Inzerce

Úsměv na celý život

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4367x )

80 % naší populace má zubní kaz, který je nejrozšířenější lidskou chorobou. V Česku ošetří zubní lékaři 6 milionů kazů ročně, přitom zubnímu kazu lze téměř 100% předejít – na čistém zubu se kaz nevytvoří. S cílem zvýšit povědomí o významu ústní hygieny, a podpořit tak zdraví ústní dutiny byl vyhlášen Světový den ústního zdraví (WOHD), a to 20. března, kdy se celosvětově pořádají akce na podporu prevence.

shutterstock.com

 „Oslavám Světového dne ústního zdraví věnujeme celý týden od 16. do 21. března, během kterého se bude konat spousta akcí zaměřených na prevenci dentálních onemocnění,“ uvádí prezident České stomatologické komory MUDr. Pavel Chrz a dodává:
„v Praze a v některých dalších městech budou probíhat přednášky v rámci preventivních projektů ve školách, posílené o promo akce v obchodních centrech a slevové akce na výrobky dentální hygieny.“

Hlavní roli v péči o zdravotní stav ústní dutiny hraje odpovědný osobní přístup k prevenci, zahrnující pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty na zuby, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a podle doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky doplněné také ústní vodou. V tomto procesu pomáhají i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů, neutralizaci kyselin i remineralizaci začínajícího zubního kazu. MUDr. Ladislav Korábek, CSc. ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha vysvětluje:
„Stejně jako budova, která má pevně stát a odolávat různým vlivům, musí mít i prevence zubního kazu a nemocí parodontu dobré základy. Ty jsou u dětí a jejich výchovy k ústní hygieně v rodinách, školkách, školách. Na takových základech pak mohou vyrůst potřebné denní návyky v péči o chrup a ústní dutinu po celý život.“ V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí, preventivní zubní prohlídku každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí. 

Nedostatečná ústní hygiena může zhoršit průběh i takových nemocí, jako jsou diabetes nebo infarkt. Onemocnění zubů totiž působí na celý organizmus. Bakterie a toxické látky ze zánětlivých ložisek v ústech mohou nejen oslabit obranyschopnost organizmu, ale také způsobit nové infekce. Nejčastějšími zdroji nákazy bývají „mrtvé“ zuby, komplikace zubního kazu (zubní váček) a parodontitida.
Negativní vliv parodontálních mikroorganismů je prokázaný na kardiovaskulární systém (vznik aterosklerózy, poškození chlopní aj.), respirační systém, průběh diabetu, intenzivně je zkoumán vliv neléčené parodontitidy na průběh těhotenství,“ varuje MUDr. Korábek.

Projekt zaměřený na prevenci

Osvěta v oblasti péče o ústní dutinu má nezpochybnitelný význam, protože převážné většině dentálních onemocnění lze předejít. Pokud jde o zdraví, prevence je vždy výrazně výhodnější než řešení vzniklého problému, ať už v individuálním, nebo globálním měřítku. Proto existují organizace a programy zaměřené na prevenci dentálních onemocnění, a proto se také slaví Světový den ústního zdraví, v rámci kterého byla vydaná edukační brožurka Pět kroků pro váš úsměv na celý život.

Dentálními onemocněními trpí během svého života 90 % světové populace. Závažnost těchto onemocnění se pohybuje od zubního kazu, zánětů dásní a nemocí závěsného aparátu zubů (parodontu) až po zhoubné nádory (rakovinu) ústní dutiny. Zubní kaz postihuje celosvětově 60 – 90 % dětí ve školním věku, 1 ze 3 dospělých nad 60 let má umělé zuby. Pouze 60 % světové populace má přístup k odborné zdravotní péči o ústní dutinu. Četnost výskytu rakoviny ústní dutiny se ve většině zemí pohybuje mezi 1 až 10 případy na 100 tisíc obyvatel. V celosvětovém měřítku je rakovina ústní dutiny osmou nejčastější se vyskytující formou zhoubných nádorů a jedná se o finančně nejnákladnější formu rakoviny.

Zdravotní stav ústní dutiny významně ovlivňuje celkový zdravotní stav organizmu, ale i řadu dalších skutečností – může narušovat řeč nebo spánek, oslabovat sebedůvěru, způsobovat problémy ve společenském životě… Základem péče o zdravotní stav ústní dutiny přitom není nic víc než odpovědný osobní přístup k prevenci, zahrnující především pravidelnou správnou a kompletní ústní hygienu a pravidelné kontroly stomatologem a dentální hygienistkou.  

VÍTE, ŽE:

 • Zubní kaz je nejrozšířenější lidskou chorobou a postihuje až 80 % populace.
 • Zubní lékaři ošetří v Česku 6 milionů kazů ročně.
 • Zdravotní pojišťovny zaplatí v Česku ročně za zubní kazy 1,5 miliardy korun.
 • Zubní kaz má polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí.
 • Preventivní zubní prohlídku v Česku každoročně neabsolvuje třetina předškolních
  a pětina školních dětí.  
 • Během těhotenství mají ženy nárok na 3 preventivní prohlídky u zubního lékaře.
 • Zubnímu kazu lze téměř 100% předejít, protože na čistém zubu se zubní kaz nevytvoří.
 • Žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle po dobu 20 minut pomáhá udržovat zuby zdravé.
 • Zuby se mohou poškodit nejen nedostatečnou, ale i přehnanou péčí.

Oslavte s námi Světový den ústního zdraví

V České republice organizuje Světový den ústního zdraví Česká stomatologická komora za podpory partnerů Listerine, Signal a Wrigley a ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Českým zeleným křížem, Sdružením studentů stomatologie ČR, programem ZDRAVÉ ZUBY, lékárnami Dr. Max a dm drogerií. V rámci oslav Světového dne ústního zdraví je pro zájemce připravena spousta akcí zaměřených na prevenci zubních onemocnění.

Informace o Světovém dni ústního zdraví také na webových stránkách www.sduz.cz.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 313 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak napravit škody na zubech po vánočním mlsání

Vánoce a Silvestr daly zabrat nejen štíhlé linii, ale i zubům. Škody teď pomůže napravit zdravá strava, správná péče a návštěva stomatologa.

Manuální versus elektrický kartáček

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů.

Je vhodné podávat dětem fluoridované tablety?

Doporučovat všem dětem bez rozdílu podávání fluoridových tablet je velmi nevhodné.

Dostavba poškozeného zubu

Dobrý den, potřebovala bych poradit s úrazem. Dívka (14 let) si urazila jedničku nahoře. Je to citlivé. Byla u svého zubaře a tam jí bylo řečeno, že se musí udělat zlatá korunka a bílá je možná v 18 letech. Zajímalo by mne jestli i nějaká jiná možnost, aby dívka nechodila se zlatým zubem? Děkuji moc

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.