Inzerce

Vypadávání vlasů a jeho příčiny

7. března 2007,   |   přečteno: 30746x

Příznaky vypadávání vlasů jsou různé. Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření "koutů" na čele a lysinek na temeni, až zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen je výpad vlasů difúznější a netvoří se tak výrazné "kouty". Někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají tak okrouhlé lysinky.

Příznaky vypadávání vlasů jsou různé. Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření "koutů" na čele a lysinek na temeni, až zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen je výpad vlasů difuznější a netvoří se tak výrazné "kouty". Někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají tak okrouhlé lysinky. Vypadávání vlasů je mnohdy více než na hlavě viditelné na polštáři, v odpadu po koupání a na hřebenu při česání. Údaje o tom, kolik zdravému člověku může vypadnout vlasů, se různí. Nejčastěji se uvádí až okolo 100 vlasů za den.

Vypadávání vlasů

Lékařský termín pro zvýšené vypadávání vlasů je effluvium či defluvium. Kompletní ztráta vlasů se nazývá lysivost, odborně alopecia nebo calvities. Vypadávání vlasů může být přechodné nebo trvalé, částečné nebo úplné, ložiskové nebo difuzní.

Příčiny vypadávání vlasů

Příčin vypadávání vlasů je opravdu velký počet a mnohdy není lehké zjistit, proč ke ztrátě dochází. Někdy je naopak příčina jasná, ale vypadávání vlasů se léčebně ovlivňuje problematicky. Schematicky lze poruchy růstu vlasů rozdělit na 2 hlavní skupiny.

 • Onemocnění vrozená, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku lysých ložisek na hlavě nebo mohou vlasy chybět zcela. Mnohdy chybí i jiné ochlupení na těle. Léčebně se většinou nedá nic dělat.

 • Další skupinou onemocnění jsou poruchy získané během života a ty jsou nejčastější. Malou skupinou jsou chorobné změny kůže hlavy, může dojít k jizvení se zánikem vlasových cibulek a nevratným vypadáváním vlasů v postižené lokalitě.

Daleko častěji dochází k přechodnému výpadu vlasů, a to z těchto příčin: těžký, utažený účes, trvalý psychický stres, fyzické vypětí, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatek vitamínů, podvýživa, onemocnění štítné žlázy a těžké operace.

Zejména u mužů dochází k vypadávání vlasů, které začíná na čele, postupně dochází k vypadávání na celém temeni, až zbývá úzký lem v týlu. Při tomto typu vypadávání vlasů hraje důležitou roli dědičnost a mužské pohlavní hormony. Tento typ vypadávání se nazývá androgenetický.

K diagnostice vypadávání vlasů většinou postačí zkušenému lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s pacientem, a pohled na kštici, kdy posoudí stav vlasu a kůže. Při nutnosti podrobnějšího zhodnocení počtu a kvality vlasů sestaví trichogram.

Trichogram je metoda, při níž dermatolog vytrhává pacientovi na různých místech hlavy malé chomáčky vlasů a zkoumá jejich kořínky pod mikroskopem. Modernější, ale ne běžně dostupnou metodou je fototrichogram; při této metodě se ve vlasové pokrývce hlavy hladce vyholí malá ploška kůže a silně zvětšená se vyfotografuje. Lékař po třech dnech spočítá jednotlivé znovu vyrůstající vlasy. Častěji něž trichogram a fototrichogram se provádějí běžné krevní testy. Vzácně při podezření na jizvící procesy se provede v lokálním znecitlivění malý odběr kůže a mikroskopické vyšetření stavu vlasových cibulek a okolí tkáně.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Brigita1 poděkování

Nedostatok cínu v tele má príčinu vypadávanie vlasov. Neviem, ako ho nahradiť, možno existuje nejaký suolement. Príčinou šedivenia vlasov je nedostatok selénu. Selén sa dá kúpiť.

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. srpna 2010, 20:58:48

Ewa červinková13 poděkování

dobrý den...je mi 18 let a padaj mi stáále hrozně vlasy už je to asi měsííc....utaženýým účesem to neni...protože je nosíím hodně rozpuštěné...čím to může byt prosíím??..:(

Reagovatpoděkovatnahlásit

22. října 2010, 14:10:43

expiration8 poděkování

dobry den je mi teprve 17let (muž) a jiz mam problem s vypadavanim vlasů. na čele mám na svůj věk velké kouty a pomalu se mi začína delat lysinka i na zatylku. vubec nevím co s tím delat :( ... take se mi vlasy velmi rychle mastí . díky za odpoved

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. ledna 2011, 21:54:44


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 218 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. února 2019, 05:34:25

  Promiň došly děcka tak už jsem se sem nedostala. Pak jsem šla spát. Konečně jsem se… Diskutovat

 • Michala (Bolesti kloubů) 17. února 2019, 11:08:18

  Myslíte si, že po operaci kolene, bych mohla vydržet i bez prášků od bolesti? Diskutovat

 • Pavlína (Zlomenina pánve) 17. února 2019, 11:09:57

  Byl tu někdo na operaci kolene? s meniskem? nevíte jestli budu muset brát prášky od bolesti? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.