Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Poruchami příjmu potravy trpí i děti, nejen dospívající

( Pavla Skurovcová | přečteno: 13492x )

O podváze se na rozdíl od obezity mluví méně často. Jenže i chybějící kilogramy jsou hrozbou.

O podváze se na rozdíl od obezity mluví méně často. Jenže i chybějící kilogramy jsou hrozbou. Velká podváha nejčastěji souvisí s poruchou příjmu potravy – mentální anorexií a bulimií.

Poruchami příjmu potravy trpí i děti, nejen dospívající

Problémy spojenými s jídlem, hmotností a s přáním být štíhlá trpí asi deset procent mladých dívek. Na výskytu mentální anorexie se podílejí společenské trendy a média přesouváním ideálu krásy k větší štíhlosti, prosazováním hodnot jako je výkon, perfekcionismus a podobně. Poruchy příjmu potravy se tak dnes vyskytují v zemích, kde byly ještě nedávno kilogramy symbolem bohatství a zdraví.

Nemoc je diagnostikována pokud hmotnost klesne o 15 procent, než je ta předpokládaná. To platí i u dětí, které na váze ztratí málo, ale jejich přirozený růst není doprovázen vzestupem hmotnosti. Potíž vidí lékaři na celém světě v tom, že se začátek nemoci v posledních letech posouvá hluboko před dospívání.

Porucha vnímání vlastního těla musí být přítomna vždy, protože ne každý váhový úbytek či nepřibírání kilogramů je způsobeno poruchou příjmu potravy. Lékaři vždy proto vyloučí organické příčiny možného nepřibývání na váze či úbytku hmotnosti.

Ve snaze zbavit se domnělých nadbytečných kilogramů si dívky vyvolávají i zvracení, užívají projímadla a pečlivě se vyhýbají zejména jídlu, po kterém se „tloustne“. Varovné je i nadměrné cvičení. To se sice může zdát jako neškodná aktivita, jenže cvičení dívkám někdy zabírá i několik hodin denně. Pokud dítě v této aktivitě někdo omezuje, je schopné vstát i v noci a cvičit potají. Organismus takovou nadměrnou zátěž nemusí zvládnout.

Hrozí velké zdravotní potíže, především problémy se zuby a pletí, vážné zažívací potíže, řídnutí kostí. U dívek se často objevuje endokrinní porucha, která má za následek ztrátu menstruace. To může skončit smrtí následkem metabolického rozvratu či selhání srdce.

Mezi nemocnými jsou častěji dívky než chlapci, protože se více zabývají postavou a drží »módní« redukční diety. Na dotaz Chceš zhubnout? odpovídá kladně 22 procent dívek šestých tříd českých základních škol.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poruchy příjmu potravy - mentální anorexie, mentální bulimie

Poruchami příjmu potravy (mentální anorexií a především mentální bulimií) trpí v České republice každá dvacátá dospívající dívka a mladá žena.

Anorexie (Mentální anorexie)

Ve světě, kde se šedesát procent mladých žen obává nadváhy a není spokojeno se svým tělem je potom obtížné rozhodnout, kde končí dieta a kde začíná mentální anorexie.

Bulimie

Mentální bulimie se projevuje zejména opakujícími se záchvaty přejídání, které střídá období hladovění, užívání projímadel a prostředků na odvodnění.

Mentální anorexie

V poslední době stále přibývá nemocných, kteří trpí některou z různých forem poruch příjmu potravy nebo se pohybují někde na její hranici.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce