1. Hubnutí – celoživotní poslání

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 8284x )

Jste obézní? Váháte, zda změnit svůj životní styl a osvojit si nový, zdravější způsob života? Vyzkoušeli jste již nejrůznější metody, jak hubnout? Jste odborníky na nejrůznější diety? Mohli byste psát romány na téma hubnutí...

shutterstock.com

Mohli byste psát bestsellery na téma hubnutí?

Jste obézní? Váháte, zda změnit svůj životní styl a osvojit si nový, zdravější způsob života? Vyzkoušeli jste již nejrůznější metody, jak hubnout? Jste odborníky na nejrůznější diety? Mohli byste psát romány na téma hubnutí? Obezita, nadváha, jouly, kalorie, diety - to je téměř každodenní téma, které skýtá mnoho podnětů k hovoru. Nedivme se, vždyť v České republice jsou milióny obézních a každý za svůj život „hubne“ mnohokrát nebo o tom alespoň mluví. S tímto konverzačním tématem se potkáváme na každém kroku. Zejména ženy se stávají přebornicemi v dodržování nejrůznějších módních diet, které dříve kolovaly jen mezi jednotlivci. Dnes nezodpovědní podnikatelé s nemyslnými dietami ovlivňují přes televizi a tisk miliony hubnoucích. Nastrčí známou osobnost, vloží jí do úst lživou reklamu a národ kupuje za nekřesťanské peníze naději, že zhubne. Zhubne, ale většinou pouze peněženka. Z výzkumů je zřejmé, že každý neúspěšný pokus se podílí na tom, že další pokus bude ještě neúspěšnější. Z výzkumu společnosti ISTOB na 600 klientech se ukázalo, že 94 % účastníků studie již zkusilo dietu a to opakovaně. Čím častěji hubli, tím horší byla prognoza pro udržení dalších váhových úbytků. Ukázalo se, že dietu zkouší i lidé s váhou normální, kteří se pak paradoxně mohou dostat za čas do pásma obezity. Zhubnou kilo, naberou dvě a kolotoč jojefektu se roztáčí.

Zákony zachování energie

Pokud chcete trvale zhubnout, musíte omezit energetický příjem a zvýšit výdej. Omezení energetického příjmu může docílit obézní různými cestami od nesmyslných až po rozumné. Může pít měsíc koktejly, či ovocné štávy, jíst převážně ovoce a zeleninu či syrovou stravu, živit se vlákninovými preparáty, žvýkat pšenici či dodržovat jinou jednostrannou nevyváženou dietu. Takto se však nelze chovat celý život. Zákonitě přijde krize, kdy dojde k porušení předsevzetí a následuje období, kdy se nám vše vymkne z ruky. Bludný kruh je uzavřen. Váha jde paradoxně nahoru, protože většinou přibereme o něco více, než jsme předtím zhubli. S každým výkyvem váhy přibývá % tuku v těle (při hubnutí odchází také svalovina, při tloustnutí nabíráme především tuk), náš metabolismus se stává stále úspornější a úspornější (tělo si pamatuje na chvíle hladovění a když potom přijde období hojnosti, ve zvýšené míře si energii ukládá do tukových zásob na další hladomory).

Život ve jménu hubnutí

Pokud lidé hubnou radikálním způsobem, je jim to nepříjemné a jejich psychika je tím poznamenaná. Když jsou v etapě sbírání sil na další hubnutí, dopřávají si sice dostatek jídla než přijde den D, ale nevychutnají si ho, protože s nadměrnou konzumací jsou spojeny pocity viny. Je velká škoda, že mnoho lidí prožije život ve jménu hubnutí. Jídlo se stane hlavní náplní života, stane se posedlostí. A přitom by se dala energie věnovaná hubnutí investovat do daleka radostnějších životních oblastí.

Zvýšení kvality života je hlavním předpokladem k udržení váhových úbytků

V našem seriálu Vám chceme nabídnout seriozní cestu, která od Vás bude chtít něco více než finance, vaši chuť něco se sebou udělat aktivně. Nabídneme Vám metodu a jenom na Vás bude, zda dojdete až k cíli.

Cílem nebudou rychlé váhové úbytky, ale pomalá postupná změna stravovacích a pohybových návyků, které povedou ke zvýšení kvality vašeho života a jedině tak si dosažené váhové úbytky můžete udržet. Trvalé hubnutí je běh na dlouhou trať. Odměnou Vám však bude, že se budete cítit lépe. Prvním krokem k cíli je však zvážit, zda se máte pustit do hubnutí právě vy. Zamyslete se v těchto dnech, které přímo nabádají s odhalováním svršků k hubnutí, zda ten pravý čas je pro vás právě nyní. S rozhodováním Vám pomůžeme příští týden.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Hana

Já myslím, že když si to někdo srovná v hlavě, tak se mu podaří zhubnout kolik potřebuje. Je to všechno o přístupu a co je ochotný do toho člověk dát.

Martina

Přesně tak, já jsem měla jako pomoc (díky za ni) lipoxal. Ten mě dal hodně při hubnutí a šlo to s ním líp a snáz :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 524 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Stravování Čechů má k ideálům zdravé výživy poměrně daleko

Rádi si dopřáváme velké porce jídla, slazené nápoje a pivo. Milujeme polévky a prolijeme hrdlem litry slazených nápojů denně, ale jen každý druhý z nás si zajde na teplý oběd. Lidé ostatních členských zemích EU jedí mnohem zdravěji.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Jídlo v restauraci nemusí zničit plány na dietu

I když držíte dietu, můžete občas zajít do restaurace na jídlo. Pak je dobré vědět, že porce grilovaného kuřete má polovinu kilojaulů ve srovnání s kuřetem pečeným a čtyřikrát menší energetickou hodnotu, než třeba slepice na smetaně.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.