Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Revmatismus

( Redakce | přečteno: 252268x )

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Máte riziko onemocnění?

Riziko vzniku onemocnění je do značné míry ovlivněno vrozenými předpoklady. Pro záludnost a nejasnost příčin této skupiny onemocnění není ovšem ani dost dobře možné stanovit konkrétní rizikové faktory podporující jejich vznik.

Časté otázky

Jaké jsou možnosti chirurgické léčby revmatických chorob?
Z chirurgických výkonů se provádí nejčastěji náhrada kloubu, znehybnění kloubu ve vhodném postavení nebo odstranění zánětem postižené kloubní membrány. Náhrady kloubů lze provádět i na drobných prstových kloubech.

Může vzniknout kloubní postižení i u Lymské boreliózy?
Klíšťová borelióza je velmi záludné a nevypočitatelné onemocnění. Zvláště v pozdních fázích onemocnění se může projevovat širokým spektrem obtíží. K jedněm z nejčastějších patří právě postižení kloubů. Objevuje se bolest v klidu i při pohybu, může být přítomen i menší otok a zarudnutí. Léčba spočívá v aplikace vysokých dávek penicilinu.

Jaká je příčina dnavé artritidy?
Dnavá artritida je způsobena dráždivými účinky krystalků kyseliny močové. Ty začínají vznikat pokud je její hladina v krvi zvýšena. Krystalky vyvolávají zánět v kloubu, což je provázeno charakteristickými obtížemi – bolestí, otokem a zarudnutím.

Dnavý záchvat se dostavuje charakteristicky po větší dietní chybě – konzumaci většího množství masa. Dojde tak k náhlému zvýšení hladiny kyseliny močové a tím i ke zvýšené tvorbě krystalků. To způsobí prudký zánět a bolestivost. Zánět se projevuje charakteristicky nejdříve na základním kloubu palce nohy.

Může vzniknout revma i jako následek předchozích angín?
V dnešní době, kdy je každá angína časně léčena antibiotiky, je výskyt pozdních následků, jako je revmatické postižení srdečních chlopní a kloubů, mimořádně vzácný.

Co je to revmatoidní faktor a jak působí?
Revmatoidní faktor je v podstatě protilátka produkovaná našimi bílými krvinkami. Důvod jeho vzniku je dosud nejasný. Známý je ovšem proces, jakým tento dále působí. Navazuje se na další protilátky a v těchto komplexech se ukládá na kloubní plochy. Zde pak aktivuje další složky našeho obranného systému a vyvolá tak lokální zánět. Důsledkem je pak zvýšená náplň a zarudnutí kloubu provázená bolestivostí při pohybu i v klidu.

Co je to revmatická horečka a jak souvisí s revmatickými chorobami?
Revmatická horečka navazuje na předchozí onemocnění streptokokovou angínou nebo spálou. Onemocnění patří do revmatických chorob. Postihuje především klouby a srdce. Staří lékaři říkali, že revmatická horečka „klouby líže a srdce hryže“. Znamená to, že postižení srdce je u této nemoci daleko závažnější než postižení kloubů. Dnes se toto onemocnění již prakticky nevyskytuje. Bylo pozdním projevem neléčené angíny a spály, což je v dnešní době antibiotik naštěstí již jen rarita.

Jaké jsou možnosti lázeňské léčby?
Lázeňská léčba může poskytnout pacientům trpícím revmatickým postižením kloubů široké spektrum služeb. Od rehabilitační péče přes fyzikální léčbu až po balneoterapii. Důležitý je přitom komplexní přístup k nemocnému, možnost celodenního rozvržení léčby a často i příznivé působení příjemného lázeňského prostředí. Z fyzikální léčby se používá nejčastěji elektroléčba, vířivé koupele, bylinné koupele a kryoterapie. Při vzniku aktuálních problémů bývá navíc k dispozici odborná lékařská pomoc.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Nedopitalski
14x

Pomáhá pravidelné sprchování klubů a nohou studenou vodou před spaním? Co může taková činnost podporovat a jaké může mít neg.účinky? Děkuji N.

Santo
3x

Pěknej článek ale měli by ste vědět že co se týče genetických předpokladů tak s nima souvisí antigen HLA-B27 ,každý by si měl preventivně zjistit má li ho v genech,je to nejvýznamější předpoklad nebezpečí snadného získání revmatoidní artritidy.

Jana
9x

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 17. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

23%
77%
Zatím hlasovalo 133 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to dna?

V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Úponové bolesti

Manžel trpí bolestmi dol.končetin z důvodu tzv.ostruh na patách.Prodělal elektroléčby,obstřiky,leasery a úleva se nedostavila ani po ozáření cobaltem.Je ještě nějaká možnost,která by pomohla od bolesti?Manžel trpí i bolesmi lokte(tenisový).Má to nějakou spojitost?Děkuji předem.Ludmila.

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce