Inzerce

Juka

19. června 2007, Mgr. Daniel Jun   |   přečteno: 24123x

Juka je stále zelená rostlina, vzhledem připomínající palmu. Vyskytuje se zejména v oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ze silného kmene vyrůstají listy mečovitého tvaru.

Díky indiánům…

juka

Juka je stále zelená rostlina, vzhledem připomínající palmu. Vyskytuje se zejména v oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ze silného kmene vyrůstají listy mečovitého tvaru. Květenství tvaru pyramidy je složeno z bílých zvonkovitých květů, které v noci příjemně voní. Pro své léčivé účinky je juka již po staletí uctívána indiány a má co nabídnout i modernímu člověku. Dokáže totiž příznivě ovlivnit např. zánětlivá onemocnění kloubů i některá onemocnění v oblasti srdečně-cévního systému.

Jak juka působí v organismu?

Juka obsahuje látky, které ve vědeckých studiích vykázaly protizánětlivé, protivirové a protinádorové účinky. U artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů) může juka přinést zlepšení u otoků, snížené pohyblivosti kloubů a může pomoci zredukovat bolestivost v postiženém místě.

V oblasti srdečně-cévního systému mají obsahové látky schopnost upravit zvýšený krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů (druh tuků, které se vyskytují u některých onemocnění v krvi ve zvýšeném množství). Juka může také pomoci ulevit při migrenózních bolestech hlavy.

Co se používá

Pro léčebné účely se nejčastěji používá prášek ze stonku nebo kořene různých zástupců rodu juka (např. z druhu Yucca shidigera, Y. brevifolia apod.) Botanicky je řadíme do čeledi liliovitých (Liliaceae). Léčebný efekt juky je připisován hlavně saponinům, které jsou z obsažených skupin látek považovány za nejvýznamější. Jejich schopnost tvořit s vodou pěnu se využívá např. i při výrobě nápojů.

juka

Kdy mám juku užívat

Juku je možné užívat jako doplněk při léčbě bolestí hlavy migrenózního typu, v případě zánětlivých onemocnění kloubů ke zmírnění příznaků, u zvýšeného krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů. U výše uvedených obtíží bylo v rámci vědeckých studií zaznamenáno zlepšení. V lidovém léčitelství je tato rostlina využívána dále pro celkové posílení obranyschopnosti organismu, proti stresu, k posílení trávení a vylučování.

Jaké jsou nežádoucí účinky

Juka je organismem poměrně dobře snášena, pouze u citlivějších osob může někdy dojít k podráždění trávícího systému. Ve vzácných případech se může vyskytnout i alergie na tuto rostlinu. Užívání juky nemůže, zvláště u vážnějších zdravotních obtíží, nahradit klasickou léčbu. U dětí, těhotných a kojících žen je třeba konzultovat podávání s lékařem.

Dávkování

Nejčastěji se začíná s užíváním jedné tobolky s obsahem 500 miligramů přášku z juky 2´ denně. Dávkování se po několika dnech zvyšuje až na 3´2 tobolky denně. V době užívání je vhodné zvýšit příjem tekutin na 2-3 litry denně.

autor: Mgr. Daniel Jun , FaF UK v Hradec Králové

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 121 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tarte (opakované záněty nosních dutin) 18. září 2017, 19:51:36

    Jedna "babska" rada od kamarádky - na rýmu jedině OČNÍ kapky! Jak začne štípat v nose, hned… Diskutovat

  • Petra (Rivotril) 19. září 2017, 08:45:22

    Ahoj Lado, to jsem nevěděla, že se dá sehnat u nás a kolik miligramů propranololu to je ? A… Diskutovat

  • Zdenek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 19. září 2017, 12:44:30

    Já bych prosil někoho, kdo má podobné problémy jako já a nalezl řešení.Již v roce 2009… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.