Inzerce

10 x Co nevíte o diabetu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12446x )

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

shutterstock.com
  1. Diabetem na světě nyní trpí více než 382 milionů osob a počet pacientů každým rokem dále dramaticky stoupá. Do roku 2035 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů! Ve většině světa tato zákeřná nemoc však zůstává neodhalená až u poloviny nemocných!
  2. V roce 2013 v České republice se léčilo s diabetem více než 861 tisíc osob, což je přibližně 8 % celé populace. Odborníci odhadují, že kromě těchto je v ČR ještě dalších čtvrt milionu osob s diabetem, kteří o své nemoci zatím nevědí.
  3. V předchozích dvaceti letech rostl počet diabetiků průměrným tempem přibližně 19 tisíc nových nemocných ročně. Pokud by tento trend trval i v následujících letech, nejpozději v roce 2022 by počet diabetiků v ČR překročil deset procent populace. 
  4. Nejvíce obyvatel postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.Až čtyřem z pěti případů diabetu druhého typu lze přitom předejít - především rozumnou, vyváženou stravou a dostatečnou fyzickou aktivitou.
  5. Pokud diabetes není včas a správně odhalen a léčen, vede k vážným komplikacím, které mohou končit dokonce až předčasnou smrtí. Vysoké glykémie „bohužel“ nebolí, ale mají velký podíl na vzniku takzvaných pozdních komplikací diabetu. Vlivem dlouhotrvajících vysokých glykémií totiž dochází k nevratnému poškozování cév a buněk. Postižení velkých cév vede k mozkovým cévním pří­hodám, onemocnění srdce a špatnému prokrvení dolních končetin a vzniku vředů (tzv. diabetické noze). Dlouhodobě zvýšená hladina glykémie může vést také k závažnému postižení důležitých orgánů (očí, nervů, ledvin, dolních končetin).
  6. Ročně na následky diabetu v ČR zemře přes 20 tisíc pacientů. Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2030 bude diabetes celosvětově 7. nejčastější příčinou smrti.
  7. K léčbě diabetu a dosažení dobré kompenzace má lékař k dispozici širokou paletu léku. Přesto jedním z nejúčinnějších prostředků k dosažení uspokojivé glykémie už téměř 100 let zůstává léčba inzulinem. Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií. Jeho správné podání (včetně správné dávky) dokáže rychle a účinně snížit hladinu glykémie na požadovanou hodnotu. Léčba založená na využití inzulinu může mít řadu podob. Lišit se může druhem a délkou působení daného inzulinu nebo frekvencí jeho podávání. V roce 2013 se v ČR inzulinoterapií léčilo přes 220 000 diabetiků.
  8. V posledním desetiletí jsou lékařům a jejich pacientům k dispozici také moderní inzuliny, tzv. inzulinová analoga. Jsou to biosynteticky připravené napodobeniny inzulinu, vyrobené pozměněním molekuly lidského inzulinu tak, aby se jejich působení co nejvíce blížilo fyziologickému (tj. tělu vlastnímu) inzulinu. Touto změnou jeho původní struktury je dosaženo dalších pozitivních vlastností, jež usnadňují inzulinovou léčbu u pacientů s diabetem 1. i 2. typu. Obecně se dá říci, že inzulinová analoga mají lépe předvídatelný účinek, díky tomu zlepšují kompenzace diabetu, minimalizují rizika nebezpečných hypoglykemií a zlepšují tím výrazně kvalitu života pacienta.
  9. Léčba inzulinem je finančně dostupná. Většinu nákladů na inzulinovou léčbu pojišťovny hradí.
  10. Inzulin se většinou aplikuje prostřednictvím tzv. inzulinových per, které mají tenké, krátké a ostré jehly, proto vpich je téměř bezbolestný. Tyto pomůcky na první pohled vypadají jako větší propisovací tužka. Za jejich konkrétní podobou jsou ale roky práce celých týmů, které pečlivě vylaďovaly každý detail. K tomu, aby se dávka léku dostala tam, kam má, je nutný jen docela malý tlak. Existují i předplněná pera na jedno použití, která se velmi snadno používají - když se inzulin spotřebuje, nemocný prostě začne používat nové. Těžko si představit, že by to bylo jednodušší. Vždyť ani není nutné místo vpichu desinfikovat, aplikace je velmi nenápadná a rychlá a může proběhnout kdekoli - v kině, divadle, restauraci.

Zdroj: lecbacukrovky.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 149 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

V těchto dnech zaznamenáváme v Česku chřipkovou epidemii. Každoročně způsobí toto virové onemocnění zdravotní obtíže tisícům obyvatel, letos mu podlehlo sedm pacientů. Nejčastěji se vyskytuje mezi školáky a dospívajícími, horší průběh mívá u seniorů nebo diabetiků. U lidí s onemocněním cukrovky komplikuje jejich zdravotní stav kolísající hladina cukru, která může snižovat imunitu a tělo je tak k chřipce náchylnější. U diabetiků je komplikovanější také samotná léčba chřipky, protože mnohé přípravky proti tomuto virovému onemocnění obsahují vyšší hladinu cukrů.

Seriál: Bariatrická operace může vyléčit cukrovku

Někteří lékaři dosud tvrdí, že cukrovka 2. typu se nedá zcela vyléčit. Odborníci specializující se na bariatrickou a metabolickou chirurgii dokazují opak. „V případě diabetu 2. typu se chirurgickým výkonem dosahuje vyléčení u sedmapadesáti až pětadevadesáti procent pacientů v závislosti na typu operace,“ říká prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Pochodujme společně pro zdraví a proti diabetu

Česká republika se letos 14. listopadu opět připojí ke Světovému dni diabetu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Na globální úrovni zaštiťuje Světový den diabetu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF), na lokální rovině se připojují miliony lidí v desítkách zemí světa a pořádají nejrůznější akce, které mají na problematiku diabetu upozornit.

Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy

Čtyřicet tisíc diabetiků musí ročně léčit komplikace spojené s diabetickou nohou. Bohužel skoro osm tisíc z nich skončí amputací. Vyhnout se jí dá pečlivým dodržováním léčebného režimu, do kterého patří i vhodný pohyb.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.