Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Schizofrenici a psychotici se učí, jak zdravě žít

( Nina Šeblová | přečteno: 25775x )

Přibližně 100 tisíc lidí v České republice trpí schizofrenií nebo jiným psychotickým onemocněním. Nemoc a její dlouhodobá medikamentózní léčba s sebou přináší mnoho negativních účinků. "Program pro dobré zdraví" pomáhá zájemcům z řad schizofreniků žít lépe, zdravěji, vyrovnat se s nemocí a vedlejšími účinky léků. Program zatím pomohl 130 lidem.

shutterstock.com

Co je schizofrenie a jak ji poznáme

Schizofrenie je závažní psychické, celoživotní onemocnění, které u člověka propukne nejčastěji mezi 15. a 35. rokem života. Hlavní charakteristikou nemoci je výrazné narušení kontaktu pacienta s realitou. Pacient nemůže sdílet s ostatními svou realitu, chová se pro ostatní nesrozumitelně, což ho odděluje a izoluje od společnosti. Hlavními příznaky schizofrenie jsou:


 • halucinace sluchové i zrakové
 • bludy
 • nápadné změny v chování (nemocný je stažený do sebe, kolísají u něj nálady, je vztahovačný)
 • poruchy myšlení
 • poruchy vnímání a paměti
 • snížená schopnost jednat s lidmi
 • poruchy spánku (častěji nespavost)
 • poruchy příjmu potravy
 • nedostatečná osobní hygiena

Pacient je většinou vztahovačný, pronásledují ho bludy a halucinace, může si mluvit sám pro sebe, vytváří si vlastní vnitřní svět, který je ostatním nesrozumitelný. Dochází i k poruchám emočního prožívání, často nemocní trpí pocity strachu či úzkosti. Typické je, že pacient nemá na svůj stav objetktivní náhled a většinou není sám schopen vyhodnotit situaci, nastolit řešení, protože je uvnitř svého světa, který nefunguje jako normální společnost. "Nemoc a její příznaky způsobují pacientovi utrpění a úzkost, a i proto lidé postižení schizofrenií a jiným psychotickým onemocněním mají vyšší riziko sebevražedného jednání a sebevražda je častou příčinou jejich úmrtí. Vyrovnat se s příznaky i s nemocí samotnou je velmi těžké nejen pro nemocného, ale i pro jeho rodinu a nejbližší okolí. Faktem je, že léčený pacient se snáz vrací ke svým rolím -do práce, školy a do rodiny," říká o onemocnění MUDr. Libor Macák, původem psychiatr, dnes pracovník farmaceutické společnosti Eli Lilly, která pomáhá schizofrenikům.


Příčiny a spouštěče onemocnění

Příčin onemocnění schizofrenií či jinou psychózou je více, stejně důležité jsou i spouštěče nemoci - někdo sice může mít v genetické výbavě zakódované duševní onemocnění, ale to se nemusí po celý život projevit. Nejdůležitější příčiny a souštěče nemoci jsou:


 • dědičné dispozice
 • psychosociální vlivy - špatné rodinné poměry, nedostatečná komunikace s blízkými
 • vlivy prostředí - špatné sociální zázemí např. ve škole či v práci
 • užívání drog a jiných psychoaktivních látek
 • hormonální změny (dospívání, těhotenství, menopauza)

Léčba schizofrenie

Akutní fáze onemocnění většinou nelze zvládnout doma a pacient se léčí ústavně. Z psychiatrie je propuštěn ve chvíli, kdy je jeho stav stabilizovaný - příznaky nemoci vymizely. Schizofrenie a ostatních psychózy se léčí především mediakcí - antipsychotiky, antidepresivy, stabilizátory nálady a hormony. Díky mediakci se mohou příznaky výrazně zmírnit a u některých úplně vymizet. Psychoterapie je v těchto případech léčbou doplňkovou, během níž má pacient získat co nejvíce informací o svojí nemoci, jejím průběhu, období rekonvalescence, rizicích spojených s nemocí atd.


Farmaceutický výzkum sice pokročil, ale stejně je medikamentózní léčba bohužel spojena s nežádoucími vedlejší účinky. Ty spolu s nezdravým životním stylem nemocných způsobují další zdravotní problémy. Výsledkem je:


 • nadváha (40 až 60 % schizofreniků má nadváhu, v normální společnosti je to 35 %)
 • cukrovka
 • zvýšený krevní tlak
 • větší riziko cerebrovaskulárních chorob

"Schizofrenici a psychotici navíc většinou zanedbávají svoje zdraví – nechodí na preventivní prohlídky, většina z nich kouří a necvičí. Schizofrenie tedy postihuje zároveň jejich tělesné zdraví. I proto jsme iniciovali vznik Programu pro dobré zdraví. Uvědomujeme si, že počet takto nemocných není zanedbatelný a tito lidé také mají právo na kvalitní a plnohodnotný život a v tom jim má program pomoci," popisuje MUDr. Libor Macák důvody pro založení programu.


Program pro dobré zdraví

V roce 2005 vznikl Program pro dobré zdraví, jehož cílem je zejména motivovat pacienty s psychotickým onemocněním ke změně. Díky skupinovému psychoedukačnímu programu psychotici:


 • navazují kontakty
 • definují si reálné cíle a ty se pokouší splnit
 • získají informace o zdravém životním stylu, ideálním jídelníčku, pitném režimu, medikaci, o tom, jak mají hospodařit s penězi

Kvůli nemoci je pacient izolován od společnosti a postupem času je vyloučen z běžného života – nemůže chodit do zaměstnání nebo do školy. "Program pro dobré zdraví těmto lidem poskytuje zázemí v příjemném neformálním prostředí klubovny, kde mají možnost si popovídat a svěřit se," říká o programu Zuzana Fišarová, vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN v Praze a lektorka programu. Program probíhá během deseti sezení; jedno sezení trvá 60 až 90 minut. Prvních osm je jednou týdně, poslední dva jsou vždy po měsíci. Programu se účastní 8 až 12 lidí. "Řekla bych, že máme skvělé výsledky: 85 % absolventů programu se podaří zhubnout nebo dále nepřibírají na váze. Důkazem toho, že je program pacientům přínosný je i to, že se k nám rádi vrací," popisuje výsledky programu Zuzana Fišarová.


Program pro dobré zdraví:

 • je určen schizofrenikům a psychotikům ve stabilizovaném stavu
 • je zdarma (hradí jej společnost Eli Lilly)
 • lektory jsou především vyškolené zdravotní sestry a psychologové
 • pracuje se v něm pomocí pracovních sešitů
 • na každém setkání se měří krevní tlak, puls a vypočítává se index BMI
 • na začátku a konci programu se testují znalosti klientů týkající se zdravého životního stylu
 • závěrečné výsledky testu se pošlou ambulantnímu psychiatrovi s doporučením

V České republice absolvovalo program 130 lidí. Často se lidé v programu spřátelí a setkávají se i po skončení programu, což snižuje izolaci způsobenou nemocí. Největší síla programu je v tom, že lidé si vzájemně radí, společně řeší své problémy a navzájem se motivují.


Do programu se pacienti mohou přihlásit na internetových stránkách Programu pro dobré zdraví nebo u svého psychiatra.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lenka záhorková
3x

mám dotaz muže schizofrenik akupunkturu na uvolnění vnitřního napětí.děkuji

Jiří Láska
2x

www.jirilaska.cz

Anonym

Je schopen schizofrenik milovat? Může mít plnohodnotný vztah?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Duševní choroby

MUDr. Pavel DoubekPsychiatrická klinika VFN, 6. června 2001

Stres

V obecném pojetí pojem stres označuje reakci organismu na nadměrnou zátěž. U zvířat se stresová reakce objevuje zejména v situacích, kdy jim jde o holý život. V lidské společnosti se s jejím rozvojem dostala sociální a psychologická rovina na podobné místo jako biologické přežití.

Schizofrenie

V běžném životě ale má schizofrenie pro postižené mnohem méně poetický a mnohem více trýznivý charakter.

Kvůli vzestupu váhy vysadí lék polovina psychiatrických pacientů

Kvůli vzestupu váhy vysadí lék polovina psychiatrických pacientů. Třetina přibere během let až 20 kilogramů. V průměru pacientům stoupne váha o pět kilogramů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce