Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/akcni-nabidky/?idx=ni/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

1 kg bakterií v břiše

( | přečteno: 3361x )

Minulý týden jsem se na přednášce dozvěděla, že v lidských střevech žije až 1 kg bakterií. Ne, nedělám si legraci. Vím, jak vypadá kilo cukru… Ale představit si kilo živých bakterií, které sídlí v mém tlustém střevě, no uznejte, to není jednoduché. Chtěla jsem zjistit, zda je to opravdu tak a proč musíme o své břicho pečovat i zevnitř.

Opravdu máme ve svých střevech cca 0,5 - 1 kg živých bakterií. Celkem tu žije kolem 500-1000 druhů mikroorganismů, které tvoří tzv. střevní mikroflóru. Asi by stálo za to poznat je blíž. Kde se vzaly a proč je jich tolik?

Kdy se objeví první bakterie v našich střevech?
K prvnímu osidlování našich střev mikroorganismy dochází již při porodu a během prvních hodin života. Nejdříve se v nás uvelebí Bifidobakterium a Laktobacilus. Jaké další druhy bakterií budou postupně střeva osidlovat, závisí hlavně na potravě, kterou přijímáme po narození. U každého z nás se složení střevní mikroflóry ustálí ve věku kolem 2-3 let.

Přemýšlíte stejně jako já, k čemu nám těchto speciálních „0,5-1 kg“ bakterií je?
Člověk se podle jedné z teorií musel stát hostitelem některých bakterií, jinak by totiž nepřežil. Ty se následně natrvalo usídlily v našich střevech. Žijí zde ve vzájemné rovnováze tak, aby se „zlé“ bakterie nepřemnožily na úkor „hodných“ bakterií. Tato rovnováha je důležitá pro správné zažívání.

Člověk a jeho střevní mikroflóra si navzájem poskytují řadu výhod a to ve formě živin, nebo v podobě ochrany před jinými mikroby, kteří v tomto spojenectví nežijí. Naši „nájemníci“ tedy neustále dávají pozor na to, aby ve střevech nedošlo k růstu a přemnožení škodlivých bakterií. Podílejí se na trávení potravy a současně přispívají k výživě našeho organismu produkcí důležitých vitamínů. Právě proto bychom se o ně měli pravidelně starat.

Jak mohu zachovat rovnováhu svého zažívání?
K jejímu narušení může dojít celkem snadno, např. nevhodným složením stravy. Nejlepší prevencí narušené mikroflóry je dodávat střevům každý den vydatnou porci těch správných bakterií. Chce to však vybírat živé probiotické kmeny mající prokazatelně pozitivní a klinicky ověřené účinky na střevní mikroflóru (např. Bifidobacterium DN – 173010, které je obsaženo ve všech výrobcích Activia). Překvapilo mě, že o účinnosti daného probiotika rozhoduje nejen typ přítomné bakterie, ale také její koncentrace a doba přežití v trávicím traktu. Netušila jsem, že probiotické bakterie neosidlují naše střeva natrvalo, ale že opustí náš střevní trakt poté, co v něm splní svou úlohu. Proto je důležité konzumovat probiotické mléčné výrobky pravidelně, nejlépe denně.

Co z toho všeho vyplývá? Pečujte o své zažívání!
Naše střevo prostě NENÍ odpadní trubka. Je to velmi důležitý orgán, ve kterém se odehrává obrovské množství pochodů spojených jak se vstřebáváním živin, tak s vylučováním nestravitelných zbytků potravy. Současně zde trvale sídlí velmi výkonné bakterie tvořící střevní mikroflóru. Aby naše tlusté střevo bylo zdravé a správně fungovalo, musíme jeho mikroflóru neustále udržovat v potřebné rovnováze. A to je otázka nejen životního stylu a stravování, ale i pravidelného dodávání dostatečného množství správných probiotických bakterií. Jedině tak můžeme předcházet možným problémům se zažíváním.
Pokud budete mít chvilku času, mrkněte na internetu na Bifidobacterium DN – 173010 (pod obchodním názvem Bifidus ActiRegularis®) a také na www.activia.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

50%
50%
Zatím hlasovalo 119 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak předejít potížím s hemoroidy? Rozhýbejte střeva.

Trávicí soustava je citlivý systém, který vyžaduje pravidelný pohyb – nejen těla, ale i střev. Jedním z častých důsledků zpomaleného trávení, zácpy a sedavého způsobu života je hemoroidální onemocnění, kterým v Česku trpí přibližně polovina dospělých.

Opruzeniny v tříslech

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám opruzeniny v tříslech a potřebovala bych se poradit co je na to nejlepší. Děkuji za radu

Úžeh, úpal, angína, nebo nemocné srdce?

Úžeh, úpal, angína, nebo nemocné srdce? Jak poznat, že jsou lidé pouze přehřátí kvůli horku, nebo že už jim hrozí srdeční kolaps? Podle kardiologů je v létě nebezpečná především kombinace horkého a vlhkého prostředí. Tehdy se infarkt nevyhýbá ani dosud zdravým lidem. Podle předsedy českých kardiologů prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc., o sobě nemocné srdce v létě dává vědět čtyřmi nejčastějšími způsoby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce