Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Afty – léčba

( Redakce | přečteno: 100171x )

Afty a stomatitidy nejsou vážná onemocnění, jejich přítomnost nám ale dokáže znepříjemnit nejeden den. Tyto vřídky, které se v ústech vyskytují někdy jednotlivě, jindy v nevelkých shlucích, a jejichž velikost kolísá od velikosti špendlíkové hlavičky po desetihaléře, nám v ústech způsobují řezání, pálení a bolest.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Léčba aftů

Afty se objevují zcela náhle a většinou samovolně mizí během jednoho až tří týdnů. Díky v lékárnách dostupným prostředkům lze mírnit nepříjemné pocity, které afty doprovází a samotnou léčbu aft urychlit. Na trhu jsou k dostání ústní vody a gely, které zmírňují bolest způsobenou afty a napomáhají hojení.

Léčbu aft je vhodné podpořit režimovými opatřeními. Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

  • pečlivě dbejte na hygienu ústní dutiny;
  • při čistění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinami;
  • pokud vám některý zub dráždí dásně, navštivte zubního lékaře;
  • dávejte si pozor, abyste se nekousali do vnitřní strany tváří;
  • opakují-li se u vás afty častěji, omezte nebo nejlépe vůbec nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky, předejdete tím dráždění sliznice.

Potravinové doplňky a vitaminy při léčbě aftů

Potravinové doplňky a vitaminy mohou léčbu aft urychlit, ale mají také preventivní účinek.

To, že se u vás objevily potíže s afty, může svědčit o momentálním oslabení vašeho organismu. V boji proti nepříjemným aftám vám mohou pomoci i potravinové a vitaminové doplňky. Trpíte-li afty, měli byste vždy užívat multivitaminový a multiminerální přípravek.

Doporučuje se podpořit imunitu vitamínem C, který napomáhá hojení sliznic. Spolu s vitamínem C můžete užívat i flavonoidy, což jsou přírodní sloučeniny zvyšující účinnost vitaminu C. Lidé se sklonem k tvorbě aft mívají nedostatek vitamínů B, proto zkuste užívat denně B komplex. Tvorbu aft pomůže zastavit i třapatka (echinacea), která posiluje imunitní systém. 200 mg třapatky užívané po dobu tří týdnů napomůže léčbě aft.

Jak tedy na léčbu aft?

  • Vyloučit dráždivá jídla, nápoje a zamezit mechanickému dráždění např. špatně sedící protézou.
  • Používat gely z lékárny, které ošetří poraněnou sliznici, uleví od bolesti a pomohou urychlit hojení aft.
  • Jako prevenci proti dalšímu vzniku aft podpořit příjem vitamínů a minerálů.
  • Dodržovat správnou ústní hygienu.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Katka
10x

Na afta mi nic nepomáhalo. Měla jsem je i půl roku skoro v jednom kuse. Vyzkoušela jsem různé vitamíny i přípravky z lékárny. Co opravdu pomohlo byla JEDLÁ SODA. Rozpuštěná lžička v 1 dcl vody a vypláchnutí úst mi přineslo úlevu během pár hodin a druhý den jsem to ještě pro jistotu zopakovala, ale to už mne nic nebolelo.

Jaroslav
9x

Jedinný přípravek, který afta účinně likviduje je fluorovaný kortikoid Triamcinolon acetonid v orální pastě. Tento kortikoid ukončuje hojivé procesy v těle. Tedy pokud na afta naneseme vrstvu tohoto kortikoidu v orální pastě (aby to drželo na sliznici), nahlásí tento kortikoid aftu - konec, zahojit se! Jedinný lék, který se dal u nás sehnat byl "Kenalog in orabase", leč bohužel, už se nedá sehnat. Aby SÚKL koza kopla. Nicméně na internetu se dá ze zahraničí objednat lék, který se jmenuje Kenacort, což je to samé. Stojí to cca 16 dolarů. Včera mě dorazily tři tubičky, zaplaťbůh, zrovna mě trápil strašlivý aft, večer jsem ho namazal a dnes je prakticky již zlikvidován. Každá ostatní léčba je na nic. Všechny ostatní typy léčby jako sody, borůvky, cukry, herbadenty, ústní vody a jiné jsou na nic. Aft Vás bude trápit 10 dní, stejně, jako když ho neléčíte. Bojuji s afty celý svůj dosavadní život......

thomas
3x

radeji vydržím 10 dní než aplikovat kortikoid ... nejsem zastánce chemických a sintetických látek při léčbě čehokoli ... myslím že než řeknete že je to jediný možný způsob jak neco léčit měl by ste si zjistit jestli to tak je ! :D páč já afty léčím přírodním pruduktem s obsahem aloe vera gelu a 12 bylin a aft je během 3 až 4 dnů pryč a kortikoidem si nezničím imunitu a nevstřebám chemii která způsobuje další zdravotní problémy !!!!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 25. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce