Inzerce

Afty - příznaky a příčiny

( Redakce | přečteno: 36097x )

Afty jsou drobné vřídky v ústní dutině, které člověka dovedou hodně potrápit. Objevují se znenadání a způsobují nám bolest při jídle, pití, mluvení i líbání.

shutterstock.com

Zánět sliznice dutiny ústní - stomatitida

Stomatitis je pojem, který označuje jakýkoli zánětlivý projev na sliznici v ústech. Klasifikace stomatitis se odvíjí od rozsahu, četnosti drobných zranění a jejich lokalizace (rozeznáváme zánět dásní, jazyka nebo rtů). Nejde většinou o vážné onemocnění, ale může nám znepříjemnit den a znemožnit vychutnat si jídlo, pití i něžnosti a stěžuje nám mluvení.

Afty jsou malé bělavé nebo nažloutlé vřídky s červeným lemem na jazyku, dásních, na patře nebo na sliznici rtů a tváří.

Příznaky

Afty se v ústní dutině projevují pálením, řezáním a bolestí. Dříve než samotný aft (vřídek) se objeví palčivá bolest při jídle a mluvení.

Léčbu aft lze zvládnout pomocí dostupných přípravků. Navštívit lékaře byste však měli v těchto případech:

  • je-li bolest tak krutá, že vám to brání vypít dostatek tekutin;
  • je-li afta větší než 1x1 cm, nebo máte-li v ústech více než čtyři afty;
  • nedaří-li se vám aft zbavit déle než dva týdny;
  • máte-li zároveň s aftami horečku přes 38°C;
  • objevují-li se afty častěji než dvakrát až třikrát ročně.

 

Příčiny tvorby aft

Příčiny vzniku bolestivých aft jsou různé. Častými příčinami jsou vlivy fyzikální, mechanické, chemické, mikrobiální, alergické, imunologické, hormonální či metabolické změny. Afty mohou být také doprovodem jiného onemocnění, jejich objevení může být i následkem celkového oslabení organismu. Afty vznikají i kvůli mechanickým vlivům – sliznice se rozedře rovnátky nebo špatně sedícími zubními protézami. Stomatitis prothetica je chronický zánět způsobený špatně upevněnou protézou.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Kouření zabije ročně víc lidí než virus HIV

Kouření se dá přirovnat k ruské ruletě. Podle statistik tabák zabíjí až polovinu těch, kteří jsou na něm závislí. Jen v České republice denně zemře padesát kuřáků na následky své „vášně“. Kdyby stejné množství lidí zemřelo na otravu nějakým jídlem, jistě by okamžitě zmizelo z pultů a všichni bychom si dali sakra pozor, aby se neocitlo v našem nákupním košíku. Ovšem cigarety si tam hodíme s klidem… Proč se kuřáci nebojí nemocí a zbytečné smrti – a proč se na to stát zatím relativně klidně dívá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.