Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

(MUDr. Petr Laštůvka | přečteno: 25192x )

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jaké jsou možnosti léčby?

Při stavech předcházejících vzniku středoušního zánětu se doporučuje užívání nosních kapek, ušních kapek zmírňujících bolesti (Otobacid kapky) a celkově působících léků proti zánětu a bolesti . Ve stadiu rozvinutého zánětu je zpravidla nutné, aby lékař provedl nářez bubínku (paracentézu), který uvolní hnis, přinese pacientovi úlevu, urychlí vyléčení a zabrání vzniku možných komplikací. Při bakteriálních zánětech se doporučují antibiotika. V mírnění bolestí pomáhají studené obklady. Je vhodné čistit hnis vytékající ze zvukovodu např. borovou vodou nebo směsí alkoholu a borové vody.

Jaka je možná prevence?

Při zánětech horních cest dýchacích lze jako prevenci vzniku středoušního zánětu doporučit užívání nosních kapek, které zlepšují průchodnost nosní, vyvarovat se smrkání proti odporu, které může usnadnit průnik infekce přes Eustachovu trubici do středního ucha. U dětí s častými recidivami onemocnění se provádí odstranění nosní mandle (při jejím zvětšení) a všech zjištěných ložisek chronické infekce v horních cestách dýchacích, dlouhodobé užívání antibiotik nebo zavedení trubičky do bubínku, která trvale zajišťuje provzdušňování středního ucha a tím i normalizaci poměrů.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 78 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Doba hojení zánětu středního ucha

Dobrý den, minulý týden jsem byla na ORL s bolestí ucha. Pan doktor diagnostikoval zánět středního ucha s tím, že bubínek ještě nemůže píchnout. Druhý den jsem přišla na kontrolu a pan doktor mi sdělil, že již bubínek samovolně praskl. Dva dny z ucha vytékal hnis, ucho jsem prokapávala borovou vodou. Včera (po týdnu) jsem byla na kontrole, prý již bubínek vypadá v pořádku. Největší bolest sice ustoupila, ale ucho mám stále zalehnuté a velice mě bolí a v noci nemohu spát. Prosím, jak dlouhá může být rekonvalescence? Je to normální průběh? Děkuji za odpověď.

"Hučení" v uších - tinnitus

Hučení, pískání, šumění, šum svistu, lupání, bručení, syčení, znění, přirovnávané k různým zvukům jako je cvrček, lokomotiva, monoskop televize... těmito různými slovy je vyjádřeno vnímání jediného příznaku - tinnitu.

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

Zánět zvukovodu – onemocnění letních měsíců

S letními měsíci roku narůstají rekreační aktivity spojené s vodou – plavání, koupání, potápění, ať již v bazénech nebo ve volné přírodě. Jedním z onemocnění, které je s vodou spojeno, je zánětlivé postižení zevního zvukovodu nejčastěji způsobené bakteriální infekcí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.