Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby

Sluneční brýle: Jak vybrat ty správné a jak o ně pečovat?

(18. června 2025, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 863x )

Sluneční brýle jsou pro většinu Čechů během letních měsíců nezbytností. Velká část z nich se o ně ale špatně stará a při jejich výběru dělá řadu chyb.

shutterstock.com

Jedno z největších nebezpečí pro lidský zrak představuje nadměrné sluneční záření. Dlouhodobé vystavení intenzivním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech dokonce poškození sítnice. Sluneční záření může zapříčinit rakovinu kůže očních víček nebo spojivky.
„Někteří Češi bohužel stále upřednostňují cenu před kvalitou a riskují tím poškození zraku. Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, do očí tak – nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem – proniká více slunečních paprsků. Ty mohou zrak ohrozit. Důležitý je i tvar. Brýle by měly dobře přiléhat k obličeji a poskytovat ochranu i z boků,” vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zatímco některým lidem postačí jedny sluneční brýle, jiní jich vlastní hned několik, a to na různé aktivity – do města, na sport nebo za volant.
„Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích za ušima ani na nose a řasy by se neměly dotýkat skel. Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

Sluneční brýle bychom měli nosit i při koupání.

Na ochranu zraku dětí se často zapomíná

Většina dospělých Čechů nevychází na slunce bez slunečních brýlí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná. Chránit zrak nejmenších před slunečními paprsky přitom odborníci doporučují už od útlého věku. „Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjí, by měly mít zajištěnu ochranu očí proti UV záření. U velmi malých dětí postačí klobouček nebo kšilt a slunečnímu záření je spíše nevystavovat. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenabízí je však každá optika. Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Kategorie slunečního filtru je jak u dětských, tak dospělých brýlí značena od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. V letním období bývá nejčastěji doporučovaná kategorie číslo tři a UV filtr 400,“ poradil Pavel Stodůlka.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat kontaktním čočkám

Během letních měsíců by měli nositelé kontaktních čoček sáhnout po těch s UV filtrem, a pokud se s nimi chystají do vody, měli by zvolit jednorázové.
„Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání je nejlepší kontaktní čočky vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je lepší nasadit si sluneční brýle,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Kdy vyměnit staré brýle za nové?


Vybrat sluneční brýle, které člověku padnou a zároveň sluší, není snadné. Není proto divu, že se lidé neradi loučí se svými oblíbenými brýlemi. Vše má ale svou životnost, sluneční brýle nevyjímaje.
„Tak jako každý materiál i materiál slunečních brýlí začne po čase stárnout, křehnout a opotřebovávat se. Výměna slunečních brýlí za nové se doporučuje po dvou letech, kdy může klesat i ochrana proti UV záření. Pokud jsou skla brýlí poškrábaná, je jejich výměna na místě okamžitě. Přibývající škrábance na slunečních brýlích vedou ke snižování ochrany proti UV záření. Poškrábané sklíčko snižuje pohodlí i kvalitu vidění,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Jak o sluneční brýle správně pečovat?

Pravidelná údržba je klíčem k tomu, aby brýle zůstaly účinnou ochranou. Základní péče zahrnuje pravidelné čištění. To je ale třeba provádět správně. Otírání brýlí nevhodnými materiály je totiž může nenávratně poškodit.
„Péče o sluneční brýle je totožná jako péče o klasické dioptrické brýle. Brýle by měli jejich majitelé čistit mikrovláknem nejlépe v kombinaci s čisticím sprejem k tomu určeným. Neuškodí také jednou za čas umýt brýle teplou vodou. Ideálně by se sluneční brýle neměly čistit na sucho o oděv nebo papírovým kapesníkem. Tyto materiály spolu s nečistotami můžou na povrchu skel zanechat škrábance, které se už nedají odstranit. Nejvhodnější je kupovat čisticí přípravky přímo v optice, kde personál poradí s typem přípravku vhodným pro dané brýle. Minimálně jednou za sezónu by si lidé měli nechat sluneční brýle vyčistit přímo v optice. Profesionální čištění je velmi důležité. V místech, kde se sluneční brýle dotýkají kůže, může docházet k hromadění nečistot. Ty se mohou stát příčinou kožních problémů, jako jsou například vyrážky,“ doporučil Pavel Stodůlka.

K péči o sluneční brýle patří i jejich správné sundávání a ukládání.
„Častou chybou je sundávání brýlí jednou rukou. Dochází tím k jejich pokřivení a hrozí vylomení stranic. Dále se nedoporučuje nosit brýle ve vlasech nebo za výstřihem. Jak pro klasické brýle, tak i pro ty sluneční platí, že by měly být skladovány v pevném pouzdře. Vnitřní výstelka pouzdra je přizpůsobena k tomu, aby se o ni čočky nepoškrábaly. Rovněž pouzdro je dobré čistit, stačí navlhčeným hadříkem se saponátem,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Zdroj: Gemini.cz

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
>
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/podpora-zdravi-kloubu-a-svalu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=podpora-zdravi-kloubu-a-svalu

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

48%
52%
Zatím hlasovalo 130 lidí

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce