Inzerce

Příznaky deprese

10. února 2010, MUDr. Tomáš Novák   |   přečteno: 182063x

"Jsem neschopný, hloupý, špatný a zasloužím potrestat," myslí si často člověk trpící depresí, protože nepozná, že může být nemocný. Je na rodině, přátelích a dalších lidech z okolí, aby depresi "diagnostikovali" a dovedli ho k lékaři včas.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Deprese se diagnostikuje na základě přítomnosti určitých příznaků, které jsou vymezeny Mezinárodní klasifikací nemocí. Minimální délka trvání příznaků pro diagnózu deprese je v současnosti stanovena na dva týdny.

Hlavní příznaky - alespoň dva  musí být přítomny


•    Depresivní nálada v míře jednoznačně abnormální pro daného jedince, přítomna po většinu dne a téměř každý den a trvající alespoň 2 týdny. Náladu nelze výrazněji zlepšit vlastním úsilím (vůli) nebo aktivitami, které dříve náladu zlepšovaly. Depresivní nálada nemá zjevný důvod nebo důvod neodpovídá hloubce depresivní nálady. Náladu nemocní popisují jako smutnou, bezradnou, zoufalou, bolestnou, ale i prázdnou či naopak podrážděnou.
•    Ztráta zájmů nebo potěšení při aktivitách, které jsou normálně příjemné. Nemocný nepociťuje příjemné emoce u koníčků a zájmů, které jej dřív těšily, a začne je opouštět, podobně mu přestává přinášet radost kontakt s přáteli a postupně se izoluje.
•    Pokles energie nebo zvýšená unavitelnost. Projevuje se i při běžných denních činnostech (domácnost, hygiena, práce, studium,…), které člověk dříve zvládal, vše vyžaduje zvýšenou námahu nebo člověk zvládne za stejný čas méně činností.

Vedlejší příznaky - jejich počet určuje závažnost deprese a nejméně dva by měly být přítomny 


•    Ztráta sebedůvěry nebo sebeúcty. Objevují se pocity selhání a neschopnosti.
•    Opakované prožívání či sdělování výčitek a pocitů viny, které jsou přehnané nebo neodůvodněné
•    Opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo jakékoliv sebevražedné chování
•    Stížnosti nebo důkazy svědčící o snížené schopnosti myslet nebo soustředit se, nerozhodnost a váhavost
•    Změna psychomotorického tempa, které se projevuje zpomalením (méně často zrychlením) myšlení, řeči a aktivity
•    Poruchy spánku, obvykle nespavost (méně často zvýšená spavost)
•    Změna chuti k jídlu, obvykle nechutenství s poklesem váhy (méně často zvýšená chuť k jídlu a váhový přírůstek)

Somatický syndrom  

Somatický syndrom označuje přítomnost příznaků, které jsou pro depresi zvláště typické. Patří mezi ně:

•    Zřetelná ztráta zájmu nebo potěšení při aktivitách, které jsou normálně příjemné
•    Nedostatek nebo ztráta prožívání událostí a aktivit, které normálně vyvolávají emoční odpověď (pozitivní i negativní reakci)
•    Ranní probouzení dvě nebo více hodin před obvyklou dobou probouzení
•    Deprese je těžší ráno
•    Zřetelně patrné zpomalení myšlení a chování (méně často zrychlení)
•    Výrazná ztráta chuti k jídlu
•    Úbytek hmotnosti (o 5 % nebo více za poslední měsíc)
•    Zřetelná ztráta libida


Závažnost onemocnění


Podle počtu a závažnosti depresivních příznaků se deprese dělí na mírnou, středně těžkou a těžkou. Při těžké depresi se mohou objevit i psychotické příznaky jako bludy (např. nevývratné přesvědčení o své vině a hříšnosti) nebo halucinace (např. hlasy, které sdělují jedinci, že způsobil katastrofu).

Rozpoznat depresi v situaci, kdy jedinec s těmito problémy vyhledá odborníka, nebývá složité. Problém však někdy přináší skutečnost, že sám nemocný nemusí u sebe depresi vůbec rozpoznat (říká se tomu, že nemá na nemoc náhled) nebo příznaky deprese nepovažuje za projev nemoci. Zvýšenou únavu si může vysvětlovat jako lenost, sníženou výkonnost jako svou neschopnost, špatně soustředění jako zhloupnutí, přehnané výčitky jako oprávněné a sebe samotného pak vnímat jako člověka neschopného, hloupého, špatného, který zaslouží potrestat. Tato změna myšlení může být velmi odolná vůči snaze okolí snášet důkazy o opaku, myšlení depresivního člověka je v přesvědčivosti vždy o krok napřed. Důležitá je proto role rodiny, přátel, učitelů, spolupracovníků či praktických lékařů, kteří mohou "diagnostikovat" depresi dříve a přesněji než sám nemocný. Přesvědčit člověka s depresí k vyhledání pomoci a léčbě však nemusí být jednoduché. Vhodné je zaujmout chápavý a trpělivý přístup, poukazovat především na viditelné změny, které u takového člověka pozorujeme proti jeho normě a doporučovat kontakt s odborníkem.

Příběh: Deprese v poporodním období


Eva se na druhého dítěte velmi těšila. První týdny bylo vše v pořádku, Eva kojila, dítě prospívalo, sama se cítila lépe než po prvním porodu, kdy pro ni bylo všechno nové. Po měsíci se však začala cítit unavená, nesoustředěná, budila se v noci častěji, než bylo třeba, začala mít obavy, zda zvládne péči o dítě. Stav se dále zhoršoval, již téměř nespala, ráno jen s obtížemi vstávala z postele, skoro nejedla, nebyla schopna s dítětem vyjít ven, začala si vyčítat, že je neschopná a špatná matka. Často se rozplakala, a když nebyl nikdo doma, celé hodiny nečinně proseděla.

 Manžel se Evu snažil povzbudit, pomáhal jí se starším dítětem i s domácností, ale když viděl, že se její stav nelepší, navrhl návštěvu psychiatra. Eva to odmítla a místo toho navrhla, aby se s ní manžel rozvedl a našel pro obě děti lepší matku. Tato reakce manžela vyděsila, a proto se rozhodl s Evou na psychiatrii vyrazit i přes její nesouhlas. Psychiatr stav zhodnotil jako vážnou depresi a doporučil hospitalizaci. Eva to odmítala, oddělení od dětí pro ni byl další potvrzení jejího selhání. Manžel se zaručil, že zůstane s Evou doma a dohlédne na ni i děti. Bylo to riskantní, ale vyšlo to. Eva pod dohledem manžela užívala antidepresiva a již po dvou týdnech se cítila lépe. Po měsíci již docela dobře fungovala, manžel mohl na část dne odejít od práce, se starším dítětem pomohla tchýně. Zpětně Eva uznala, že její stav nebyl normální, že návštěva psychiatra byla na místě a nechápala, čím to, že to sama nepoznala.

Přítomnost a závažnost deprese si může člověk sám orientačně stanovit pomocí některých sebeposuzovacích dotazníků. Zde si můžete stáhnout Zungův sebeposuzovací dotazník pro depresi: Zungvsebeposuzovacdotaznk.pdf. Hranice pro mírnou depresi je 40 bodů (40 – 47 b), pro depresi středně závažnou 48 bodů (48 – 55 bodů) a závažnou nad 55 bodů. Definitivní závěr je však vhodné ponechat až na konzultaci s odborníkem.


Čtěte v  následujících týdnech:

Příčiny deprese. Proč? bude vždycky jedna z našich prvních otázek

Léčba deprese - nutnost pro obnovení kvality života i jeho záchranu

autor: MUDr. Tomáš Novák

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jmenuji se jJenty8 poděkování

ve zkatce mám přísného šefá,coč se snažím ujž 3 roky akceptovat.Měla jsem přítele,stálého nic jsem po nem nechtěla a on přišel s tím ,že spolu budude žít,Nebydlíme blízko sebevše už plánoval jak se rozvede a budeme spolu,Nyní se rozvádía pořizuje si nový byt,po pů rocese coci zvšního a niní v mé moci s tím cokoli udšlat.vše to na mě domadlo najednou a já nevím ,jak z té situace ven.Myslím ,že ve svém životě už se mnou nepočítá,jenom to nechc říct nahlas.Jsem v končích.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. dubna 2010, 14:37:32

Lenka2 poděkování

napíši jen děkuji :-).

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. února 2012, 22:27:45

jiri votrubec12 poděkování

mam takovy divny taky stavy proste envydrzim chvili v klidu zdda se mi ze vsechno dopadne spatne a proste plno dalsich veci zrovna dneska men ejste k tomu vsemu zacalo brnet cely telo a ja nevim co to je prislo to taky nak divne a tohkle se mi nidky nestavalo taky se mi zdavalo ze proste sem nechtel bejt doma a furt sem chtel nekam chodit jestli mi poradíte dekuju

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. července 2010, 22:53:22


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vašek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 13. listopadu 2019, 12:02:57

    Jano, jaké máš příznaky a co jsi vše dělal, aby se to zlepšilo Diskutovat

  • Vlaďka (operace krční páteře) 13. listopadu 2019, 13:37:20

    Leni, tak držím palce, ať to pomůže.  Diskutovat

  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.