Schizofrenici a psychotici se učí, jak zdravě žít

( Nina Šeblová | přečteno: 23697x )

Přibližně 100 tisíc lidí v České republice trpí schizofrenií nebo jiným psychotickým onemocněním. Nemoc a její dlouhodobá medikamentózní léčba s sebou přináší mnoho negativních účinků. "Program pro dobré zdraví" pomáhá zájemcům z řad schizofreniků žít lépe, zdravěji, vyrovnat se s nemocí a vedlejšími účinky léků. Program zatím pomohl 130 lidem.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
199 Kč

Co je schizofrenie a jak ji poznáme

Schizofrenie je závažní psychické, celoživotní onemocnění, které u člověka propukne nejčastěji mezi 15. a 35. rokem života. Hlavní charakteristikou nemoci je výrazné narušení kontaktu pacienta s realitou. Pacient nemůže sdílet s ostatními svou realitu, chová se pro ostatní nesrozumitelně, což ho odděluje a izoluje od společnosti. Hlavními příznaky schizofrenie jsou:


 • halucinace sluchové i zrakové
 • bludy
 • nápadné změny v chování (nemocný je stažený do sebe, kolísají u něj nálady, je vztahovačný)
 • poruchy myšlení
 • poruchy vnímání a paměti
 • snížená schopnost jednat s lidmi
 • poruchy spánku (častěji nespavost)
 • poruchy příjmu potravy
 • nedostatečná osobní hygiena

Pacient je většinou vztahovačný, pronásledují ho bludy a halucinace, může si mluvit sám pro sebe, vytváří si vlastní vnitřní svět, který je ostatním nesrozumitelný. Dochází i k poruchám emočního prožívání, často nemocní trpí pocity strachu či úzkosti. Typické je, že pacient nemá na svůj stav objetktivní náhled a většinou není sám schopen vyhodnotit situaci, nastolit řešení, protože je uvnitř svého světa, který nefunguje jako normální společnost. "Nemoc a její příznaky způsobují pacientovi utrpění a úzkost, a i proto lidé postižení schizofrenií a jiným psychotickým onemocněním mají vyšší riziko sebevražedného jednání a sebevražda je častou příčinou jejich úmrtí. Vyrovnat se s příznaky i s nemocí samotnou je velmi těžké nejen pro nemocného, ale i pro jeho rodinu a nejbližší okolí. Faktem je, že léčený pacient se snáz vrací ke svým rolím -do práce, školy a do rodiny," říká o onemocnění MUDr. Libor Macák, původem psychiatr, dnes pracovník farmaceutické společnosti Eli Lilly, která pomáhá schizofrenikům.


Příčiny a spouštěče onemocnění

Příčin onemocnění schizofrenií či jinou psychózou je více, stejně důležité jsou i spouštěče nemoci - někdo sice může mít v genetické výbavě zakódované duševní onemocnění, ale to se nemusí po celý život projevit. Nejdůležitější příčiny a souštěče nemoci jsou:


 • dědičné dispozice
 • psychosociální vlivy - špatné rodinné poměry, nedostatečná komunikace s blízkými
 • vlivy prostředí - špatné sociální zázemí např. ve škole či v práci
 • užívání drog a jiných psychoaktivních látek
 • hormonální změny (dospívání, těhotenství, menopauza)

Léčba schizofrenie

Akutní fáze onemocnění většinou nelze zvládnout doma a pacient se léčí ústavně. Z psychiatrie je propuštěn ve chvíli, kdy je jeho stav stabilizovaný - příznaky nemoci vymizely. Schizofrenie a ostatních psychózy se léčí především mediakcí - antipsychotiky, antidepresivy, stabilizátory nálady a hormony. Díky mediakci se mohou příznaky výrazně zmírnit a u některých úplně vymizet. Psychoterapie je v těchto případech léčbou doplňkovou, během níž má pacient získat co nejvíce informací o svojí nemoci, jejím průběhu, období rekonvalescence, rizicích spojených s nemocí atd.


Farmaceutický výzkum sice pokročil, ale stejně je medikamentózní léčba bohužel spojena s nežádoucími vedlejší účinky. Ty spolu s nezdravým životním stylem nemocných způsobují další zdravotní problémy. Výsledkem je:


 • nadváha (40 až 60 % schizofreniků má nadváhu, v normální společnosti je to 35 %)
 • cukrovka
 • zvýšený krevní tlak
 • větší riziko cerebrovaskulárních chorob

"Schizofrenici a psychotici navíc většinou zanedbávají svoje zdraví – nechodí na preventivní prohlídky, většina z nich kouří a necvičí. Schizofrenie tedy postihuje zároveň jejich tělesné zdraví. I proto jsme iniciovali vznik Programu pro dobré zdraví. Uvědomujeme si, že počet takto nemocných není zanedbatelný a tito lidé také mají právo na kvalitní a plnohodnotný život a v tom jim má program pomoci," popisuje MUDr. Libor Macák důvody pro založení programu.


Program pro dobré zdraví

V roce 2005 vznikl Program pro dobré zdraví, jehož cílem je zejména motivovat pacienty s psychotickým onemocněním ke změně. Díky skupinovému psychoedukačnímu programu psychotici:


 • navazují kontakty
 • definují si reálné cíle a ty se pokouší splnit
 • získají informace o zdravém životním stylu, ideálním jídelníčku, pitném režimu, medikaci, o tom, jak mají hospodařit s penězi

Kvůli nemoci je pacient izolován od společnosti a postupem času je vyloučen z běžného života – nemůže chodit do zaměstnání nebo do školy. "Program pro dobré zdraví těmto lidem poskytuje zázemí v příjemném neformálním prostředí klubovny, kde mají možnost si popovídat a svěřit se," říká o programu Zuzana Fišarová, vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN v Praze a lektorka programu. Program probíhá během deseti sezení; jedno sezení trvá 60 až 90 minut. Prvních osm je jednou týdně, poslední dva jsou vždy po měsíci. Programu se účastní 8 až 12 lidí. "Řekla bych, že máme skvělé výsledky: 85 % absolventů programu se podaří zhubnout nebo dále nepřibírají na váze. Důkazem toho, že je program pacientům přínosný je i to, že se k nám rádi vrací," popisuje výsledky programu Zuzana Fišarová.


Program pro dobré zdraví:

 • je určen schizofrenikům a psychotikům ve stabilizovaném stavu
 • je zdarma (hradí jej společnost Eli Lilly)
 • lektory jsou především vyškolené zdravotní sestry a psychologové
 • pracuje se v něm pomocí pracovních sešitů
 • na každém setkání se měří krevní tlak, puls a vypočítává se index BMI
 • na začátku a konci programu se testují znalosti klientů týkající se zdravého životního stylu
 • závěrečné výsledky testu se pošlou ambulantnímu psychiatrovi s doporučením

V České republice absolvovalo program 130 lidí. Často se lidé v programu spřátelí a setkávají se i po skončení programu, což snižuje izolaci způsobenou nemocí. Největší síla programu je v tom, že lidé si vzájemně radí, společně řeší své problémy a navzájem se motivují.


Do programu se pacienti mohou přihlásit na internetových stránkách Programu pro dobré zdraví nebo u svého psychiatra.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
lenka záhorková
3x

mám dotaz muže schizofrenik akupunkturu na uvolnění vnitřního napětí.děkuji

Jiří Láska
2x

www.jirilaska.cz

Anonym

Je schopen schizofrenik milovat? Může mít plnohodnotný vztah?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 60 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.