Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nevolnost, pálení žáhy i nadýmání vám pomůže zvládnout homeopatie

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2913x )

Blíží se Vánoce, svátky spojené s hodováním, dost často u mnohých z nás i s nevolností, problémy s trávením a nadýmáním... Co s tím?

shutterstock.com

Nevolnost, pálení žáhy a nadýmání - i tak může skončit slavnostní hodování. Nejlepší by bylo rozhodně se udržet na uzdě a vyvarovat přílišných dávek jídla, ale pokud se vám to už stane, pak můžete mít po ruce i homeopatické léky, které vám uleví.

Chelidonium 9 CH - mějte ho po ruce pro případ, že máte špatné trávení po konzumaci tučnějších jídel. Ocení ho i ti, kteří mají potíže se žlučníkem, bolest a pocit tlaku pod žebry na pravé straně. Nasadit by ho měli ti, kteří mají potíže po česneku, kávě, ale i při rozčílení. Chelidonium patří mezi léky, které čistí žlučové cesty, takže působí i preventivně. Podporuje metabolismus žluči a funkci žlučníku i žlučových cest. Je vhodný při bolestech žlučníku a zpomaleném trávení. Projevuje se nevolností a bolestí v pravém podžebří, bolest může vystřelovat pod pravou lopatku. Pacient také pociťuje hořkou pachuť v ústech.

Gastrocynesine - pomůže zvládnout bolesti, pálení a pocit tíhy v oblasti žaludku, pálení žáhy, spavost po jídle, regurgitace, gastroezofageální reflux. Tablety necháte rozpustit v ústech 15 minut před jídlem. Pokud to nepomůže, pak ještě před spaním. Je vhodný jak pro preventivní podání před těžkým jídlem, tak pro řešení trávicích potíží spojených s konzumací jídla. Pomáhá při pálení žáhy, pocitu těžkého žaludku a po přejedení.

Nux vomica 9 CH - lék s detoxikačními účinky. Je vhodný před konzumací těžkého, mastného jídla a alkoholu i po ní. Mezi typické příznaky patří říhání, pocit tíhy v žaludku, nevolnost, ospalost po jídle a bolest břicha. Příznaky se objevují nejčastěji asi 2 hodiny po jídle. Nux podporuje trávení, působí při otravách jídlem i alkoholem a při zvracení. Je vhodné ho podávat i preventivně – před večírkem nebo před jídlem, o kterém víme, že je pro naše trávení náročné. 

Antimonium Crudum 9 CH - je lék vhodný pro velké jedlíky a milovníky uzenin a kyselého jídla. Nevolnost a pocit plnosti, neustálé dávení a zvracení, které nepřináší úlevu. V ústech se při říhání objevuje chuť požitého jídla. Průjem se střídá se zácpou. Ve vodnatém průjmu zbytky nestráveného jídla. Jazyk se silným bílým povlakem. Podrážděnost, špatná až zlostná nálada. Zhoršení v páchnoucích prostorách, horkem a kyselou stravou. Zlepšení klidem a na vzduchu.

Ipecacuanha 9CH - přetrvávající nevolnosti od nichž zvracení neuleví. Již jen vůně jídla vyvolává nucení na zvracení. Jazyk je čistý. Koliky a křeče v břiše. Podrážděná nálada. Ulehnutí zhoršuje potíže, stejně tak pohyb. Zhoršení též teplým, vlhký počasím. Příčinou potíží bývá konzum těžce stravitelného jídla, někdy i vepřového masa, případně i těhotenství.

Argentum nitricum 9CH - pacient je znám jako uspěchaný. Trpí některou z fobií nebo trémou, zejména před zkouškou nebo veřejným vystoupením. Břicho nafouklé „až k prasknutí“. Explozivní říhání. Vodnatý průjem. Zánět žaludečních sliznic, pálení žáhy. Záliba ve sladkostech, které však potíže zhoršují. Po sladkostech průjem. Příčinou potíží může být strach, jeho potlačování a konzum sladkostí. Zlepšení odříhnutím, vypouštěním větrů a hlavně tlakem na břicho. Potíže zmírňuje i ležení na břiše s pěstmi nebo polštářkem pod břichem.

Arsenicum album 9 C - je lék vhodný při alimentární intoxikaci, hlavně po konzumaci zkaženého masa. Do obrazu tohoto léku patří také akutní gastroenteritidy a bolesti žlučníku, které začínají nejčastěji kolem 1. až 3. hodiny ranní. Také silný, dráždivý, pálivý průjem. Pacient je zimomřivý a úzkostný. 

Lycopodium 9 CH - lék na nadýmání, pálení žáhy a další dyspeptické potíže vzniklé velmi brzy po jídle. Pacienti si potřebují hned po jídle rozepnout opasek, protože jsou i po malém množství jídla nafouklí a zčervenalí v obličeji. Stav se nezlepší ani po odchodu plynů. Mají nedostatečné trávení, křeče v břiše a navzdory velkému hladu jsou sytí už po malém množství jídla nebo pití, silné větry jsou doprovázeny bublavými zvuky v břiše. Jejich stav se zhoršuje pozdě odpoledne, kolem 17. hodiny a teplem, zlepšuje se naopak na čerstvém vzduchu a chladem. Tito pacienti jsou hodně vybíraví v jídle a špatně tráví některé druhy potravin například cibuli, kterou z jídla vybírají. 

China 9 CH - podporuje metabolismus tekutin v těle a je vhodné ji podávat po ztrátách tekutin (zvracení, průjmy). Pacient, který lék potřebuje, si stěžuje na nafouklé, rozepjaté břicho a říhání nebo odchod plynů mu neuleví. Často mívá problémy se žlučníkem, trpí na žlučníkové koliky nebo průjem, který bývá zvláště po ovoci, ale také po mléce, nebo po tuku. Může mít i pocit hořké chuti v ústech. Pacient často málo pije a špatně zvládá ztráty tekutin. 

Carduus marianus (ostropestřec marijánský) - lék vhodný na vyčištění a regeneraci jater a žlučových cest. Je výborný při zvýšených jaterních testech, např. po žloutence, po lékovém postižení jaterní tkáně (v kombinaci s lékem Phosphorus 9 CH).

Carbo vegetabilis - je lékem nadýmání, které se zlepšuje říháním. V podstatě každé jídlo vyvolává nadýmání, pacient má pálivé pocity v žaludku a chuť na slaná, kyselá, někdy i sladká jídla a na kávu. Má odpor k masu a mléku. V popředí je nedostatečné trávení, křeče v břiše, říhání, nepříjemně páchnoucí časté větry, škytavka zhoršená večer, v noci a vlhkým teplým vzduchem. Zlepšení přichází na čerstvém vzduchu, chladem. Tučná jídla a mléko zesilují potíže. Pacient je celkově pomalý, lhostejný, občas podrážděný, má kolísavou náladu. 

Zažívací potíže u dětí

Zažívací obtíže dětí, zejména z přejedení různými druhy pochutin (jak typické zejména pro období Vánoc), můžeme vedle kratšího, obvykle půldenního půstu ovlivnit pozitivně i některými homeopatickými léky.

Na přetížený žaludek působí dobře lék Antimonium crudum 9 CH. Přetrvává –li nevolnost, je –li zvracení, které ale neulevuje,  podáváme lék Ipeca 9 CH. Je –li na zvracení, ale zvracení se většinou nedostaví, bolí žaludek, případně i hlava, může pomoci Nux vomica 9 CH. Výše uvedené léky podáváme po 30 minutách. Vždy vycucat 5 kuliček, podávat do zlepšení. Intervaly je možno postupně prodloužit.  Malým dětem rozpustíme 5 kuliček v 1 dcl kojenecké vody a podáváme čajovou  lžičku tak, aby omyla sliznice dutiny ústní. Léky je možno kombinovat. U dětí, které mají výrazné nadýmání a hojné větry, poslouží lék Argentum nitricum 9 CH.

Prevence potíží se zažíváním

Pokud je na vině stres, pak byste se mu měli vyhnout. To se hezky řekne, ale hůř udělá. Měli byste se snažit být co nejvíc v klidu -  když už ne jindy, tak jistě v době jídla. Žádné rychlé hltání, ale pohoda. 

Prevenci lze v podstatě shrnout do několika rad:

  • Jezte pravidelně, menší porce a častěji.
  • Jezte pomalu.
  • Dejte žaludku a trávení možnost se s jídlem v klidu vyrovnat – jestli je to možné, pak po jídle alespoň krátce relaxujte.
  • Nekuřte a nepijte kávu během jídla – samozřejmě raději se kouření vzdejte zcela. Při potížích s trávením vynechejte alkohol, i když jste možná slyšeli, že právě ten trávení podporuje.
  • Důležitý je také pravidelný pohyb, pobyt venku a pitný režim – čistá voda (v zimě teplá) a bylinkové čaje (mátový, fenyklový, zázvorový a meduňkový, které podporují trávení).

Zdroj: www.svethomeopatie.cz

komerční sdělení500x150_sedatif_2020_12_ordinace.cz.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Homeopatie
Partner rubriky Homeopatie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Jsou homeopatika podvod?

Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.

Nejčastější mýty o homeopatii

Homeopatií se dá léčit rakovina, při užívání homeopatik musíte zapomenout za žvýkačky a čištění zubů. To jsou některé z mýtů o homeopatii, které bychom rádi probrali.

Najděte si svého homeopata

Pokud potřebujete najít ve svém okolí cetrifikovaného homeopata, bude se vám hodit přehled těch, které garantuje Homeopatická lékařská asociace, čili Sdružení lékařů, praktikujících homeopatii.

Homeopatie

Homeopatie je lékařská léčebná metoda založená na principu, že podobné se léčí podobným. Pacientovi je tedy podávána látka, zpracovaná speciálními homeopatickými postupy do homeopatického léku, která je-li podána zdravému jedinci, vyvolá u něj krátkodobě tytéž příznaky a potíže, jakými se projevuje pacientova choroba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce