Inzerce

Ptačí chřipka

(MUDr. Jana Dajková | přečteno: 41983x )

Ptačí chřipku, ale před ní i Španělskou nebo Hongkongskou, způsobuje chřipkový virus typu A, kterého 15 známých podtypů může infikovat opeřence.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Šílenství chřipkové vakcíny

Tak jako viry mutují i chřipkové vakcíny procházejí každoročně modifikací. Každá léčba má své přínosy i rizika. U očkování je tato otázka ještě naléhavější, protože je zásahem do imunitního systému člověka.

Často se ptáte

Je vakcína proti běžné chřipce účinná proti ptačí chřipce?
Očkování proti běžné chřipce neochrání před ptačí chřipkou. Doporučeno je u starších a nemocných, dále u dětí s oslabenou imunitou, před cestováním do rizikových destinací. U nich, vzhledem k možnému chřipkovému zánětu plic a jiným komplikacím, přínos očkování převažuje nad rizikem.

Proč se doporučuje očkování proti chřipce?
Největší hrozbou současnosti je možná mutace viru ptačí chřipky H5N1, která by vedla k jeho šíření z člověka na člověka. Současná infekce běžným chřipkovým virem a virem ptačí chřipky H5N1 by poskytla téměř ideální podmínky k promíchání jejich genetické informace a mutaci, která by umožňovala mezilidský přenos. Očkování proti běžné chřipce tedy této situaci zabrání a funguje jako jakási kolektivní obrana.

Existuje vakcína proti ptačí chřipce?
Geneticky labilní viry jsou z pohledu vývinu účinné očkovací látky pohromou. Dřív, než se stihne vakcína odzkoušet, zda je bezpečná, virus si změní vlastnosti a identifikační znaky a vakcína je neúčinná. Hra na kočku a myš začíná.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 298 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Co je to pandemie chřipky?

Slovo chřipka - influenza bylo do angličtiny převzato z italštiny. Původním zdrojem chřipkové infekce jsou domácí zvířata.

Mýty a fakta o očkování proti chřipce

Mýty týkající se škodlivosti očkování odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Chřipku nepřecházejte, riskujete vážné komplikace

Chřipku mnozí z nás považují za banální onemocnění, které se mnohdy nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

Přestože čeští senioři mají strach z chřipky a jejích následků očkování podceňují

Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají čeští senioři. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.