Inzerce

Aby vás netrápila neuróza

4. listopadu 2008, Redakce   |   přečteno: 92901x

Víte, že není neuróza jako neuróza? Lidé si velmi často stěžují na žaludeční neurózu.

Víte, že není neuróza jako neuróza? Lidé si velmi často stěžují na žaludeční neurózu, psychologové a psychiatři však mluví o neuróze jiné jakožto o duševní poruše. Krom toho někdy břichabolu z nervů mluví i lidé, která tahle potíž postihne jen tu a tam, například před zkouškou ve škole nebo před důležitým pracovním pohovorem. Jak spolu zmíněné potíže souvisejí a v čem se naopak liší?

Aby vás netrápila neuróza

Zatímco jednorázovým problémům se zažíváním z nervů není třeba věnovat pozornost, protože jde o přirozenou reakci těla na ojedinělou stresovou situaci, s dalšími dvěma typy obtíží je to jinak.

Žaludeční neuróza je de facto lidovým označením vleklých a někdy mimořádně obtěžujících potíží s trávením, pro které mají odborníci označení žaludeční dyspepsie nebo třeba dráždivý tračník. Je to funkční porucha - dotyčný orgán je v pořádku, vyšetření nic neukazují, avšak potíže trvají. Často pomůže až změna životního stylu, nebo přinejmenším zásadní úprava jídelníčku. Pokud je však vinen stres, třeba vyloučení mléčných výrobků, které některým lidem nesvědčí, nestačí. Bohužel, lék na tuto "neurózu", který by stačilo spolknout, není.

Pilulky naopak mohou pomoci těm, kdo trpí neurózami coby skutečnými duševními poruchami. Není to přitom nic vzácného, někdy v životě se s nimi potýká celá čtvrtina lidí. Pokud se neléčí, většinou samy nemizí a naopak mohou nemocného paralyzovat čím dál více.

Mezi jejich typické příznaky patří bušení srdce, bolest hlavy a břicha, omdlévání, pocit na zvracení, průjmy, zácpy,. Neschopnost pohnout se, promluvit, poruchy soustředění, výpadky paměti a další. Projevují se i na psychice dotyčného - člověk mimo jiné mívá snížené sebehodnocení, někdy dokonce sebevražedné myšlenky, avšak na rozdíl od duševních nemocí při této porušuje si lidé svůj stav dobře uvědomují, jejich osobnost se nijak nemění. "Neléčená neuróza se může stát podkladem pro rozvoj deprese, ale také u hrozí vysoký krevní tlak a onemocnění srdce," vyjmenovává rizika psychiatr Ján Praško.

Krom neuróz trpí mnozí lidé také fobiemi neboli nepřiměřeně silným strachem, třeba z pavouků nebo z veřejného vystoupení. Celkem existuje asi dvě stě druhů fobií. Možností léčby a naštěstí více, mezi nejběžnější patří používán léků potlačujících úzkost a antidepresiv, důležité jsou také psychoterapie. Vhodný způsob léčby nejlépe stanoví psychiatr.

Inzerce
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Ondrej1 poděkování

Dobrý den,rád píší na tento web,ale občas mám takový drobný problém.občas mám pocit,ze mám neurózu v oku.je to nepříjemný stav,kdy se mi do víčka dostává nepříjemný pocit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. října 2016, 10:49:11


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Inzerce https://boiron.cz/cs/210-magnesium-300?utm_source=ordinace&utm_medium=banner&utm_campaign=c3_2018
Anketa
Má časté používání počítače vliv na váš zrak?
Zatím hlasovalo 219 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Uf už jsem myslel.. (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 19. září 2018, 13:04:53

    Tak tohle je teda paráda.. Velice děkuji za váš komentář. Je pro mě velmi důležitý,… Diskutovat

  • Klárka (Chci zhubnout) 20. září 2018, 22:09:43

    Naďo zhubla jste a váhu si udržujete nebo nabrala jste po skončení programu něco? Diskutovat

  • Romana (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 18. září 2018, 10:02:14

    Zase po čase ahoj. Před časem jsem tu přispívala - můj nevlastní táta od mých 5 let… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.