aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Pozorujete při čištění zubů krev?

(7. září 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 199x )

Ať už uvidíte krev v umyvadle při čištění zubů, nebo se objeví stopy krve při zakousnutí do jablka, jde o varovný příznak který byste nikdy neměli přehlížet. Mohlo by se totiž jednat o prvotní příznaky zánětu dásní, který předchází parodontóze, tedy onemocnění, jež může končit i úplnou ztrátou chrupu.

shutterstock.com

Příčiny krvácení z dásní

Krvácení dásní obvykle způsobuje plak, lepivý povlak tvořený bakteriemi, který se neustále usazuje na zubech, v jejich okolí i mezi nimi. Pokud není bakteriální plak odstraněn, může dráždit dásně, což vede k jejich zarudnutí, krvácení a zánětu. K zánětu dásní jsou náchylní především diabetici, starší pacienti, uživatelky hormonální antikoncepce nebo lidé, kteří se léčí kortikoidy. Ohrožení jsou také kuřáci, u kterých zánět dásní nemusí být nutně spojen s krvácením, protože nikotin stahuje cévy.

Existuje však řada dalších možných příčin krvácení dásní. Patří k nim příliš časté nebo příliš silné čištění zubů, nesprávný způsob čištění zubů nebo mezizubních prostorů nebo i některé léky.

Časté je také krvácení dásní v těhotenství, jehož příčinou jsou hormonální změny.

Jestliže krvácení dásní neřešíte, zanedbáváte zubní hygienu i preventivní prohlídky u zubaře a zubní hygienistky, může se stát, že zánět dásní přejde v parodontitidu, tedy zánětlivé onemocnění dásní. To může mít negativní vliv na stabilitu zubů. Během tohoto onemocnění dochází k úbytku kosti kolem zubu a velice snadno tak můžete přijít o zuby i v mladém věku. Z toho důvodu je velmi důležitá prevence, která spočívá v pečlivém čištění zubů a pravidelném odstraňování zubního kamene, což je krystalizovaný zubní plak. Tím vzniku parodontitidě účinně zabráníte.

Jak zastavit krvácení dásní

Správné čištění je základ

Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Jenže správná technika čištění ústní dutiny může být problémem. Z toho důvodu je vhodné navštívit dentální hygienistku. Návštěva dentální hygienistky je spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

K provádění pravidelné dentální hygieny se hodí používat kromě klasických měkkých kartáčků a vhodně zvolených mezizubních kartáčků také speciální zubní pasty určené k péči o dásně. 

Účinným pomocníkem může být i ústní voda

Samotná zubní pasta nebo ústní voda problém nevyřeší. Přechod ke správné technice čištění a zlepšení hygieny ale mohou účinně podpořit. Zubní pasty a ústní vody na krvácení dásní mají lepší antibakteriální schopnosti, přispívají ke stahování dásní a mohou vytvářet i ochranný film, který zabraňuje usazování plaku – hlavní příčiny vzniku zubního kamene a tudíž zánětu dásní.

V některých případech (těžší průběh krvácení dásní, parodontitida či jako prevence parodontitidy) může stomatolog krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou, jako je například peroxid vodíku či chlorhexidin.

Pravidelně navštěvujte zubaře, protože si může všimnout problémů s dásněmi, ještě než se u vás objeví symptomy. Pokud se u vás objeví krvácení dásní, ihned to oznamte svému zubaři, aby vám stav pomohl léčit, ještě než se zhorší.

Zdroj: nazuby.czparodontax.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 160 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/vanocni-darky-pro-dedecka-a-babicku/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_prarodice

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce