Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Zbavit se aft může trvat roky

( Barbora Neubergerová | přečteno: 26503x )

Malé vřídky v ústech, které známe jako afty, jsou nepříjemné, bolestivé a často se opakují. Podle statistik jimi častěji trpí ženy a mladší lidé. Léčit je lze heřmánkem, dietou nebo přípravky z lékárny.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Afty jsou drobné zánětlivé vřídky v dutině ústní. Objevit se mohou kdekoli – na jazyku, na sliznicích dutiny ústní i na dásních. Prvním příznakem aft je zčervenání, lehký otok a zvýšená citlivost v místě jejich vzniku. „Afty představují ostře ohraničené, oválné bolestivé defekty na sliznicích o velikosti 2-5 mm. Mohou se vytvářet ojediněle, nebo ve větším počtu.

Vypadají jako malý puchýřek, kdy po jeho prasknutí vzniká drobný vřídek. Ten se může povléct žlutobílým povlakem s červeným lemem,“ vysvětluje MUDr. Katarína Třísková z oddělení dermatologie Asklepionu - Kliniky a institutu estetické medicíny.

Jeden a dost, i záležitost na celý život

Ojedinělé afty se vytvářejí samostatně, naopak dlouhotrvajících aft vzniká více najednou.

Příčinou samostatně se vyskytujících bývá akutní zánět v dutině ústní. Takové se hojí zhruba 1–2 týdny a vznikají v souvislosti s poraněním ústních sliznic, například s kousnutím se, tlakem zubní protézy či rovnátek, tepelným poškozením sliznic, kdy se člověk spálí při jídle a podobně. Tyto afty bývají ojedinělou epizodou a nemají tendenci se vracet.

Jiné to je u druhé skupiny. Příčina vzniku opakujících se aft není zcela známá. Ani to, proč se jich vytváří víc najednou, nejčastěji v počtu 2-6 najednou. Jejich výskyt dávají někteří odborníci do souvislosti i s infekcí, jiní ale tento přenos popírají. „Ví se, že vznikají v každém věku a typickou lokalitou jejich výskytu bývá jazyk a sliznice úst zejména v přední části. Často se dávají do spojitosti s gastrointestinálními poruchami, nedostatkem železa, kyseliny listové, vitaminu B 12, s poruchami menstruace či s vedlejšími účinky některých léků. Svou roli v jejich vzniku hrají i mikrobiální faktory a určité druhy potravin, mezi které patří třeba žvýkačky, sladkosti, alkohol nebo část konzervačních látek v potravinách. Jejich výskyt se dává do souvislosti i se stresem,“ popisuje dermatoložka Katarína Třísková.

Vícečetné afty se hojí často i v řádu týdnů a po zhojení se opět vracejí, často i ve velmi krátkém časovém úseku. Tento stav může trvat i několik let.

Jak jim říci Dost!

Pokud se afty objeví jednou za čas, jsou malé a ojedinělé, většinou si s nimi organismus poradí a zmizí. Ale i tak jsou bolestivé – bolest lze zmírnit dočasným vyřazením ostrých nápojů a jídla z jídelníčku. Proces hojení může urychlit kloktání odvaru z heřmánku nebo šalvěje, nebo používáním ústních vod s dezinfekčními a hojivými účinky. K hojení aft je možné použít i speciální gely nebo rozpustné náplasti s účinnou léčivou látkou, které se přikládají na v postižené místo. Akutní bolest umí potlačit i cucání ledu.

Horší je to v případě urputných aft, které se často opakují. Základem efektivní léčby zjištění a odstranění případných vyvolávajících faktorů či nemoci. „I v těchto případech je možné použít lokální terapii, mezi kterou řadíme výplachy či potírání roztoky s protizánětlivým nebo adstringentním efektem. I tady je možné sáhnout po heřmánku, ale i růžovém roztoku hypermanganu nebo po herbadentu. Před jídlem je možné použít i lokální přípravky tlumicí bolest - lokální anestetikum. To jsou přípravky volně k dostání v lékárnách. Jejich účinek bývá bolest tlumící a zároveň dezinfekční. Možná je i celková terapie glukokortikoidy, imunosupresivy nebo antibiotiky, které předepíše lékař. Jinak je dobré celkově podpořit imunitu vitaminy, hlavně B 12, kyselinou listovou, vitaminem C a dalšími přípravky posilujícími imunitu. V některých případech je možná i léčba laserem, ten napomáhá hojení a regeneraci sliznice a tlumí bolest,“ radí lékařka.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zbyněk Novák
4x

Já stále prosazuju aft potřít dezinfekcí jako je Jodisol apod. Sice to chvilku zapálí, ale výsledek je za pár dní vidět ;-)

Iva

Krom laseru a náplastí jsem snad zkoušela už všechno. Je období, že jsem úplně bez aft (tak měsíc dva maximálně) a pak znovu. Nejhorší jsou veliké afty vzadu v krku. Po jedné návštěvě krční s tím, že mam asi něco s mandlema mi bylo oznámeno že mám aft na kořeni jazyka. Už jsem byla i na alergologii a imunologii a nic. Nevím co s tím. Je to docela omezující.

Marie

Pravidelně mívám afty, jsem protivná, znechucená, oteklá, nemůžu polykat... Trvají většinou týden a nejhorší průběh je 3-5 den, kdy se člověk nemůže ani najíst...beru na to homeopatika-borax, mundisal gel(volně k sehnání) a tantum verde na vyplachování, když už je nejhůř tak ibalgin...Heřmánek to krásně sklidní...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

44%
56%
Zatím hlasovalo 115 lidí
 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.