Inzerce

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

(MUDr. Petr Laštůvka | přečteno: 26451x )

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

shutterstock.com

Jaké jsou možnosti léčby?

Při stavech předcházejících vzniku středoušního zánětu se doporučuje užívání nosních kapek, ušních kapek zmírňujících bolesti (Otobacid kapky) a celkově působících léků proti zánětu a bolesti . Ve stadiu rozvinutého zánětu je zpravidla nutné, aby lékař provedl nářez bubínku (paracentézu), který uvolní hnis, přinese pacientovi úlevu, urychlí vyléčení a zabrání vzniku možných komplikací. Při bakteriálních zánětech se doporučují antibiotika. V mírnění bolestí pomáhají studené obklady. Je vhodné čistit hnis vytékající ze zvukovodu např. borovou vodou nebo směsí alkoholu a borové vody.

Jaka je možná prevence?

Při zánětech horních cest dýchacích lze jako prevenci vzniku středoušního zánětu doporučit užívání nosních kapek, které zlepšují průchodnost nosní, vyvarovat se smrkání proti odporu, které může usnadnit průnik infekce přes Eustachovu trubici do středního ucha. U dětí s častými recidivami onemocnění se provádí odstranění nosní mandle (při jejím zvětšení) a všech zjištěných ložisek chronické infekce v horních cestách dýchacích, dlouhodobé užívání antibiotik nebo zavedení trubičky do bubínku, která trvale zajišťuje provzdušňování středního ucha a tím i normalizaci poměrů.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 137 lidí

Mohlo by vás zajímat

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

Známky zhoršování sluchu aneb Jak mne slyšíte?

Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli? Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli...

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Otoskopie

Pro úplnost je třeba dodat, že existuje ještě vnitřní ucho složené z blanitého a kostěného hlemýždě.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.