Inzerce

Úsměv na celý život

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4183x )

80 % naší populace má zubní kaz, který je nejrozšířenější lidskou chorobou. V Česku ošetří zubní lékaři 6 milionů kazů ročně, přitom zubnímu kazu lze téměř 100% předejít – na čistém zubu se kaz nevytvoří. S cílem zvýšit povědomí o významu ústní hygieny, a podpořit tak zdraví ústní dutiny byl vyhlášen Světový den ústního zdraví (WOHD), a to 20. března, kdy se celosvětově pořádají akce na podporu prevence.

shutterstock.com

 „Oslavám Světového dne ústního zdraví věnujeme celý týden od 16. do 21. března, během kterého se bude konat spousta akcí zaměřených na prevenci dentálních onemocnění,“ uvádí prezident České stomatologické komory MUDr. Pavel Chrz a dodává:
„v Praze a v některých dalších městech budou probíhat přednášky v rámci preventivních projektů ve školách, posílené o promo akce v obchodních centrech a slevové akce na výrobky dentální hygieny.“

Hlavní roli v péči o zdravotní stav ústní dutiny hraje odpovědný osobní přístup k prevenci, zahrnující pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty na zuby, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a podle doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky doplněné také ústní vodou. V tomto procesu pomáhají i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů, neutralizaci kyselin i remineralizaci začínajícího zubního kazu. MUDr. Ladislav Korábek, CSc. ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha vysvětluje:
„Stejně jako budova, která má pevně stát a odolávat různým vlivům, musí mít i prevence zubního kazu a nemocí parodontu dobré základy. Ty jsou u dětí a jejich výchovy k ústní hygieně v rodinách, školkách, školách. Na takových základech pak mohou vyrůst potřebné denní návyky v péči o chrup a ústní dutinu po celý život.“ V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí, preventivní zubní prohlídku každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí. 

Nedostatečná ústní hygiena může zhoršit průběh i takových nemocí, jako jsou diabetes nebo infarkt. Onemocnění zubů totiž působí na celý organizmus. Bakterie a toxické látky ze zánětlivých ložisek v ústech mohou nejen oslabit obranyschopnost organizmu, ale také způsobit nové infekce. Nejčastějšími zdroji nákazy bývají „mrtvé“ zuby, komplikace zubního kazu (zubní váček) a parodontitida.
Negativní vliv parodontálních mikroorganismů je prokázaný na kardiovaskulární systém (vznik aterosklerózy, poškození chlopní aj.), respirační systém, průběh diabetu, intenzivně je zkoumán vliv neléčené parodontitidy na průběh těhotenství,“ varuje MUDr. Korábek.

Projekt zaměřený na prevenci

Osvěta v oblasti péče o ústní dutinu má nezpochybnitelný význam, protože převážné většině dentálních onemocnění lze předejít. Pokud jde o zdraví, prevence je vždy výrazně výhodnější než řešení vzniklého problému, ať už v individuálním, nebo globálním měřítku. Proto existují organizace a programy zaměřené na prevenci dentálních onemocnění, a proto se také slaví Světový den ústního zdraví, v rámci kterého byla vydaná edukační brožurka Pět kroků pro váš úsměv na celý život.

Dentálními onemocněními trpí během svého života 90 % světové populace. Závažnost těchto onemocnění se pohybuje od zubního kazu, zánětů dásní a nemocí závěsného aparátu zubů (parodontu) až po zhoubné nádory (rakovinu) ústní dutiny. Zubní kaz postihuje celosvětově 60 – 90 % dětí ve školním věku, 1 ze 3 dospělých nad 60 let má umělé zuby. Pouze 60 % světové populace má přístup k odborné zdravotní péči o ústní dutinu. Četnost výskytu rakoviny ústní dutiny se ve většině zemí pohybuje mezi 1 až 10 případy na 100 tisíc obyvatel. V celosvětovém měřítku je rakovina ústní dutiny osmou nejčastější se vyskytující formou zhoubných nádorů a jedná se o finančně nejnákladnější formu rakoviny.

Zdravotní stav ústní dutiny významně ovlivňuje celkový zdravotní stav organizmu, ale i řadu dalších skutečností – může narušovat řeč nebo spánek, oslabovat sebedůvěru, způsobovat problémy ve společenském životě… Základem péče o zdravotní stav ústní dutiny přitom není nic víc než odpovědný osobní přístup k prevenci, zahrnující především pravidelnou správnou a kompletní ústní hygienu a pravidelné kontroly stomatologem a dentální hygienistkou.  

VÍTE, ŽE:

 • Zubní kaz je nejrozšířenější lidskou chorobou a postihuje až 80 % populace.
 • Zubní lékaři ošetří v Česku 6 milionů kazů ročně.
 • Zdravotní pojišťovny zaplatí v Česku ročně za zubní kazy 1,5 miliardy korun.
 • Zubní kaz má polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí.
 • Preventivní zubní prohlídku v Česku každoročně neabsolvuje třetina předškolních
  a pětina školních dětí.  
 • Během těhotenství mají ženy nárok na 3 preventivní prohlídky u zubního lékaře.
 • Zubnímu kazu lze téměř 100% předejít, protože na čistém zubu se zubní kaz nevytvoří.
 • Žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle po dobu 20 minut pomáhá udržovat zuby zdravé.
 • Zuby se mohou poškodit nejen nedostatečnou, ale i přehnanou péčí.

Oslavte s námi Světový den ústního zdraví

V České republice organizuje Světový den ústního zdraví Česká stomatologická komora za podpory partnerů Listerine, Signal a Wrigley a ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek ČR, Českým zeleným křížem, Sdružením studentů stomatologie ČR, programem ZDRAVÉ ZUBY, lékárnami Dr. Max a dm drogerií. V rámci oslav Světového dne ústního zdraví je pro zájemce připravena spousta akcí zaměřených na prevenci zubních onemocnění.

Informace o Světovém dni ústního zdraví také na webových stránkách www.sduz.cz.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 304 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Až 60% Čechů nedbá na správnou ústní hygienu. Důsledkem jsou zubní kazy, zánět dásní i parodontitida

Podle různých statistik trpí devět z deseti lidí v České republice, mnohdy aniž by o tom vědělo, nějakým onemocněním dutiny ústní. Většině problémů lze přitom snadno předejít prevencí. K té vedle pravidelných prohlídek u stomatologa patří také profesionální dentální hygiena a především pečlivá péče o chrup v domácím prostředí. Alarmující je, že pouze každý třetí ví, jak má tato vypadat.

Manuální versus elektrický kartáček

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů.

Je vhodné podávat dětem fluoridované tablety?

Doporučovat všem dětem bez rozdílu podávání fluoridových tablet je velmi nevhodné.

Ortodoncie - léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek

Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %. Jaký je rozdíl mezi ortodoncií dříve a nyní? Jak dlouho trvá ortodontická léčba? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v následujícím článku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.