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Posilují imunitní systém a zvyšují tvorbu bílých krvinek.
 • Červená paprika obsahuje až dvakrát více vinamínu C než citrusové plody. Obsahuje i zdraví prospěšné betakaroteny. Kromě toho, že „nakopne“ imunitní systém, vám pomůže udržet i zdravý zrak.
 • Brokolice je plná vitamínů (A, C, E), minerálů, antioxidantů a vlákniny. Chcete-li její zdroje vytěžit na maximum, konzumujte ji syrovou.
 • Česnek díky velké koncentraci sloučenin obsahujících síru, (například allicin), pomáhá snížit krevní tlak, brání kornatění tepen a posiluje imunitní systém.
 • Zázvor je účinný při zánětlivých onemocněních, chronických bolestech a snižuje bolesti v krku.
 • Mandle a oříšky jsou bohatým zdrojem vitamínu E, jež je klíčem ke zdravému imunitnímu systému. Konzumace 46 mandlí denně vám zajistí 100 % doporučeného denního množství vitamínu E.
 • Kiwi je nabité zdraví prospěšnými látkami, jako jsou foláty neboli kyselina listová, draslík, vitamíny K a C.

Na podzim je také ideální doba pro očkování proti chřipce a letos určitě i proti covidu-19. U seniorů a rizikových pacientů lékařka doporučuje také vakcínu proti pneumokokovým nákazám.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce