Inzerce

Zánět spojivek u dětí

25. července 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 77207x

Představují jedno z nejčastějších onemocnění očí v dětském věku. Podle příčin je můžeme dělit na záněty bakteriální, virové nebo alergické. Většinou se vyléčí poměrně rychle a bez komplikací, ale není radno je podceňovat.

foto: shutterstock.com

Zánět spojivek u dětí je bakteriální, virové nebo alergické postižení očí, které se projevuje pálením, svěděním, bolestí a výtokem z očí. Do očí si je děti obvykle zanesou špinavými prsty, společným ručníkem nebo vodou v bazénu. Mezi časté původce bakteriálního zánětu spojivek patří stafylokoky, streptokoky nebo chlamydie. Virový zánět je jedním z příznaků nachlazení. Zánět spojivek u dětí se léčí podle vyvolávající příčiny. 

Bakteriální zánět spojivek se projeví pálením, svěděním a bolestí očí, otokem očních víček a hustým nebo krustovitým výtokem, který slepuje víčka k sobě, zejména při spánku. Na bakteriální zánět spojivek lékař předepíše dítěti antibiotika ve formě očních kapek nebo masti. Mast se obvykle aplikuje na noc, aby ve dne svojí přítomností v oku nerušila. Kapky slouží k pravidelnému ošetřování oka během dne.

Zánět spojivek virového původu má podobné příznaky, pouze výtok z očí je vodnatější a dítě má příznaky jako při zánětu horních cest dýchacích. Jako základní způsob léčení je možno zkusit aplikací volně prodejných očních kapek, doplněnou oplachy oka borovou vodou nebo speciálními očními vodami, nejlépe pomocí speciálních očních vaniček nebo tampónů.

Prohlédněte si naši nabídku zde.

Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Pomocí namočeného tampónu jej vytřete směrem od vnějšího koutku k vnitřnímu. Nedojde-li během 2 - 3 dnů ke zlepšení, navštivte pediatra.

Záněty mohou být velmi nakažlivé.

Proto je důležité, abyste si pokaždé před ošetřením i po něm pečlivě umyli ruce. Ostatní členové rodiny by neměli používat mycí prostředky nebo ručníky dítěte, neboť by se mohli také nakazit. Pro snížení světloplachosti dáme dítěti tmavé brýle, které může nosit i v místnosti. Brýle často omýváme. Vhodné je zároveň ponechat dítě doma, protože vítr, prach a slunce průběh léčení zpomalují. Přestože je dítě jinak v pořádku, nemělo by jistě po dobu nemoci docházet do kolektivu.

Zánět spojivek může být i projevem alergické reakce. Obtíže vznikají po kontaktu s alergenem. Většinou je vyvolají pyly, plísně, roztoči z prachu v domácnosti nebo zvířata. Nejznámější alergický zánět spojivek vzniká při senné rýmě. Alergické projevy se léčí speciálními očními kapkami s antihistaminiky. Od otoku víček Vám pomohou studené obklady. Alergickým zánětům předejdete tím, že se vyhnete alergenům, které Vám vadí. Omezte kontakt s prachem a pyly.

Internetová Lékárna.cz nabízí mnoho přípravků pro zdraví a výživu očí.

Přečtěte si také

Když dítě nechce spát

Nezvladatelné dítě

Pozor na nadměrný přísun fluoru v dětství

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 722 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.