Inzerce

Zanět hrtanu a záklopky hrtanové

9. listopadu 2010, MUDr. Jiří Štefánek   |   přečteno: 58789x

Kdo se někdy u svého dítěte setkal s dusivým štěkavým kašlem, nejenže na to nikdy nezapomene, ale už vždycky bude vědět, že laringitida je tu znovu, a místo teplého čaje bude ordinovat jako první pomoc otevřené okno a proud chladného vzduchu. Podzimní seriál o nemocech dýchacích cest pokračuje.

foto: shutterstock.com

Zánět hrtanu (laryngitida)

Zánět hrtanu postihuje děti i dospělé osoby. Hrtan je důležitá část dýchacích cest. Směrem dolů ústí hrtan do průdušnice a směrem nahoru sousedí s nosohltanem, od nějž je při polykání oddělen záklopkou hrtanovou. Hrtan ovšem není jen jakási spojnice nosohltanu s průdušnicí. V hrtanu se totiž vyskytují dva důležité vazy. Jsou to tzv. hlasivky a jejich rozkmitání vydechovaným vzduchem je základem tvorby lidské řeči.

Nejčastější příčinou laryngitidy jsou virové infekce, které se šíří kapénkovou cestou. Viry mohou oslabit slizniční obranu a mohou pak být následovány bakteriální infekcí, to však není pravidlem.

Nemoc je často provázena klasickými chřipkovými příznaky – horečka, únava, bolesti kloubů, celková nevůle. Kromě toho se objeví důsledky podráždění sliznice hrtanu a hlasivek – suchý kašel, bolesti a pálení krku, chrapot. Nepříjemné pocity se stupňují při mluvení. Dramatické projevy bývají u dětí, které trpí dusivým štěkavým kašlem, jsou neklidné a dušné.

Kromě nálezu výše uvedených příznaků je vhodné provést výtěr dýchacích cest, který může při mikrobiologickém vyšetření zachytit přítomné bakterie. U virových zánětů při výtěru většinou nic zvláštního nenajdeme. Cenným vyšetřením je náběr krve a zjištění sloučeniny CRP, která vzrůstá při zánětech. Je-li zvýšení jen mírné, jedná se spíše o infekci virovou, při velkém zvýšení se s velkou pravděpodobností jedná o infekci bakteriemi.

Jako léčbu lze použít protizánětlivé léky, které používáme i u jiných virových onemocnění (paralen, coldrex apod). Při obtěžujícím kašli se předepisují léky, které ho tlumí (tzv. antitussika). Na podrážděný krk lze dávat obklady, což je spojeno s dočasnou úlevou. Je-li infekce bakteriálního původu, lze s úspěchem použít antibiotika.

Děti je při těžších projevech vhodné vzít k dětskému lékaři, který je vyšetří. Důležité je odlišit laryngitidu od EPIGLOTITIDY, která je mnohem vzácnější a nebezpečnější. První pomocí u dítěte s laryngitidou je otevřít okno a nechat ho vdechovat chladný vzduch. Chladný vzduch zklidní podrážděný hrtan a dítěti se uleví.

Zánět záklopky hrtanové (epiglotitida)

Akutní epiglotitida je život ohrožující bakteriální infekční onemocnění postihující malé děti (batolata a předškolní děti). Nemoc způsobuje bakterie známá jako hemofilus. K nákaze dochází obvykle vzdušnou cestou, bakterie se po vdechnutí usadí na sliznici dýchacích cest a začnou se množit. Záklopka hrtanová je útvar, který odděluje dýchací cesty od trávicích. Je ovládána svaly a reflexně se uzavírá, pokud přijímáme potravu a tekutiny. Pokud ji hemofilus napadne, mluvíme o epiglotitidě. Musíme dodat, že toto nebezpečné onemocnění se čím dál více stává raritou, což je důsledek očkování proti hemofilovi.

Při infekci záklopka oteče a zúží dýchací cesty. Po počátečních chřipkovitých příznacích se objeví bolest v krku, kašel a dušnost. Dítě je tiché a klidné, protože není schopno udýchat větší fyzickou námahu. Začne se bránit v případě, že se ho někdo pokusí položit na postel. Je to proto, že při uložení do vodorovné polohy se uzavřou dýchací cesty ještě více a riziko smrti udušením se ještě zvýší. Diagnózu stanoví pediatr, či lékař ORL, který se do dutiny ústní podívá speciálním zrcátkem. V něm uvidí oteklou záklopku za kořenem jazyka.

Nemocné dítě se musí monitorovat, dodat kyslík, zajistit dýchací cesty, podávají se antibiotika a ke zmenšení otoku se někdy krátkodobě podávají i kortikoidy.

Setkali jste se s laryngitidou nebo epiglotitidou? Pište své zkušenosti do diskuse nebo na adresu redakce.

autor: MUDr. Jiří Štefánek , Nemocnice Havlíčkův Brod

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
eva3 poděkování

Už nejsem žádné dítě je mi 38 let.rýma,bolest a pálení v krku,špatné polykání,chrapot až ztráta hlasu,bolest na hrudi,další den se přidá kašel i vykašlávání zeleného hlenu,teplota jen zvýšená tak 37,5.ležet se nedá dráždivý kašel,který dusí.obvodní lékařka mi řekla že jsem náchylná na viry a že to přejde at si vezmu paralen a nechodím na sluníčko.a at si zvyknu.jezdím jako průvodčí a bez hlasu to jaksi nejde.byla jsem i na krčním a tam mi napsala bioparox,a odpověd byla podobná at si zvyknu.tento rok už to mám podruhé!žádný výtěr ani odběr krve.proč vůbec k těm lékařům chodím když si informace scháním přes net?připadám si jako simulant a pořádně nakvašenej.takže si musím zvyknout a při dobrém průběhu se v noci možná zadusím.Přeji vám hodně trpělivosti jak s námi pacienty tak i z lékaři.Vzpomínáme.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. května 2011, 11:26:47

ruzena1 poděkování

Můj syn má 5 let a laringitidu má pravidelně každý rok v únoru.Vždy ráno okolo 4-5hodiny ranní má štěkavý kašel a dusí se.Musíme hned otevřít okno ikdyž jsou venku mrazy a hned se musí madýchat studeného vzhuchu podávám čípek Rectodelt 400 a hned volám záchranku.Dostane dvě injekce a 4 dny v nemocnici.Je to hrozné,ale hlavně nkdy nevíte ,kdy to přijde.

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. května 2011, 16:21:34

LADA1 poděkování

Dnes již skoro 30ti letý syn,si toto zažíval od jeho 8 měsíců! Pak se tato nemoc skoro pravidelně vracela - po 10ti až 12ti měsících!Celkem4x - poslední byla v jeho 4 letech.Po této době se vše postupně sklidnilo.ALE - bylo to stresující období,nevěděli jsme,kdy se opět vrátí!V tehdejší době nám lékaři o té nemoci nic neřekli - syn byl v nemocnici týden ( kyslík a antibiotika).Dozvěděli jsme se jen,že je to KŘEČ V KRKU...nikdy dříve jsme o takové nemoci neslyšeli.

Reagovatpoděkovatnahlásit

10. května 2012, 11:52:01


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 218 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. února 2019, 05:34:25

    Promiň došly děcka tak už jsem se sem nedostala. Pak jsem šla spát. Konečně jsem se… Diskutovat

  • Michala (Bolesti kloubů) 17. února 2019, 11:08:18

    Myslíte si, že po operaci kolene, bych mohla vydržet i bez prášků od bolesti? Diskutovat

  • Pavlína (Zlomenina pánve) 17. února 2019, 11:09:57

    Byl tu někdo na operaci kolene? s meniskem? nevíte jestli budu muset brát prášky od bolesti? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.